Siyah Noktalardan Kurtulmak Mümkün

Pürüzsüz bir cilde sahip olup siyah noktalardan kurtulmak mümkün ve uygulama yöntemleri hiç de zor değil. Siyah noktalar genellikle yüz bölgesinde ve en çok da burnun üst kısmında bulunur ve bu durumda estetik bakımından hoş olmayan bir görünüme yol açmaktadır. Siyah noktalar özellikle yağlı cilt tipine sahip insanlar da daha sık görülmektedir.

Siyah Noktaların Zararları

 • Siyah noktalar ciltte kötü bir görünüme sebep olmaktadır.
 • Sağlıksız bir cilde sahip olunduğunun habercisidir.
 • Siyah noktalar yağ gözeneklerinde bakteri oluşmasına sebep olur.
 • Oluşan bakteriler de sivilcelerin çıkmasına sebep olmaktadır.
 • Siyah Noktaların Oluşma Sebebi

 • Yağlı ciltlerde daha çok görülen siyah noktalar, cildin iyi temizlenmemesi sonucu oluşmaktadır.
 • Ayrıca dönemsel olarak da görülmektedir. Ergenlik dönemi, regl dönemi, yoğun stres ve beslenmenin düzensiz olması gibi nedenler siyah nokta oluşumuna etki etmektedir.
 • Siyah Noktalardan Kurtulmak Mümkün ve Uygulama Yolları

  Siyah noktalardan kurtulmak için evde yapabilecekleriniz kolay doğal maskeler ile siyah noktalardan kurtulmak ve yeniden oluşmasını engellemek mümkün. Peki nedir bu maskeler?

  Limon ve Su Karışımı

  Limon içerisinde bulundurduğu C vitamini ve sitrik asit sayesinde siyah noktaların azalmasını ve cildin pürüzsüz bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Limon direk olarak yüze uygulanmadığı için su ile karıştırıp kullanılmalıdır. Su ile karıştırılan limon suyu pamuk yardımı ile yüze sürülmeli ve yüzde 20 dakika bekletilmelidir. Daha sonra bol su ile yıkanmalıdır. Sabun vb. ürün kesinlikle yıkama işleminde kullanılmamalıdır. Limon kürü her gün yapılırsa burundaki siyah noktalardan kurtulmak daha hızlı ve daha etkili bir sonuç alınır.
  Siyah Noktalardan Kurtulmak Mümkün

  Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Limon suyu ve Şeker Maskesi

  Limon ve şekeri karıştırır daha sonra yüze masaj yapacak şekilde sürülür. Bu doğal karşı sayesinde ölü cilt temizlenip ve siyah noktalardan kurtulmak mümkün hale gelir. Şeker ve limon karışımı yüze ferahlık ve ışıltılı bir görünüm de sağlar.

  Siyah Noktalar için Yumurta Akı

  Yumurta akı hem siyah noktalar dan kurtulmak hem de yüzü sıkılaştırdığı için daha sonra oluşmasını da önlemesi bakımından oldukça etkili bir doğal maskedir. Yumurta akı sarısından dikkatli bir şekilde ayrılıp biraz çırpılır daha sonra yüze maske şeklinde sürülüp 10 veya 15 dakika bekletilir. En son işlem olarak bol su ile yüz bölgesi iyice temizlenir.
  Siyah Noktalardan Kurtulmak Mümkün

  Siyah Noktalar için Yulaf Ezmesi Maskesi

  Yulaf ezmesi sadece kahvaltıda tüketilen bir besin değildir ayrıca mucizevi de bir cilt bakım maskesi olarak kullanılmaktadır. Yulaf ezmesi kahverengi lekeleri yok eder ayrıca ölü hücreleri de temizleyerek siyah noktaların oluşumunu da engeller. Maskenin yapılışı: Yulaf ezmesini iyice toz haline getirilir ve sulandırılır. Daha sonra parmaklar ile masaj yaparak yüze sürülmelidir. Yarım saat yüzde bekletildikten sonra bol su ile durulanır. Bu maske hafta da en az iki kere uygulanırsa etkin ve kalıcı bir sonuç elde edilir.

  Siyah Noktalar için Kil Maskesi

  Kil maskesi ciltteki yağ dengesini koruduğu için daha çok yağlı cilt tipine sahip kişilere önerilmektedir. Hemen hemen tüm aktarlarda bulunan kil düzenli olarak yapıldığında siyah noktalardan kurtulmayı mümkün hale getirmektedir. Kilin kullanımı da oldukça basittir. Su ile kil karıştırılıp macun kıvamına getirilir. Ardından yüze maske olarak sürülür. 10 dakika yüzde bekletildikten sonra iyice durulanır ve ardından yüze nemlendirici krem sürülür.

  Yorum Yap