Uzmanlar madde bağımlılığıyla savaş için uyarılarda bulundu

Madde bağımlılığı, günümüzde birçok insanı etkisi altına almış ve bu nedenle de insanlarda oldukça büyük zararlara neden olmuş bir durumdur. Etki alanı gittikçe daha da artan bu durum birçok farklı madde ile meydana gelmektedir.


Uzmanlar madde bağımlılığıyla savaş için flaş uyarılarda bulundu

Özellikle gençlerde uyuşturucu maddeler çok ciddi anlamda madde bağımlılığına neden olmaktadır. Genel olarak bakıldığında aslında günümüzde sigara bağımlılığı bile madde bağımlılığına girmektedir. Madde bağımlılığına neden olan etkenlerden dolayı kişiler zamanla daha çok bağımlı olup sağlık sorunları yaşayabileceği için ne kadar erken müdahale edilir ise o kadar hızlı ve etkili sonuçlar alınabilmektedir. Bu nedenle madde bağımlılığı için en kısa zamanda sizler de gerekli önlemi alarak en yakın ilgili sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz. Madde bağımlılığı için günümüzde devlet tarafından da önemli destekler verilmektedir. Bunlardan en önemlisi madde bağımlılığı destek hattıdır. Bu hat sayesinde gerekli desteği alarak bağımlılıktan kurtulmak daha kolay bir hale gelmektedir. Ülkemizde madde bağımlılığı için ulaşabileceğiniz telefon numarası “Alo 191” olarak güncel bir şekilde kullanılabilmektedir.

MADDE BAĞIMLILIĞI NEDİR

Madde bağımlılığı, insanlarda vücuda ciddi anlamda zarar verecek olan maddelerin kişi tarafından sürekli kullanılarak bırakılamaması durumudur. Bu bazen uyuşturucu maddeler, sigara, kimyasal maddeler ve buna benzer birçok farklı madde ile gerçekleşebilmektedir.

MADDE BAĞIMLILIĞI NASIL ANLAŞILIR

Kullanılan herhangi bir yabancı maddenin kişinin kontrolündeymiş gibi gittikçe artması gittikçe bağımlılığın da arttığını göstermektedir. Kişi sürekli kullandığı maddeyi bırakmak istese bile bu çabaların sürekli boşa çıkması, madde bağımlılığı göstergesidir.
Son olarak kişinin sürekli sosyal ve ailevi hayatında sorunların ortaya çıkması, kişinin kendine kapalı bir halde maddeye yoğunlaşması madde bağımlılığı göstergesidir.

ETKİLERİ NASIL KENDİNİ GÖSTERİR

Madde bağımlısı olan insanlarda kullanılan maddelere bağlı olarak birçok farklı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Öyle ki genellikle kimyasal maddeler çok daha fazla etki ortaya çıkarmaktadır. Sağlığa ciddi zararları olan bu maddeler aşağıdaki belirtilerle karşımıza çıkar;
Bulantı; Madde bağımlılarında en büyük belirtilerden biri bulantıdır. Bulantı ile birlikte bağ ağrısı birleşerek diğer belirtilere neden olmaktadır. İleri seviyelerde bulantı, kusma sorunlarına da neden olacaktır.
Madde bağımlılığında vücudun birçok organı zarar görmektedir. Buna bağlı olarak insanlarda konuşma bozukluğu, ciltte morarma ve buna benzer farklı belirtiler görülmektedir.
Bu maddeler zamanlar insanlarda akli dengenin bile bozulmasına neden olmaktadır. Bu nedenle zaman zaman kişinin aklı gidip gelebilir. Bu durum aile içi şiddete bile dönüşebilir.

MADDE BAĞIMLILIĞI ÖNLEMEK İÇİN

Madde bağımlılığı etkisi görülen insanlarda hayattaki olumlu durumlar çok büyük etkinlik göstermektedir. Okul hayatında başarılı olma, aile hayatının çok iyi olması ve kişinin günlük hayatında mutlu olması çok önemlidir. Bu durumlarda vücut, bağımlı maddeye daha az ihtiyaç duyar. Bunun yanı sıra kişinin uyuşturucu maddelerin ve diğer bağımlılık yaratacak maddelerin zararlarını bilmesi ve bu konularda daha bilinçli olması yine önleyici bir etkendir. Son olarak büyük bir etken ise ailenin çocuklara olan ilgisidir. Çocuklara daha ilgili olan aileler, bu konularda çocuklarını daha yakın takip edeceği için yine önemli bir önleyici faktör olarak aile gösterilebilir.

BİZE DÜŞEN GÖREVLER

Madde bağımlılığı, mutlaka dikkat edilmesi gereken ve gerekli müdahalelerin geciktirilmemesi gereken bir durumdur. Bu durum için öncelikle bağımlı kişinin bu maddelerden kurtulması ve kesinlikle bırakma kararı alması gerekmektedir. Sizlerde kişiye psikolojik olarak olumlu destekler vererek bu etkiyi kişide yakalamanız gerekmektedir. Bu işlemden sonra ise artık tıbbi destekler alabilirsiniz.

YAZAR: Mustafa Yenice

Sağlık uzmanı olan Mustada Yenice, bu web sitesini açmıştır fakat daha sonra bu ağırlığı taşımayarak Özkan Kandemir ile ortak olmuştur. Sağlık alanında lider haber sitesi olmak için disiplinli ve hırslı bir şekilde çalışmalar yürütmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Televizyonun hayatımıza etkilerini uzmanlar böyle açıkladı

Televizyonun hayatımıza etkilerini uzmanlar böyle açıkladı

İnsanlar önceden sırf televizyonu olmamaması sebebiyle kahvelere gidiyor ya da kahveye uğruyorlardı. Eskiden her evde 1 tane bile yokken artık evlerimizde 2 – 3 tane var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.