Uzmanlar açıkladı: Şarbon tedavi edilmezse ölüme yol açabilir

Son günlerde ülkemizde oldukça merak edilen konulardan biri Şarbon Hastalığı. Vaka sayısının günden güne artması haberleri, insanların et yeme konusunda daha da bilinçlenmesi gerektiğini gösteriyor.

Özellikle sığır, keçi, koyun gibi otla beslenen ve eti yenen hayvanlardan bulaşan Şarbon Hastalığı, insana da bulaşabilmesi nedeniyle tehdit yaratmaya devam ediyor.

ŞARBON HASTALIĞI NEDİR

‘Bacillus Anthracis’ adı verilen bir bakterinin neden olduğu hastalık, sığır ve koyun gibi hayvanlarda ateş yükselmesi, iştahsızlık, titreme ve halsizlik gibi belirtiler ile ortaya çıkıyor. Şarbon, ülkemizde bakanlık birimlerine bilgi verilmesi zorunlu hastalıklar listesinde yer alır. Sıcak ve kurak mevsimlerde hastalık daha sık görülür. Deri, akciğer ve sindirim sistemi şarbonu olmak üzere 3 farklı çeşidi bulunan hastalık, kolay bulaşan ve tedavisi mümkün hastalıklardandır. Mikrobun bulaşmasından itibaren yaklaşık 3-7 gün arasında belirti göstermeye başlar.

ŞARBONDAN KORUNMAK İÇİN ÖNLEMİNİZİ ALIN

Şarbon olduğu şüphesi olan hayvanların kesinlikle kesilmemesi gerekir. Etlerinin hiçbir şekilde tüketilmemesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, en etkili yöntemin risk görülen bölgelerdeki hayvanların aşılarının yaptırılması olduğunu belirtiyor. Hasta hayvanların kullandığı yemler, gübrelerin yakılma yöntemiyle imha edilmesi gerekiyor. Bu hastalıktan öldüğü belirlenen hayvanların derin çukurlar açılarak gömülmesi hastalığın bulaşmasını engelliyor.
Tedavisi mümkün olan Şarbon Hastalığı’ nın tedavi edilmezse ölüme yol açabileceğini belirten uzmanlar, şüphe edilen durumlarda devlet birimlerine bilgi verilmesi gerektiğini belirtiyor.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.