Uzmanlar Kalıcı şekilde kilo nasıl verilir açıkladı

Kalıcı Kilo Vermek uygulanma aşamasındaki en zor süreçlerden bir tanesi sadece diyet programını uygulama esnasın da değil sonrasında da belirgin bir biçimdedir. Diyet yaparken sevdiğiniz besinlerden uzak kalma durumu ortaya çıkarken asıl zor kısım kendinizi bu konuda mahrum hissetmenizdir.

İnsanların hayatlarının bazı dönemlerinde yaşanılan bir takım olumsuz nedenlerden dolayı kilo almaları çok normaldir. Alınan bu kiloların zamanla verilmesi için birçok yöntem kullanılmakta. Fazla kilolarınızın vücudunuzdan gitmesinden daha önemli olanı bu durumun sürekli olması yani kalıcı şekilde kilo vermek. Yaşamınızda yapacağınız 5 küçük değişiklik sayesinde kilolarınızdan kurtulmanın yanında vereceğiniz kiloları tekrar almaktan da kurtulabileceksiniz.

KİLO VERDİREN YÖNTEMLER

Eviniz, kendiniz veya herhangi bir şey için alışverişe çıkmadan önce evde yemeğinizi yemeniz dah verimli olacaktır. Dışarıda lokanta ve restoranlarda pişirilen yemekler genellikle işlenmiş yiyeceklerden yapılır. Yağ ve kalori açısından oldukça zararlı olan bu tarz bir biçim yerine, evinizde yiyecekler hazırlamak daha sağlıklı olacaktır. Bununla beraber evde yemek hazırlamak size kalori kaybı yaşatacaktır. Yani herhangi biri önünüze hazır yemek koymuş olmayacak.

Yemeğinizi yemeğe başladığınız zaman, telefonunuzun alarmından yardım alarak 20 dakikalık veya daha uzun bir süre belirleyebilirsiniz. Yavaş yemek, beyin sinir hücreleriniz tarafından mide ve bağırsaklarına doyma hissini gönderecektir. 20 dakikalık süreçten sonra tokluk hissi size gelecek ve az bir yemek ile doymuş olacaksınız. Hızlı yemek ise, yeme isteğinizi sadece hızlandıracak ve daha çok yemek tüketmenize sebep olacaktır. Yemek sürenizin uzatılması ile alakalı olarak, lokmalarınızı daha uzun süre çiğnemeye özen göstererek başarabilirsiniz. Yemek yerken lokmalarınız arasında su içebilir, çatalınızı bırakabilir telefonunuza göz atabilirsiniz.

UYKU DÜZENİNE DİKKAT

Bilimsel alanda yapılan çalışmalar sonucunda, kısa süreli uykular daha çok kilo almanıza sebebiyet vermektedir. Araştırmalar sonucunda 6 saat veya daha az uyku uyuyan kişiler daha çok enerji harcadıkları ve bu enerjiyi tekrar toplamak için daha fazla yemek yedikleri saptanmıştır. Kilo vermenizi ve bunu korumanızı sağlayacak en önemli etkenlerden bir tanesi düzenli bir uyku çekmenizdir. Uyku konusunda sıkıntılı zamanlar geçiriyorsanız eğer, uyumadan önce yarım saatlik kitap okumanız sizin daha rahat uykuya dalmanızı sağlayacaktır.

İnsanların genel olarak yaptığı yanlışlıklar arasında, kahvaltı için, hiçbir şey yememek veya az bir besin tüketimi, öğle yemeği için büyükçe bir besin tüketimi ve akşam yemeği için ise geniş bir menü tercihi yapmaktadır. Alınan bu kaloriler, bunun aksine gün içinde daha farklı şekilde tüketilmektedir. Sabah ve öğle arası, öğle ve akşam arası daha çok enerji tüketildiği saptanmıştır. Akşam sonrası ise daha az kalori tüketilmektedir. Gün içinde alabileceğiniz kalori miktarını belirledikten sonra bunu gün içine eşit bir şekilde yaymak sizler açısından oldukça başarılı bir kilo verme ve koruma yöntemi olacaktır. Öğünlerde alacağınız 350 ile 450 arası kalori miktarı, öğünler arası acıkma hissini ortadan kaldırmaya yarayacaktır. Özellikle akşam herhangi bir kalori harcama durumunuz yok ise daha az besin tüketmelisiniz.

TARTILMANIN ETKİSİ


Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kendisini sürekli kontrol eden ve izleye insanların, aldıkları besinlere daha çok dikkat etmesidir. Sık aralıklar ile tartıldığımız zaman kilonuzun korunması veya verilmesi konusunda psikolojik olarak size olumlu etki yaparak size motivasyon kaynağı olacaktır. Düzenli sağlıklı bir şekilde yaşamınızı sürdürmek adına kendinizi sürekli kontrol altında tutun ve mutlu bir yaşam sürün.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

İsmail SAĞIR

1997 Bursa Şampiyonası 2'si olan İsmail profesyonel olarak muhabirlik yapmaktadır. Spor ve Sağlık konularında siz değerli okuyucularımıza güncel olarak içerik üretmektedir.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.