Sabah limonlu su içmenin sağlığa zararları açıklandı

Sabah limonlu su içmenin sağlığa zararları açıklandı

Limon suyu, kilo vermenizi sağlar evet, kabul edilen bir gerçektir ama Sabah aç karnına limonlu su içmenin zararları çok ciddidir. Milyonlarca kişi sabah kalkar, mutfağa doğru zombi yürüyüşü yapar, sözde ‘mucize’ içeceği içer ve mideye doğru yolculuk başlar.

Kilo vermenize yardımcı olur, tabi. Ancak sisteminize de zarar verebilir, sabah ilk olarak limon suyu ve elma sirkesi gibi asidik maddelerin kullanılmaması en iyisidir.
Limon çok asidiktir. Duyarlı mideye sahip olanlar düşük pH’larından dolayı bunu önlemelidirler. Düzenli olarak içmek bir sürü sağlık problemine yol açabilir. Sabah ilk olarak limon suyunu neden tüketmemeniz gerektiğine bir göz atalım.

SABAHLARI LİMONLU SU İÇMENİN ZARARLARI

Asitli gıdaların dişlerinizle aşırı teması diş minesine zararı olabilir. Bu, zamanla, dişlerinizi hassaslaştıracaktır. Sıcak ve soğuk gıdalar tüketmek dişlerinizde keskin ağrılar ve zonklama hissi yaratacaktır.
Yemek ile asitli içeceklerinizi içmekle bunu sınırlayabilirsiniz. Bu, dişlerinizle olan temasını en aza indirecektir. Ayrıca, içeceğinizi ağızda çalkalamayın.

MİDE EKŞİMESİNE NEDEN OLABİLİR

Limon suyu ciddi mide ekşimesine neden olabilir. Aslında,şimdiden acı çekiyorsanız, yapabileceğiniz en kötü şey limon suyu içmektir. Belirtiler arasında göğsünüzde yanma hissi ve şiddetli ağrı bulunur.

ÜLSERİ TETİKLEYEBİLİR

Ülserler vücutta açık yaralardır. Bunlara mukoza zarında bir kırılma neden olur ve kolayca iyileşemez. Asidik olan herhangi bir şey ülserlerin alevlenip yanmasına neden olabilir. Asit, ülserin mevcut olduğu noktada deriye işleyecektir. Limon suyu midenin astarını tahriş eder ve ülserin iyileşmesini önleyebilir.

REFLÜ BELİRTİLERİNİ TETİKLER

Gastroözofageal reflü bozukluğu semptomları, mide ekşimesi, mide bulantısı ve kusma olup baharatlı, yağlı veya asidik gıdalar tarafından tetiklenir. Aslında asidik olan limon suyu durumu daha da kötüleştirebilir.

ŞİŞKİNLİK YARATABİLİR

Bazı insanlar limon suyu diyetlerine giderler ve kilo vermek için bir litre limon suyu içerler. Kötü bir fikir. Başlangıçta ağırlık düşebilir, ancak şiddetli olan her şey zarar verir. Midede asidite seviyesinin artması, gıdaların sindirimini kolaylaştırır, ancak aşırı asidite mukoza zarlarını tahriş ederek mide ekşimesi veya mide rahatsızlığı yaratabilir.

VÜCUDU KURUTMAYA NEDEN OLABİLİR

Hepimizin bildiği gibi limonlar, askorbik asit olarak da bilinen zengin bir C vitamini kaynağıdır. Bu asidin üretik özellikleri vardır ve böbreklerdeki idrar üretimini arttırır. Bu sık idrara çıkma yol açar, bu da sodyum ve sıvıların vücuttan atılmasına neden olur. Dehidrasyon tehlikelidir. Bazı durumlarda, hatta ölüme götürebilir. Bu yüzden, kendinize dikkat edin.

BÖBREK VE SAFRA KESESİNE ZARARI

Günümüzde insanlar kilo vermek için limon kabuğu kullanıyorlar. Mesele, insanlarda bulunan doğal olarak bulunan maddeler olan oksalatları içeriyor olmaları. Bununla birlikte, oksalatların konsantrasyonu vücutta artarsa, kristalleşebilir ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Oksalatlar vücuttaki kalsiyum emilimini bile etkileyebilir.

LİMON SUYU NASIL TÜKETİLMELİDİR

Güne su tüketerek başlayın. Sade, basit su. Ilık veya oda sıcaklığında olmasını sağlayabilirsiniz. Zamanla bir litre suya kadar ulaşabilirsiniz. Diyetinize limon suyu eklemek isterseniz, yemekten sonra pansuman olarak veya serinletici bir içki olarak alabilirsiniz. Limon suyu içmenin çok faydası vardır. Böbrek taşlarını engelleyebilir ve C vitamini eksikliğinden kaynaklanan problemleri tedavi edebilir. Aynı zamanda gribi ve soğuk algınlığı oluşmasını önler, iltihaplanmayı azaltır ve toksinleri boşaltarak idrara çıkma sıklığını artırır.
Limon suyu tüketmekten korkmayın. Sağlığınızı olumsuz etkilememek için gerekli önlemleri alın. Sonuçta, fazla olan herhangi bir şey iyi değildir. Bu hatayı yapmayı bırakmalısın. Bunu arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşın ve farkındalığı yaygınlaştırın.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

2 Yorumlar

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.