Okula dönüş: Alınacaklar listemizi hazırlama zamanı geldi

Yine Eylül ayı geldi çattı. Miniklerin kalbi okul heyecanı ile doldu bile. Anne babalar ise alışveriş telaşı içerisinde. Bu yazımızda belki gözünüzden kaçan bir şeyler olur diye ilkokul çağındaki çocuklarınız için minik bir temel ihtiyaç listesi hazırladık. Sizlere şimdiden çocuklarınızla keyifli bir okul alışverişi diliyoruz!

Eğer çocuğunuz ilkokula yeni başlıyorsa, bir sırt çantasına mutlaka ihtiyacı var. Ancak biraz daha büyük ise yine de yeni çanta istiyor olabilir. Satın alacağınız çantayı sadece çocuğunuzun zevkine göre değil fiziğine göre de seçin. Çocuğunuza taşıyamayacağı büyüklükte bir çanta almayın. İlkokul çağındaki çocuklar çok hızlı gelişmekte ve büyümekte oldukları için sırtlarına binen yük onları ne yazık ki olumsuz etkileyebiliyor. Eğer çocuğunuzun çantayı taşıyamayacağını düşünüyorsanız ona çekçekli çantalardan satın alabilirsiniz. Satın aldığınız sırt çantası tüm sene boyunca çocuğunuzla olacağı için, çantanın çocuğunuzun gözüne hitap etmesi de çok önemli. Bırakın, en sevdiği çizgi kahramanı ile ilgili desenleri olan çantayı seçsin! O, bir daha çocuk olmayacak.

BESLENME ÇANTASI

Sağlam bir beslenme çantası satın almak da çok önemli. Malum, çocuklar eşyalarını hor kullanabiliyorlar. Hazırladığınız yiyecekleri ve saklama kaplarının içine sığabileceği, çocuğunuzun da hoşuna giden bir beslenme çantası tercih edin. Su matarası satın almayı da unutmayın. Yine çocuğunuzun hoşuna giden bir suluk alırsanız bu durum onu daha fazla su içmeye teşvik edecektir.

KIYAFET VE AYAKKABI

Bazı çocuklar için forma giymek korkulu rüya olabiliyor. Ancak çocuğunuza neden forma giymesi gerektiğini sakin bir dille izah edin. Zamanında sizin de forma giydiğinizi anlatın. Eğer ikna olmuyorsa; kol saati ya da toka gibi aksesuarlarla çocuğunuzu forma karşılığında bir nevi ödüllendirin.
Okul için ayakkabı tercihi oldukça önemli. Günün yarısını okulda geçirecek ve ayağında tüm gün aynı ayakkabı olacak. Bu sebeple satın aldığınız ayakkabı içinde çocuğunuzun ayaklarının rahat ettiğinden emin olun. “Seneye de giyer.” Düşüncesi ile bir numara büyük ayakkabı alma alışkanlığını terk edin. Uygun ayakkabı seçimi ne çok sıkan ne de boşluk bıraktıran ayakkabılardır. Ayakkabı kadar çorap seçimi de önemli. Pamuklu çoraplar tercih ederek çocuğunuzun daha fazla rahat etmesini sağlayabilirsiniz.

KIRTASİYE ALIŞVERİŞİ

Okul alışverişi içerisinde belki de en keyiflisi kırtasiye alışverişidir. Defter kapları, pastel boyalar, renk renk silgiler, etiketler ve daha bir sürü çocukların ilgisini çeken şey… Çocuğunuzun bulunduğu yaşta gerçekten ihtiyaç duyduğu kırtasiye malzemelerini belirleyin.
Evden çıkmadan önce neler alacağınızı çocuğunuza anlatın. Çünkü birçok çocuk kırtasiyede ihtiyaçların da ötesine geçerek anne babaları aşırı harcamaya sürükleyebiliyor. Çocuğunuzla konuşursanız, gerçekten hem okul ihtiyaçlarınızı karşılayan hem de çocuğunuzu memnun eden bir kırtasiye alışverişi yapabilirsiniz.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Esra HARAMOĞLU

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Esra Haramoğlu'nun sağlık alanında 'yok' denecek kadar az tezleri var. Birçok konuda idealist tavır takınan Haramoğlu'nun gazeteci olma hayali emin adımlarla ilerliyor. Tenis oynamaktan hoşlanıyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.