Diyette Makarna Tüketilir mi?

Diyette Makarna Tüketilir mi?

Bugün dünya genelinde, tahıl gurubuna giren makarnanın çeşitleri gittikçe artmaktadır. Diyette makarna tüketilir mi bu çeşitliliğin fazlalaşması diyet ve makarna ilişkilendirme de soru işareti bırakıyor. İnsanın ana besin kaynağı diye bilinen, sağlıklı, besleyici, vücuda enerji veren, yüksek dozda karbonhidrat içeren ve doğal gıdalardan biri olan makarnanın tüketilen miktarı önemlidir. Yani, düzenli ve dengeli beslenmede gereksinim doğrultusunda karbonhidratın tüketilmesinde zarardan çok yarar var.

Makarna Çeşidi ve Miktarı

Diyetlerde tüketilmesi gereken makarna çeşitleri ve ölçüsü;

Makarnanın esmer çeşitlerinden birini seçmekte yarar var. Fakat makarnanın beyaz türlerinden de vazgeçilmiyor ise, bol sebze ile yoğurt-ayran eşliğinde ve insanın gereksinimi kadar yenmesinde bir sakınca yok; beyaz makarna da bilinçli tüketilirse diyeti bozmaz.

Ve mümkünse, makarnanın hangi çeşidi olursa olsun, bir porsiyondan fazla tüketilmemelidir.

Makarnanın Hazırlanışı

Günümüzde sosyal medya üzerinden makarnanın pek çok tarifine rastlanabilir. Ancak maalesef “diyet makarna” adı altında paylaşılıp, diyetle ilgi-alakası olmayan tarifler de mevcut. Bütün tarifler değil, aralarında doğru tarifler de var elbet. Sadece mantığa uyan tarifler seçilmeli. Örnek; bol tereyağlı, süt, yumurta, beyaz un ve gereğinden fazla kaşar peynir ile fırında pişirilen

Makarna Tarifleri

Makarna tariflerine dikkat edilmelidir. Klasik yöntem ile tencerede pişirilen makarnanın sosu; ketçap ve hazır kremalı soslar yerine evde yapılmış az yağlı bir domates sosu tercih edilmelidir. Aksi takdirde, o doğal ve besleyici yönüyle tanımlanan makarna zararlı bir besine dönüşebilir. Bir diğer öneride, her yemek için geçerli olduğu gibi, makarna da geç saatlerde ve çok sıcakken yenilmemeli. Hatta bazı diyetisyenlere göre; soğutulup, yeniden ısıtılan makarna daha yararlıdır.

Diyet

Her birey, diyet yapmadan önce mutlaka bir diyetisyen uzmanına danışmalıdır. Çünkü her insanın vücut yapısı farklı olduğu gibi, beslenme ve diyet listesi de farklıdır.

Örnek; çok sağlıklı dediğimiz meyve sebzeler bile bazı kişilerin diyetlerinde meyve ile sebzenin birkaç çeşidini tavsiye etmeyebiliyor uzmanlar. Sağlıklı bir vücut için yapılan diyetler; zayıflama ile beraber dinç ve daha uzun bir ömür geçirmeye yardımcı olduğuna dair uzman diyetisyenler tarafından kanıtlanmıştır.

Sağlıklı bir yaşam sağlıklı beslenmekten geçtiğini unutulmamalıdır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.