Yapılan araştırmalarda sigara tüketimi şizofreni tetikliyor

Genel popülasyonda şizofreniye rastlanma sıklığı %1 iken, sigara içen popülasyonda bu risk % 2 ye çıkmaktadır. Uzmanlar nikotin tüketiminin beyinde dopamin seviyesini değiştirdiğini, bunun da şizofreninin temel nedenlerinden bir olduğunu belirtmektedirler.


Yapılan araştırmalarda sigara tüketimi şizofreni tetikliyor

Sigara içmek uzun zamandır yapılan çalışmalarda psikoz ile ilişkilendirilmektedir. Sıklıkla şizofreni hastaları; sigara içmeyi çok sevdiklerini çünkü ses duyma yada halüsinasyon gibi istenmeyen pozitif etkileri bastırmada baş etmek için gerekli rahatlamayı sağladığına inandıklarını söylemektedirler.

SON YAPILAN ARAŞTIRMALAR DİKKAT ÇEKİCİ


Londra King’s College ‘de bir araştırma grubunun yaptığı çalışmada ; 14555 sigara içicisi ve 273162 sigara içmeyen denek incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre, Psikoz hastalarının %57 si, psikoz geçirmeden önce sigara tiryakisiydi. Günlük sigara tiryakilerinin şizofreni geliştirme riski ,içmeyenlere oranla iki kat fazladır. Sigara tiryakileri ortalamadan bir yıl daha önce şizofreni geliştirmektedir.

SİGARA TÜKETİMİ VE ŞİZOFREN BAĞLANTILI

Cardiff Üniversitesi Psikiyatri Bölüm Başkanı Prof. Michael Owen sigara tüketimi ile şizofreni arasında çok kuvvetli bir bağlantı olabileceğini rapor etmiştir.
Buradan çıkan sonuçlara göre uzmanlar; şizofreniden önce tütün içilmesi ile hastalık arasında bir bağlantı olabileceğini ve sigaranın sadece basit bir kişisel tercihten daha ileri boyutta incelenmesi gerektiği konusunda hemfikir olmuşlardır.
İngiltere’de yapılan çalışmalarda uzmanlar ;sigara içen popülasyonun %42 sinin mental sağlık problemleri olduğunun saptandığını ve sigara tiryakiliği ile psikoz arasında bir bağlantı bulunabileceğinin altını çizmektedirler .
Bununla birlikte potansiyel riskin kanıtlanması için daha uzun süreli çalışmalara ihtiyaç vardır.

YAZAR: Mustafa Yenice

Sağlık uzmanı olan Mustada Yenice, bu web sitesini açmıştır fakat daha sonra bu ağırlığı taşımayarak Özkan Kandemir ile ortak olmuştur. Sağlık alanında lider haber sitesi olmak için disiplinli ve hırslı bir şekilde çalışmalar yürütmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

kehribar taşının sağlığa faydaları uzmanların ilgisini çekti

Kehribar taşının sağlığa faydaları Uzmanların ilgisini çekti

Kehribar doğanın yarattığı mücevherlerinden biridir. Bir ağaç yaralandığında, yarayı tutan ve sertleşen bir reçine yaratabilir. Daha sonra Reçine fosilleşir ve milyonlarca yıl sonra sert kehribar halini alır. Kehribar ilginçtir, çünkü içerisinde milyonlarca yıl öncesi canlıları ve bitkileri içerebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.