En Etkili Diyetler Hangileridir

Bilim adamlarına göre, bedenin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yapılan diyetler en etkili olanlarıdır. Bu nedenle bu tarz diyetler en sağlıklı olanlar arasında yer almakta olup insanların daha sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlayacaktır.

Her insanın beslenme ihtiyacı kişinin yaşına, hareketlilik seviyesine, kilosuna ve cinsiyetine göre değişiklik göstermektedir. Bir diyetin uygulanabilmesi için diyetin o kişi için uygun olması gereklidir. Bu da demek oluyor ki kişi fiziksel, mental ve ruhsal olarak bir diyete uyabiliyor olması şarttır. Bunun arkasındaki neden ise gıda maddeleri yakınımızda iken, kokularını çok keskin bir şekilde alırız ve gözlerimiz o yana kaymaya başlar.

Kahvaltı Öncesi

3 ana öğün yemek ve insanların genellikle günde 2-3 kez atıştırmalık yemesi tavsiye edilir. İsterseniz sabah öğünü olan kahvaltı ile başlayalım. Bu öğünde detox suyu olarak da bilinen yeşil çay, elma sirkesi, çimen suyu veya çeşitli çay çeşitleri tüketilebilir fakat detoks suyu yaklaşık 15-20 günde bir değiştirilmelidir çünkü bedenimizin bu detoks çaylarına tepki vermeyi bırakmaması önemlidir.

Kahvaltı Sırasında

Sabah detox suyunu içtikten sonra bir çoğumuzun atladığı kahvaltı ilk sırada geliyor. Kahvaltıyı atlamak bünye için çok olumsuz bir durumdur çünkü kahvaltı bedenin 7-8 saatlik dinlenmeden sonra canlanmasına katkıda bulunmaktadır. Kahvaltı, makro ve mikro besleyici gıdaların toplamından oluşan bir öğün şeklinde olmalıdır. Kahvaltıda yulaf ezmesi veya az yağlı sütten yapılan darı lapası (üzerine bir miktar meyve konularak) tüketilebilir.

Bu öğün sayesinde günlük hayat için gerekli enerjiyi kazanmakla kalmayıp, kas gelişimi için gerekli olan proteini de almış olacaksınız. Ayrıca mineral ve vitaminler gibi antioksidan maddeler de bu şekilde vücuda alınabilir.

Öğlen Yemeğinin Önemi

Öğlen yemeğinde ise bedenimizi ve beynimizi besleyecek maddeler tercih edilmelidir. Bu tarz gıdalar yorgunluk ve stresin azaltılmasında önemli rol oynar. Öğlen yemeği yemek günün telaşesine bir ara vermek için ideal bir fırsat olmakla kalmayıp size öğleden sonrası için enerji verecek bir öğündür.

Bu nedenle metabolizmanızı hızlandırır ve günün geri kalanında daha enerjik olmanızı sağlar. Öğlen yemeği kompleks karbonhidratların ve proteinlerin birleşiminden oluşan bir öğün olmalıdır.

Günde 2 Ara Öğün Önemli

Ana öğünlerin arasında çeşitli atıştırmalıklar tüketilmelidir. Bunlar Hindistan cevizi suyu, limon suyu veya yeşil çay gibi doğal ürünler olabilir. Ayrıca bu gibi ürünlerle fındık, fıstık ve ceviz gibi kuruyemişleri az miktarda olmak şartıyla tüketebilirsiniz.

Akşam 4 ile 6 arası kendimizi en aç hissettiğimiz zaman dilimidir. Bu zaman diliminde çoğumuz patates kızartması, hamburger ve sosisli sandviç gibi sağlıksız besinleri tüketme eğiliminde olmaktayız fakat bu zaman diliminde yüksek protein içerikli ve yüksek lifli gıdaları tercih etmeliyiz. Çünkü bu gıdalar akşam yemeğine kadar bizi tok tutacaktır. Bu zaman diliminde haşlanmış yumurta, çoban salatası ve tavuk salatası gibi yiyecekler de tüketilebilir.

Akşam Yemeği

Akşam yemeğinde ise hafif fakat sağlıklı yemekleri tüketmek bilhassa önemlidir. Bu yemekler genellikle mercimek, patates, et, esmer pirinç, yumurta ve fasulyeyi kapsamaktadır. Bu yiyecekleri akşam yemeğinde tüketmek glikozun yavaş kana karışmasını sağlar ve daha iyi bir uykuya neden olur.

Sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmek, sağlıklı bir yaşamın en önemli parçalarından biridir. Fiziksel aktivite ile birleştirildiğinde diyetiniz sağlıklı kalmanızı ve daha uzun bir yaşam sürmenizi sağlayacaktır. Sağlıklı beslenmek ayrıca kalp rahatsızlığı ve diğer kronik rahatsızlıklar geçirme riskinizi de önemli miktarda azaltacaktır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

İsmail SAĞIR

1997 Bursa Şampiyonası 2'si olan İsmail profesyonel olarak muhabirlik yapmaktadır. Spor ve Sağlık konularında siz değerli okuyucularımıza güncel olarak içerik üretmektedir.

1 Yorumlar

  • kilo vermek için yapmadığım diyet çeşidi kalmadı, vermem gereken 10 kilom daha var. bana etki edecek etkili diyet arayışındayım

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.