Karatay diyeti yapmak doğru mudur?

Karatay diyeti yapmak doğru mudur
Tarafından yazılmıştır İsmail SAĞIR

İnsanlarda karaciğer yağlanması, kanser hastalıkları, kalp ve solunum yetmezliği ve şeker hastalığının artması GDO’lu ürünlerden kaynaklanabilmektedir. Karatay diyeti bunun önüne geçmek istemektedir. Daha çok protein ağırlıklı beslenmeyi öneren diyet doğru bir yöntemdir.

Son yıllarda yaygınlaşan genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO) tarım ürünler insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Artan fastfood ürünler insanın sindirim sistemini yavaşlatmakta ve insülün direncini düşürmektedir.

ŞEKERİN İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLARI

Karbonhidratlar genel olarak vücutta enerji sağlamakla görevlidirler. Fakat son yıllarda karbonhidrat içeren besinlere katılan mısır şurubu ve zararlı şekerler insan vücudundaki hücrelerin yapısını bozmaktadır. Şeker vücutta pek çok organa zarar vermektedir. Şekerlerin fazlası da depo edilerek kilo alımına hatta obeziteye sebep olabilmektedir. Zararlı şekerler insan vücudunda 22 çeşit hastalığa sebep olmaktadır. Sadece kanser hastalıklarının son yıllarda artması da bunu kanıtlamaktadır.

PEKİ, BU YAŞAM TARZI NASIL SAĞLANIR

Öncelikle bu diyet bir yaşam tarzıdır. Rafine olmuş gıdalardan sadece kilo vermek için değil sağlıklı yaşam için uzak durulmalıdır. Protein ağırlıklı beslenilmelidir. Örneğin et, süt yumurta, balık gibi gıdalar tüketilmesi önemlidir. Margarin ve mısır yağı yerine doğal zeytinyağı tüketilmelidir. Vücudun şeker ihtiyacı ise kuru fasulye, fındık ve fıstık gibi gıdalardan sağlanmalıdır. En fazla zararlı şeker içeren besinlerin başında ekmek gelmektedir. Tahıl ürünleri vücutta bağımlılık yapmaktadır. Genel olarak ekmeklerde kuru maya kullanılması da farklı hastalıklara sebep olmaktadır. Gün içinde bu besinlerin tüketilmesi kısa süre içinde insanın acıkmasına sebep olmaktadır.

ŞEKER HASTALIĞININ VÜCUDA ETKİLERİ

Son yıllarda uzmanların tahıl ürünlerinin kanser yaptığına dair raporları mevcuttur. Çocuklarda dahi zararlı şekerlerin sebep olduğu karaciğer yağlanması olasılığı yüksektir. Şeker hastalığı insanda göz hastalıklarına, tansiyon hastalıklarına, damar tıkanıklığına ve felç durumuna sebep olabilmektedir. Son yıllarda sigara bağımlılığının artması da tütün ürünlerinde kullanılan şekerlerden kaynaklanabilmektedir. Enzimlerin ve hormonların bozulması çocuklarda gelişim bozukluğuna sebep olabilmektedir. Şeker direnci artması tiroit gibi hormonların azalmasına neden olmaktadır. Buda kilo artışına sebep olabilmektedir.
Zararlı şekerler ayrıca vücut direncini düşürür. Gün içinde aşırı yorgunluk hissine sebep olabilir. Meyve ve sebzeler de artık dikkatli tüketilmelidir. Özellikle günün geç saatlerinde tüketimi azaltılmalı ya da tüketilmemelidir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

İsmail SAĞIR

1997 Bursa Şampiyonası 2'si olan İsmail profesyonel olarak muhabirlik yapmaktadır. Spor ve Sağlık konularında siz değerli okuyucularımıza güncel olarak içerik üretmektedir.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.