Kehribar taşının sağlığa faydaları Uzmanların ilgisini çekti

Kehribar doğanın yarattığı mücevherlerinden biridir. Bir ağaç yaralandığında, yarayı tutan ve sertleşen bir reçine yaratabilir. Daha sonra Reçine fosilleşir ve milyonlarca yıl sonra sert kehribar halini alır. Kehribar ilginçtir, çünkü içerisinde milyonlarca yıl öncesi canlıları ve bitkileri içerebilir.


kehribar taşının sağlığa faydaları uzmanların ilgisini çekti

Kehribar günümüzde kesilmiş ve cilalanmış değerli bir taş olarak kullanılan güzel bir taştır. Takı parçasında rahatsızlık duymadan kullanılabilir. Kehribar ya da fosil ağacı özü antik çağlardan beri bilinmektedir. Bir fosilin kendisi, birçok korunmuş böcek ve on milyonlarca yıllık diğer hayvan ve bitkileri içerebilir. Bu sıkça görülen fosil kapanışları “Jurassic Park” filminde ünlenmiştir. Genellikle kehribarda görülen garip kapanımlar genellikle Kehribarın eşsiz görüntüsüne katılır ve çoğu durumda değerini büyük ölçüde arttırır.
Kehribarla kaplanmış olan fosiller muhtemelen yeni sızan reçinelere uçtuklarında ya da sürünerek orada bulunduktan sonra reçine içine sıkışmışlardır. Reçine daha sonra sertleşir ve bir fosil olur.

HANGİ TÜR FOSİLLER BULUNUR

Fosiller çoğunlukla, sinek, yaban arısı, karınca gibi böceklerdir. Zaman zaman kehribarda çekirge, güveler, termitler, kelebekler, vb. Gibi daha egzotik böcekler görülmektedir. Diğer böcek olmayan hayvanlar da örümcekler, kırkayaklar, akrepler ve hatta kurbağalar ve kertenkeleler kehribarda bulunurlar. Kehribarda memeliler veya kuşlar gibi gerçekten büyük hayvanlar görülmez, ancak tüyler ve kürkler görülmüştür. Çiçekler, mantar başları, tohumlar, yapraklar, saplar, çam iğneleri ve çam kozalakları da dahil olmak üzere, kehribar ‘da paha biçilmez bitki kalıntıları bulunmuştur. Kapana kısılmış fosillerin nadir olması, kehribarın kalitesini ve değerini etkiler. Bunlar en az 40 milyon yıl öncesinin türleri olduğundan, fosil olduğunu ve günümüzde yaşayan aynı canlılar olmadığını unutmamak gerek.

KEHRİBARIN SAĞLIĞA FAYDALARI

Çeşitli kültürlerde uzun bir kullanım öyküsü olan herhangi bir popüler mücevherde olduğu gibi, kehribar, mistik özellikleri ile payını almıştır. Kehribar, Asya kültürlerinde “kaplanın ruhu” olarak kabul edildi ve cesaret taşı olarak değerlendirildi.
Kehribar, duyguları dengeler, korkuları ortadan kaldırır, baş ağrısını hafifletir, zihni temizler, Negatif enerjiyi eritir ve sabır ve bilgeliği geliştirmeye yardımcı olur.
Kehribarın enerjisinden faydalanmanın en iyi yollarından bazıları takı olarak takmak ya da ev dekorunuzda küçük bir oyma olarak kullanmaktır.

KEHRİBAR TAŞININ MUHAFAZASI

Kehribar bir taş için çok yumuşaktır ve çok dayanıklı değildir. Kolay çizilme eğiliminin yanı sıra, kimyasallar ve çözeltilerden olumsuz etkilenir, alkol, parfüm, benzin, asit veya herhangi bir çözücüden uzak tutulmalıdır. Kehribar ateşe maruz kaldığında da yanar ve çok fazla ısı veya basınç altında çatlayabilir.

TAKLİT İLE AYIRT EDİLEBİLİR

Kehribar, genellikle plastik kullanımı ve bazı modern ağaç reçineleriyle taklit edilir. Kehribar ayırt edilebilir özelliği, taklitler genellikle daha büyük, diğer reçinelerden daha sert ve ağırdır. Gerçek Kehribar taşı daha yumuşaktır ve kolayca çizilebilir, bununla birlikte Kehribar taşı tuzlu suda yüzer, sahte Kehribar ise batar.

YAZAR: Özkan KANDEMİR

ODTÜ mezunu olan Özkan Kandemir, mezun olduktan sonra iş bulamayan listesine girmiş ve daha sonra habercilik yapmaya karar vermiştir. Girişimcilik dünyasında adından söz ettirmek isteyen Kandemir'in en büyük hedefi hergunsaglik.net'i milyonlarca kişiye ulaştırmaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzmanlar madde bağımlılığıyla savaş için flaş uyarılarda bulundu

Uzmanlar madde bağımlılığıyla savaş için flaş uyarıda bulundu

Madde bağımlılığı, günümüzde birçok insanı etkisi altına almış ve bu nedenle de insanlarda oldukça büyük zararlara neden olmuş bir durumdur. Etki alanı gittikçe daha da artan bu durum birçok farklı madde ile meydana gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.