Miyom tedavisi ve korunmak için neler yapılmalı

Miyomlar, kadınlarda rastlanan ve iyi huylu yani kansere dönme riski en az olan tümörlerdir. Tam olarak nedir, miyom tedavisi ve kimlerde ortaya çıkar? Her 100 kadından yaklaşık 16-17’sinde, çapı ufak ya da büyük, bir iki tane ya da daha fazla sayıda bulunan, rahim dokusunda ki kaslarla alakalı olarak ortaya çıkan iyi huylu kitlelerdir.

Daha çok 35 yaşından sonra büyük bir kitle oluşabilirken; östrojen hormonu da miyomların tetiklenmesine ve büyümesine neden olur. Bu nedenle hamilelik ve üreme dönemi miyomların oluşma riskinin arttığı dönemlerdir, menopoz dönemi ise miyomlar da gerileme ve küçülme yaşanabilir.

MİYOM TANISI NASIL KONULUR

Hala tartışmalı bir konu olan miyomların çıkış nedeni hakkında birkaç bulgu ile bir takım sonuçlara varılmıştır. Siyah ırkta miyom sıklığı daha fazlayken; aile içinde birinci derece yakında(abla, anne, kız kardeş…)miyom görülmesi durumunda, diğer bir aile bireyinde miyom görülme riskinin artması hastalığın kalıtsal bir yapıya sahip olduğunu da kanıtlar niteliktedir.
Genel olarak da fazla belirti vermeyen miyomların jinekoloji değerlendirmelerde tesadüfen saptanma ihtimalleri çok yüksektir. Ancak 3 gurupta incelenen Miyomlar ayrı ayrı şu belirtileri verebilirler:
Submuköz miyomlar: Rahmin iç kısmında gelişir ve en az rastlanan ancak kanamaya en fazla neden olan miyom çeşidi olduğu için adet kanamalarıyla doğrudan ilgilidir.
Intramural miyomlar: Kas dokusu içinde konumlanan bu tip tümörlerle sık karşılaşılır ve bu miyom da adet kanamalarının artmasına neden olur. Ayrıca karın bölgesinde ağrıya neden olabilen bu kitleler, organlarda baskı da meydana getirebilir.
Subseröz miyomlar: Rahmin dış tarafına doğru büyüyen kitlelerdir. Kanamaya da neden olmazlar.

MİYOM AĞRISI VE BELİRTİLERİ

Bacakta, sırtta ve cinsel birliktelik sırasında ağrıya, karında ağrı ve şişliğe, kabızlık ve gaz sancısına, Sık sık idrar yapma ihtiyacına neden olabilir.

MİYOM TEDAVİ YÖNTEMLERİ

İyi huylu desek de tümör dediğimiz anda korkularımız gün yüzüne çıkar. Bu nedenle bizlerde bu konuda hassas davranıp, tedavi olmalıyız. Eğer miyom unuz varsa bu kesinlikle ameliyat olacaksınız anlamına gelmez çünkü küçük bir yüzdelik dilim ameliyat gerekir. Ameliyat; eğer miyomlar hayatınızı derinden etkiliyorsa ya da kanserleşme riski konusunda emin olunamıyorsa tercih edilebilir.
Menopozdan sonra ortaya çıkan miyomlar, kısa zamanda hızla büyüyüp, muayenede yumuşama eğilimi gösterdiyse ve ilk saptandıklarında çok büyüklerse o zaman ameliyat önerilebilir. Gebeliğin planlandığı dönemde ortaya çıkan miyomlar ise gebeliği olumsuz olarak etkileyecekse, gebelik oluşmadan ameliyatla çıkarılmaları uygun bir yaklaşımdır.
Çocuk istemeyen kadınlar ise rahimlerini aldırabilir. Ancak bunun için en doğru kararı verecek olan kişi doktorunuz dur. Bu nedenle önce doktorunuzla görüşmelisiniz.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Esra HARAMOĞLU

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Esra Haramoğlu'nun sağlık alanında 'yok' denecek kadar az tezleri var. Birçok konuda idealist tavır takınan Haramoğlu'nun gazeteci olma hayali emin adımlarla ilerliyor. Tenis oynamaktan hoşlanıyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.