Sağlık bakanlığı aile sağlığı merkezleri’nde check up dönemini başlattı

İnsan sağlığının korunması, sağlıklı ve uzun bir yaşam amaçlayan çeşitli uygulamalar başlatan Sağlık Bakanlığı, çalışmalarına bir yenisini ekledi. Halk Sağlığı Haftası kapsamında açıklanan ‘Aile Sağlığı Merkezleri’nde Check Up ‘ uygulaması, hastalıklar ortaya çıkmadan önlemeyi ve erken teşhisi amaçlıyor.

Aile Hekimleri tarafından verilecek hizmet sayesinde kronik rahatsızlıklar, erken teşhis ve tedavi edilme oranı yüksek hastalıkların önceden belirlenip sağlık konusunda halkın bilinçlendirilmesi amaçlanıyor. Check up yaptırmak isteyen vatandaşlar, resmi internet sitesi Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden veya Alo 182’den ücretsiz olarak randevularını alarak başvurularını yapabilecek.

RİSK TARAMA PROGRAMINA DAHİL TAHLİLLER


Aile Sağlığı Merkezleri’nde uygulanmaya başlayan Risk Tarama Programı kapsamında; kolesterol düzeyi, kalp grafisi (EKG), kanser tarama testleri, idrar ve kan tahlilleri, kan şekeri ölçümü, kan basıncı gibi hizmetler verileceği açıklandı.
Halk sağlığı konusunda daha bilinçli ve daha sağlıklı bir toplum kazanmanın önemini vurgulayan yetkililer, bu uygulamaya ek olarak Aile Sağlık Merkezleri’nde hali hazırda devam eden meme kanseri, rahim ağzı kanseri taramaları sayesinde milyonlarca vatandaşın bilinçlendirildiğini belirtiyor.

CHECK UP PROGRAMINDAN HERKES YARARLANABİLECEK


Aile Sağlığı Merkezleri’ndeki Check Up programında herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Sistem üzerinden randevu alan herkes programdan faydalanabilecek. Yaş, risk grubu gibi gruplara ayrılarak belirlenen tahliller sayesinde sağlıklı ve uzun yaşama sahip bireylerin toplumu oluşturması hedefleniyor.
Her sağlıklı insanın en az yılda bir kez check up yaptırması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, bu uygulama sayesinde artık daha fazla kişiye ulaşılacağını ve küçükten büyüğe toplumdaki her bireyin bu konuda daha fazla bilgi sahibi olacağını belirtiyor.
Siz de yılda en az bir kere Check Up yaptırın. Unutmayın; ‘Erken Teşhis Hayat Kurtarır.’

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Hüseyin ERDOĞAN

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezunu olan Hüseyin Erdoğan, saçlar ve aynı zamanda sağlıklı yaşam konusuna ilgi göstermektedir. Siz değerli okuyucularımız için güncel olarak yaşama dair sağlıksal makaleler hazırlamaktadır.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.