Diyette Vücuda Detoks Uygulamak

Diyette Vücuda Detoks Uygulamak
Tarafından yazılmıştır Esra HARAMOĞLU

Detoks kelime anlamı olarak vücudu toksinlerden arındırmak demektir. Toksin dediğimiz bu zehirli maddeler genellikle tükettiğimiz alkol, kafein; maruz kaldığımız hava kirliliği, egzoz ve sigara dumanı gibi etkenler sonucu vücutta birikir.

Toksinler vücuttan yeterli oranda atılamadığında kişide uyku hali ya da uykusuzluk, halsizlik, gerginlik, sinirlilik gibi sorunlara yol açar.

DİYET YAPARKEN VÜCUDA DETOKS NASIL UYGULANIR?

Detoks yaparken bol bol su içmek çok önemlidir. Günde en az 2 litre su tüketilmelidir. Siyah çay, kafeinli içecekler, alkol ve enerji içeceklerinden uzak durulmalıdır. Vücudun su tutmasına sebep olduğu için tuz kullanımı da azaltılmalıdır. Detoks sırasında, su kaybını önleyen portakal, çilek, greyfurt, mandalina gibi meyvelere yönelinmelidir.
Hayvansal gıdalar ve süt ürünleri de detoks diyetinde yer alabilir. Protein ve B vitamini ihtiyacını karşılayan bu besinler stresinde azalmasına yardımcı olur. Yeşil yapraklı sebzeler de B vitamini açısından zengindir. Soğan, sarımsak gibi besinler antioksidan vitaminler içerdiği için her yemekte muhakkak tüketilmelidir

MEYVE TÜKETİMİ

Taze meyve tüketimi de diyet için olmazsa olmazlardandır. Gün içinde şeker ihtiyacını karşılamak, vücudu temizlemek ve toksinlerden arındırmak için yemek aralarında günlük 6 adet meyve yenilmelidir.
Kanın asitleşmesine ortam hazırlayacak kek, makarna, ekmek gibi unlu ürünler detoks boyunca beslenme programından çıkarılmalıdır.

EVİNİZDE HAZIRLAYABİLECEĞİNİZ DETOKS İÇECEKLER

4 adet salatalık bir adet kabuğu soyulmuş orta boy limon ve 2-3 sap kereviz ile kendi alkalize detoks içeceğinizi hazırlayabilirsiniz.
Bunun yanı sıra 1 adet yeşil elma 3 adet salatalık ve 4-5 sap taze ıspanağı katı meyve sıkacağından geçirip detoks için diyet içecek yapabilirsiniz.
Bağışıklık için 3 yeşil elma, 1 adet limon, 2 adet kırmızı pancar ve zencefili karıştırıp detoks kokteyli yapabilirsiniz.
Suyun ph değerini artırmak için yarım çay kaşığı karbonat koyabilirsiniz. Bu uygulama suyun asit seviyesini azaltıp alkali hale getirir.

DETOKS YAPARKEN EGZERSİZ VE YÜRÜYÜŞ İHMAL EDİLMEMELİ

Dolaşımı sağlamak adına yeterli miktarda alınan oksijen, vücut için önemlidir. Kısa mesafeli 10 dakikalık bir yürüyüş bile metabolizmanızı hızlandırmaya ve vücudun hormonal dengesini düzenlemeye yardımcı olur.
Gün içinde kendinizi daha enerjik hissetmeniz için uykunuzu düzgün almanızda önemlidir. Bunun için akşam yemeğinden sonra sindirime yardımcı yeşil çay, rezene çayı gibi içecekler tüketebilirsiniz. Bu çaylar yatmadan önce sizi rahatlatır ve iyi bir uyku çekmenize yardımcı olur.

MUTLU OLUN

Detoks aynı zamanda ruh temizliği için de önemlidir. Mutlu olmanın ilk koşulu stresten arınmış olmaktır. Bunun için ister eşiniz ister arkadaşınız olsun çevrenizdeki tüm insanlarla iyi ilişkiler kurmanız gerekir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Esra HARAMOĞLU

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Esra Haramoğlu'nun sağlık alanında 'yok' denecek kadar az tezleri var. Birçok konuda idealist tavır takınan Haramoğlu'nun gazeteci olma hayali emin adımlarla ilerliyor. Tenis oynamaktan hoşlanıyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.