Sağlık bakanlığı aile sağlığı merkezleri’nde check up dönemini başlattı

İnsan sağlığının korunması, sağlıklı ve uzun bir yaşam amaçlayan çeşitli uygulamalar başlatan Sağlık Bakanlığı, çalışmalarına bir yenisini ekledi. Halk Sağlığı Haftası kapsamında açıklanan ‘Aile Sağlığı Merkezleri’nde Check Up ‘ uygulaması, hastalıklar ortaya çıkmadan önlemeyi ve erken teşhisi amaçlıyor.


Sağlık Bakanlığı, Aile Sağlığı Merkezleri’nde Check Up Dönemini Başlattı.

Aile Hekimleri tarafından verilecek hizmet sayesinde kronik rahatsızlıklar, erken teşhis ve tedavi edilme oranı yüksek hastalıkların önceden belirlenip sağlık konusunda halkın bilinçlendirilmesi amaçlanıyor. Check up yaptırmak isteyen vatandaşlar, resmi internet sitesi Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden veya Alo 182’den ücretsiz olarak randevularını alarak başvurularını yapabilecek.

RİSK TARAMA PROGRAMINA DAHİL TAHLİLLER


Aile Sağlığı Merkezleri’nde uygulanmaya başlayan Risk Tarama Programı kapsamında; kolesterol düzeyi, kalp grafisi (EKG), kanser tarama testleri, idrar ve kan tahlilleri, kan şekeri ölçümü, kan basıncı gibi hizmetler verileceği açıklandı.
Halk sağlığı konusunda daha bilinçli ve daha sağlıklı bir toplum kazanmanın önemini vurgulayan yetkililer, bu uygulamaya ek olarak Aile Sağlık Merkezleri’nde hali hazırda devam eden meme kanseri, rahim ağzı kanseri taramaları sayesinde milyonlarca vatandaşın bilinçlendirildiğini belirtiyor.

CHECK UP PROGRAMINDAN HERKES YARARLANABİLECEK


Aile Sağlığı Merkezleri’ndeki Check Up programında herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Sistem üzerinden randevu alan herkes programdan faydalanabilecek. Yaş, risk grubu gibi gruplara ayrılarak belirlenen tahliller sayesinde sağlıklı ve uzun yaşama sahip bireylerin toplumu oluşturması hedefleniyor.
Her sağlıklı insanın en az yılda bir kez check up yaptırması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, bu uygulama sayesinde artık daha fazla kişiye ulaşılacağını ve küçükten büyüğe toplumdaki her bireyin bu konuda daha fazla bilgi sahibi olacağını belirtiyor.
Siz de yılda en az bir kere Check Up yaptırın. Unutmayın; ‘Erken Teşhis Hayat Kurtarır.’

YAZAR: Mustafa Yenice

Sağlık uzmanı olan Mustada Yenice, bu web sitesini açmıştır fakat daha sonra bu ağırlığı taşımayarak Özkan Kandemir ile ortak olmuştur. Sağlık alanında lider haber sitesi olmak için disiplinli ve hırslı bir şekilde çalışmalar yürütmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzmanlar madde bağımlılığıyla savaş için flaş uyarılarda bulundu

Uzmanlar madde bağımlılığıyla savaş için flaş uyarıda bulundu

Madde bağımlılığı, günümüzde birçok insanı etkisi altına almış ve bu nedenle de insanlarda oldukça büyük zararlara neden olmuş bir durumdur. Etki alanı gittikçe daha da artan bu durum birçok farklı madde ile meydana gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.