Bölgesel Yağlanma Nedenleri ve Nasıl Giderilir


Bölgesel Yağlanma Nedenleri

Uzmanlara göre bölgesel yağlanma nedenleri ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan biri genetik diğeri de hormonlara bağlı yağlanma dır. Yağ hücrelerinin farklı dağılımı genetik olabileceği gibi hormonlara bağlı olarak da olabilir bölgesel yağlanma nedenlerini iyi analiz edip yaşantımızı bu doğrultuda şekillendirmemiz gerekmektedir.

Bölgesel Yağlanma Nedenleri Nelerdir

Aşırı Yağ: Vücudun Düşmanı

Yağ hücresi insan vücudunun ihtiyaç duyduğu hücredir. İnsan vücudunu darbelere karşı korur. Bazı hormonların da sentez yeri olan yağ, aslında vücudun vazgeçilmez parçasıdır. Sıfır yağa sahip bir beden düşünülemez. Ancak her şeyin fazlası zarar olduğu gibi yağın da fazla olması vücuda zararlıdır. Erkeklerde %25’inden fazla olması, kadınlarda da %30’undan fazla olması kalp damar hastalıkları başta olmak üzere, şeker hastalığı, eklem hastalıkları ve pek çok kanser hastalığına yakalanılmasına sebebiyet vermektedir.
[adinserter block=”1″] Yağ hücreleri vücuda dağılmış şekildedir. Bazı bölgelerde yağın fazla olması kötü görünüme sebebiyet vermektedir.
Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda bel tarafında gerçekleşen yağlanmanın basen çevresinde oluşan yağlanmaya göre daha riskli olduğu gözlemlenmiştir. Bel tarafında oluşan yağlanmanın riskli olmasının nedeni iç organlara olan yakınlığın çok fazla olmasıdır. Bu nedenle de metabolizma açıdan daha tehlikelidir.

Hormonsal Düzensizlik: Aşırı Yağlanma Sebebidir

Hormonsal düzensizlik bölgesel yağlanma nedenleri dediğimizde en etkili faktör hormonsal düzensizlik yaşayan bireylerde de bölgesel yağlanma yaşamaktadır. Bel çevresinin kalın olması insülin hormon yüksekliğinin olduğunu gösterebilir. Basen çevresinin geniş olmasının nedeni östrojen dengesizliğidir. Bu özellikle erkeklere oranla daha çok kadınlarda görülmektedir.
[adinserter block=”1″] Böbrek üstü bezlerinden salgılanan kartizel hormon yüksekliği de bölgesel yağlanmaya neden olmaktadır. Özellikle ense ve üst gövde şişmanlığına neden olan hormon, bu hormona eşlik ettiğinde yüzde yuvarlaklaşma ve kırmızılaşma görülmektedir. Buna bağlı olarak da tansiyon yüksekliği görülmektedir.
Genetik nedenle oluşan bölgesel yağlanmanın engellenmesi, hormonlara bağlı olarak yağlanmanın engellenmesinden daha zordur. Bu nedenle yenilen besinlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Yağ yapan yiyeceklerden uzak durulmalı ve bol bol spor yapılmalıdır. Karbonhidratlı besinler yağ hücrelerinin şişmesine neden olur. Bu nedenle özellikle karbonhidratlı besinlerden uzak durulmalıdır.
Karbonhidrat Bulundurmayan Besinler Tam Listesi

YAZAR: İsmail SAĞIR

1997 Bursa Şampiyonası 2'si olan İsmail profesyonel olarak muhabirlik yapmaktadır. Spor ve Sağlık konularında siz değerli okuyucularımıza güncel olarak içerik üretmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Diyette Vücuda Detoks Uygulamak

Diyette Vücuda Detoks Uygulamak

Detoks kelime anlamı olarak vücudu toksinlerden arındırmak demektir. Toksin dediğimiz bu zehirli maddeler genellikle tükettiğimiz alkol, kafein; maruz kaldığımız hava kirliliği, egzoz ve sigara dumanı gibi etkenler sonucu vücutta birikir.

1 yorum

  1. bölgesel yağlanma da son noktayız resmen göbeklerimiz aldı başını gidiyor. su içip yakmalı ve çok hareketli olmalıyız diyorum ben

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.