Hızlı kilo vermek isteyenler bunları bilmesi gerekiyor

Günümüzde pek çok kişi hızlı kilo vermek için çok çeşitli yöntemler kullanmaktadır. Bu yöntemlerin bazıları sağlığı son derece kötü bir şekilde etkilemekte iken bazıları da sağlıklı kilo kaybını sağlar.

Şok diyetler uygulanarak verilen kilolar aslında vücuttaki kilonun değil, su ve kas dokularının kaybedilmesi sayesinde oluşur. Bu tür bir kilo kaybı ise oldukça sağlıksızdır. Diğer yandan sağlıklı kilo vermenin yolu egzersiz yaparak, sağlıklı ve düzenli beslenerek aç kalmadan kilo verme şeklinde gerçekleşir.

HIZLI KİLO VERMEK MÜMKÜNMÜ

Kilo vermek adına yapılabilecek en temel şey günlük kalori limitini içeriği boş olan gıdalarla doldurmamaktır. İçeriğinde protein, yağ, mineral ya da vitamin bulunmayan gıdaların tüketilmesi günlük kalori limitini doldururken aynı zamanda sağlıksız ürünler ile bu sınırın doldurulmasına neden olmaktadır. Bu nedenle yapay şeker tüketimi sıfıra indirilmeli ve şeker ihtiyacı sadece sebze meyve gibi doğal gıdalardan sağlanmalıdır.
Şeker tüketiminin kilo olarak vücuda dönüşü en çok bel bölgesinde meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra şeker tüketimi vücuda kilo olarak dönmekle kalmayıp aynı zamanda kişinin geç doymasına ve bu nedenle iştahının sürekli açık olmasına neden olur. Şeker kullanımı ortadan kaldırıldığı anda kilo verimi de hızlanacaktır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Nişastalı ve karbonhidrat değeri yüksek olan besinler kilo vermek adına büyük engel oluşturmaktadır. Diğer yandan bütün nişastalı ürünler vücuda zararlı değildir ve kilo üretimi yapmaz. Buradaki ayrım nişastanın doğal ya da rafine olması ile meydana gelir. Rafine nişasta ve karbonhidrat sınıfına giren gıdalar beyaz ekmek, pirinç ya da makarna gibi gıdalardır.
Bunun yanı sıra doğal olan karbonhidrat ve nişastalı gıdalar mercimek, kuru fasulye, çavdar ekmeği gibi gıdalardır. Rafine nişastaya sahip ürünler daha hızlı bir şekilde kan şekerini yükseltmekte ve sağladıkları tokluk hissi daha kısa sürmektedir. Bunun aksine doğal nişastalı ürünler kan şekerini daha yavaş şekilde yükseltir ve daha uzun süre tok kalarak hızlı ama sağlıklı kilo kaybını sağlar.

PROTEİN AĞIRLIKLI BESLENME

Hızlı bir şekilde kilo vermek için protein ağırlıklı beslenmek oldukça mantıklı ve faydalıdır.Karbonhidrat tüketimi yerine protein tüketiminin arttırılması sayesinde hissedilen tokluk hissi daha uzun sürmektedir. Diğer yandan proteinler kişinin metabolizmasını hızlandırarak harcanan enerjinin yağ depolarından harcanmasını sağlar. Bu şekilde de kaybedilen yağ oranı ve bunun sonucunda da kilo kaybı oranı daha fazla olacaktır.

EN BÜYÜK YANLIŞLARIMIZ

Yağ tüketimini birden sıfıra indirmektir. Yağ tüketiminin bir anda sıfıra inmesi vücutta halsizliğe ve yorgunluğa sebebiyet verir. Bu durumda da kişiler yemek yiyerek bu halsizliğin geçeceğini düşünerek büyük bir yanılgıya kapılırlar. Yağ tüketimi sıfıra indirilmeden zeytinyağı ya da balık yağı gibi sağlıklı yağlar ile yağ tüketimine devam edilmelidir. Bunların yanı sıra yağ tüketimi ceviz, badem yada fındık gibi ürünlerden de sağlıklı bir şekilde sağlanarak kilo kaybı sağlanabilir.
Hızlı bir şekilde kilo vermek için dikkat edilmesi gereken temel şeylerden bir diğeri de harcanan kalorinin kaybedilen kaloriden daha fazla olmasıdır. Bu nedenle kilo vermeye karar verildiği andan itibaren kalori hesabı yapılmalı ve istisnai durumlar haricinde hesaplamanın dışına çıkılmamalıdır. İdeal kilosunda bulunan ve sağlıklı bir beslenme düzenini izleyen 19-31 yaş aralığında bulunan kişiler için günlük alınması gereken kalori miktarı erkeklerde 2400, kadınlarda ise 2000’dir.

UZMAN DESTEĞİ ALIN

Hızlı ve sağlıklı kilo vermek için uzmanlar tarafından tavsiye edilen, kişinin ihtiyacı olan günlük kalori miktarının 500 kalori altında alınmasıdır. Bu şekilde hızlı bir şekilde sağlığı kaybetmeden kilo verimi sağlanabilir. Diğer yandan gün içerisinde düşük miktarda kilo vermek de sağlıklı kabul edilmez. Günlük alınan kalori miktarı en az 1300-1600 aralığında olmalıdır.
Yapılan diyetler ya da kalori hesaplamaları ile yeteri kadar kilo kaybı sağlanamıyorsa mutlaka egzersiz ile desteklenmelidir. Günde yapılacak 45 dakikalık egzersizler ile verilen kilo miktarı en az iki katına çıkarılmış ve süreç hızlanmış olur. Diğer yandan kilo vermek süreci içinde vücutta oluşabilecek sarkmalar, deformeler gibi sorunlar ortadan kalkarken şekillenme sağlanmış olur.
Kilo vermek için hayatın rutini haline getirilmesi gereken diğer şeyler; uyku düzenini ayarlayarak günde en az sekiz saat uyumak, öğünleri sık sık ve küçük porsiyonlarla yemek, stresi azaltmak ve öğün atlamadan yemek yemek gerekmektedir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

İsmail SAĞIR

1997 Bursa Şampiyonası 2'si olan İsmail profesyonel olarak muhabirlik yapmaktadır. Spor ve Sağlık konularında siz değerli okuyucularımıza güncel olarak içerik üretmektedir.

1 Yorumlar

  • hızlı kilo vermek adına güzel şeyler yazılmış ben en hızlı kiloyu su içerek veriyorum diyebilirim. normalde günde 1 bardak su zor içiyorum ama günde 1 litre su içsem haftada 2 3 kilo veriyorm

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.