Karatay diyeti için gereken besinler

Karatay diyeti için gereken besinler
Tarafından yazılmıştır İsmail SAĞIR

Karatay diyeti olarak bilinen diyet Prof. Dr. Canan Karatay tarafından hazırlanmıştır. Karatay diyetinin en önemli özelliği, listede yer alan besinlerin kişiyi uzun süre tok tutan sağlıklı yiyeceklerden oluşuyor olmasıdır. Karatay diyeti sağlıklı yağlar, protein ve karbonhidrat kaynaklı gıdalardan oluşur.

KARATAY DİYETİ HANGİ BESİNLERDEN OLUŞUR

Bu diyet listesinde glisemik indeksi düşük gıdalar serbesttir. Karatay diyetinde tercih edilen yağlar; sızma zeytinyağı, tereyağı, fındık yağıdır. Ayçiçeği yağı, mısır özü yağı ve margarin kesinlikle yasaktır.

MEYVELER

Meyve tercihi günde 1 porsiyon olmak üzere elma, armut, ayva, portakal, şeftali, çilek, erik, mandalina, kiraz gibi meyvelerden yana yapılmalıdır.
Karpuz, üzüm, kavun, incir, muz gibi kalorisi bol yiyecekler Karatay diyetinde yer almaz. Meyveler öğle öğününde de tüketilebilir. Karatay diyetine göre markette satılan tavuk, yumurta, sucuk, salam, sosis gibi her türlü fabrikasyon ürünleri yerine doğal tavuk ve yumurta ile pastırma tüketilmelidir.

EKMEK

Bu diyette ekmek, pirinç ve patates gibi karbonhidratların yerine pişmiş havuç ve bulgur tüketilmesi önerilir. Öğütülmüş tahıllar ve tahıl unu listede yasaktır. Bunun yerine bakliyatlar ve protein açısından zengin olan et ve balık tercih edilmelidir. Ekmeğe alternatif olarak ise ceviz, kavrulmamış fındık, badem ve fıstık gibi kuru yemişler yenilebilir.

PAKET ÜRÜNLER

Diyet ve light ürünlerde dahil olmak üzere her türlü meşrubat ve alkollü içecek Karatay diyetine göre yasaktır. Karatay’a göre paketli hazır kahveler yerine Türk kahvesi ve filtre kahve tercih edilmelidir. Günde en az 2 litre olmak üzere bol su içilmelidir. Maden suyu, ayran ve yoğurt tüketilebilir.
Öğünler arasında limonlu su, limonlu şekersiz çay içilebilir.

KAHVALTI

Karatay diyetinde kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Kahvaltıda protein ve kalori açısından zengin besin grupları tüketilmelidir. Sabah kahvaltısında şekersiz çay, süt, omlet, menemen, beyaz peynir bulunabilir. Yiyeceğimiz zeytine eğer istenirse nane ve kekik gibi baharatlar eklenebilir.

KARATAY DİYETİNDE ÖNEMLİ KURALLAR

Diyetteki en önemli kural yemek saatleridir. Karatay yemek saatlerine uyulmasının metabolizma açısından önemli olduğunu vurguluyor. Yemekler günde 2 veya 3 öğün şeklinde yenilmeli ve öğünler arası en az 4 saat olmalıdır. Karatay diyet listesinde ara öğünler de zorunlu değil. Karatay’a göre kan şekerini dengeleyip, aşırı açlığı önleyen ara öğünler kilo verilmesini de kolaylaştırıyor.

KARATAY DİYETİNİN SAATLERİ

08:00 ve 09:00 saatleri arası kahvaltı
10:00 ara öğün saati
13:00 ve 14:00 saatleri arası öğle yemeği
15:00 ara öğün
18:00 ve 19:00 saatleri arası akşam yemeği şeklindedir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

İsmail SAĞIR

1997 Bursa Şampiyonası 2'si olan İsmail profesyonel olarak muhabirlik yapmaktadır. Spor ve Sağlık konularında siz değerli okuyucularımıza güncel olarak içerik üretmektedir.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.