Televizyonun hayatımıza etkilerini uzmanlar böyle açıkladı

Televizyonun hayatımıza etkilerini uzmanlar böyle açıkladı
Tarafından yazılmıştır Esra HARAMOĞLU

İnsanlar önceden sırf televizyonu olmamaması sebebiyle kahvelere gidiyor ya da kahveye uğruyorlardı. Eskiden her evde 1 tane bile yokken artık evlerimizde 2 – 3 tane var.

Birisi mutfakta hanımefendiler yemek yaparken dizilerini, programlarını kaçırmasınlar veya yemek yerken haberleri dinlemek için, birisi yatak odasında pazar keyfini yatakta geçirenler için magazin haberlerini daha rahat izlemek için ve son olarak aslında ilk ve son olmalıydı dediğimiz ortak kullanılan odamızda.
Bu kadar televizyon bu kadar israf bu kadar yer işgali evin ona göre dizaynı, temizlik yaparken yaşanan zorluklar vs. düşünüldüğünde aslında hayatımızı çok fazla meşgul ettiğini görüyoruz.
Televizyonu bu kadar da kötü bir alet gibi göstermek istemiyorum. Tabi ki olabildiğince de yararı var.

HAYATIMIZA KATTIKLARI

Yaşanan olayları artısı ile eksisiyle takip etmemizi sağlıyor, dizi, film, oyun, müzik, belgesel hepsini bir arada sunuyor, çocukların görsel ve işitsel hafızlarını güçlendiriyor. Çocukların çabuk konuşmasını ve öğrenmelerine yardımcı oluyor. (Çocuk programları)

HAYATIMIZDAN ÇIKARDIKLARI

Okuma alışkanlıklarımızı bir kenara bıraktırıyor, özellikle çocuklarda görme kusurları doğuruyor, televizyon açıkken konsantre olunamıyor. Reklamlarda gösterilen ürünlerin ailenin bütçesini zorlayarak alınması isteniyor, aile içi sohbetlerin yeri yok olup sadece reklam aralarında konuşmalar yaşanıyor.
Bunun gibi daha nice olaylar sıralayabilirsiniz. Muhabbetlerin, kitapların, derslerin yerini iyi bilmemiz ve hepsini etkili kullanmamız gerektiğini unutmamalıyız. Çocuklara belli bir süre sonunda televizyonu kapatıp başka şeyler ile uğraşması gerektiğini hatırlatmalıyız.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Esra HARAMOĞLU

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Esra Haramoğlu'nun sağlık alanında 'yok' denecek kadar az tezleri var. Birçok konuda idealist tavır takınan Haramoğlu'nun gazeteci olma hayali emin adımlarla ilerliyor. Tenis oynamaktan hoşlanıyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.