Hamilelik psikolojisi nasıldır neler yaşanır

Bir kadının annelik misyonuyla güçlenmesine sebep olan süreç. Bu süreç kadın bireyin fiziksel farklılaşmaları bir kenara psikolojik anlamda bambaşka bir boyuta geçtiği ve ömrünün sonuna kadar da sürecek olan bir durumun başlangıç noktasıdır.

Her kadının belki de en istediği şeydir bir çocuk sahibi olmak, anne olabilmek. Tabi sıradan bir kadınken tüm annelik sorumluluklarını kısa bir süre zarfında alabilmek öyle kolay bir durum olmasa gerek.
Dolayısıyla bu süreç içinde birçok psikolojik değişiklik ve reaksiyon gözlemlenebilir. Hamilelik dönemi kadınların daha fazla ilgi ve özen beklediği bir dönemdir. Özellikle eş ve yakın çevre önemli bir rol oynarken kişinin kendi içindeki dinamikler de oldukça baskındır. Bu evrelerde kadınlar en önem verdikleri şeyi kaybederler. Dışarıdan bakıldığında kendilerini temsil eden fiziklerinden ödün vermek onlara pek cazip bir fikir gibi gelmese de bir de sahip olacakları güzelliği akıllarına getirerek bu konuda daha pozitif düşünebilirler. Ancak pozitif düşünseler dahi bunun için bir şey yapmayacakları anlamına gelmiyor.

PLANLI HAMİLELİK SÜRECİ

gebelik sürecinden önce uygulanan diyetler, hamilelikten sonra oluşturulan egzersiz programları kadınların vücutlarını geri kazanmak için yaptıkları adımlardan sadece iki tanesi. Bunun yanı sıra manevi olarak bir çöküş içine girebilirler. Buna günümüzde ‘’hamilelik depresyonu’’ deniyor. Çeşitli kaygılara bürünen hamile kişi birçok sorunun cevabını kendi başına arar ve bu bilinmezlikle karamsarlığa bürünebilir. Bunun oluşunda en çok eş baş rol oynar. Eşin tavrı ve tutumu hamilelik boyunca ilk günden son güne kadar çok önemlidir. Kişiden kişiye farklılık gösteren bir durum olsa da her hamileliğin getirdiği kaygılarda bulunmaktadır elbette.

HAMİLELİKTE EŞLERİN DESTEĞİ

Anneliğin zor bir görev olduğu, bebeğin ihtiyaçlarını karşılanabilecek mi, bu sorumluluğu almak kolay mı gibisinden birçok kaygıya kapılabilir bebeği karnındayken anne adayı. Bu süreci kimi insanlar çok rahat geçirirken kimileri ise psikolojik destek almak zorunda bile kalabilmektedir. Bunların yanı sıra doğumdan sonra tekrar eski formu yakalamak, eşi tarafından yine çekici bir kadın olabilmek, çevresinden tekrar hoş sözler duyabilmek… Bunlar hamilelik süresince beyni tırmalayan bir elma kurdu gibi akıldan çıkmayan kaygılardır.

HAMİLELİKTE EŞLERİN PSİKOLOJİSİ


Bu dönem hamile için olduğu kadar eşi için de oldukça hassas bir süreçtir. Olası bir sürtüşme durumunda aniden gerginleşen ortam ve diyaloglar çok ciddi psikolojik ve sosyal sorunlar doğurabilir. Gereğinden fazla ilgi bekleyen kadın eşinin tutumunu baz alarak depresyona girebilir ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu dönemde kadının yaşadığını eşinin de yaşamasını istediğinden ötürü erkek bir nevi hamile olmasa bile onunla mutluluğu da acıyı da sancıyı da çekmekle mükelleftir. Kadınların hamilelik psikolojisinin en temel taşı eşlerinin psikolojisidir. Eşlerinin desteği ve ilgisi ne boyuttaysa kadın da o kadar rahat bir hamilelik geçirecektir.

HAMİLELİK DÖNEMİ CİNSELLİK

Her şeyden önce gebelik sürecine girmiş bir kadının bu süreçte cinsel isteğinin artacağının altını çizmek istiyorum. Özellikle hamilelik sürecinde rahim ağzının ilişkiden dolayı açılacağı ve bebeğe zarar vereceği düşünülür. Bu yüzden genelde ilişkiden kaçınılır.
Gebeliğiniz de yaşayacağınız cinsel ilişki bebeğe hiçbir zarar vermez. Zaten erkeğin organının bebekle fiziksel bir temasının da olması, tıbben mümkün değildir. Gebeliğiniz deki ilk üç ayda hormonsal değişiklik, uyku durumu, bulantı ve kusmadan dolayı istek azalacaktır. Karının büyümesinden dolayı da hareket kısıtlılığı ve endişe artar ki buda cinsel isteğinizi düşürecektir. Hamilelik sürecinde doktorunuzun tavsiye edeceği kayganlaştırıcılar ya da jeller kullanılabilir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.