Güneşten korunmak için bunlar bilinmesi gerekiyor

Cildinizi güneş ışığının zararlı etkilerinden korunmak için neler yapılmalı. Özellikle, çocukları güneşten korunma yöntemlerini uygulamak çok önemlidir. Çocuğun narin cildi, güneş ışınlarına karşı bir yetişkin cildine göre daha hassastır.

Güneş hasarı, sonraki hayatta cilt kanserine neden olabilir. Güneş ışığı doğru miktarda da sağlığımız için iyidir. Gün ışığı güvenli bir şekilde nasıl kullanacağınızı bilmek önemlidir, böylece sağlıklı yaşam adına yardımcı olabilir.

GÜNEŞ IŞIĞI VE CİLDİNİZ

Güneş ışığına çok fazla maruz kalmak zararlıdır, cildinize zarar verebilir. Bu hasarın bir kısmı kısa süreli (geçici) güneş yanığıdır. Bununla birlikte, cildinizin yanmasına izin vermek, uzun süreli cilt hasarına bağlı olarak cilt kanseri gibi gelecekte sorunlara yol açabilir.
Zararlı ultraviyole (UV) güneş ışığının iki temel türü vardır: UVA ve UVB. UVA ışınları cildin derinliklerine nüfuz eder ve orta tabakaya (dermiş) zarar verir. Dermiş cildi gergin tutan elastik dokuları içerir. UVA ışınları cildin yaşlanmasına ve kırışıklık yaratmasına neden olur. UVB ışınları üst katman (epidermi) tarafından emilir. Bu güneş tabaklamasına neden olur, ancak yanma da yapar.
Hem UVA hem de UVB ışınları cilt kanseri gelişim riskinizi arttırır. Güneş yanması, bu nedenle kendinizi tehlikeye attığınıza dair bir uyarı işaretidir.

GÜNEŞTEN NASIL KORUNABİLİRİZ

Güneşten korunma yöntemlerini Her yaştan herkes uygulamalıdır , ancak çocukları korumanın daha hayati önemi var. Cilt kanseri çocuklarda nadir olsa da, çocukluğunda güneşe maruz kalma miktarı, yetişkinlikte cilt kanseri gelişme riskini artırdığı düşünülmektedir. Bu nedenle çocuklarda çok dikkatli olmalısınız ve bebeklerinizi tamamen güneşten uzak tutun.

GÜÇLÜ OLDUĞU SAATLERDE

Güneş güçlü olduğunda güneşten kaçının, örtünün ve yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanın. Güneş güçlü olduğunda güneşi olabildiğince uzak tutun. Yaz aylarında mümkün olduğunca gölgede veya kapalı yerlerde özellikle 11.00-14.00 saatleri arasında mümkün olduğunca güneşe maruz kalmayın. Ekvatora yakın daha sıcak bölgelerde bütün bir yıl boyunca geçerlidir. Günün bu orta saati güneş ışınlarının en güçlü olduğu zamandır.

GÜNEŞLİ GÜNLERDE ÖRTÜNÜN

Güneşten korunma yöntemleri arasında en önemli konulardan biri,Yüzü ve boynu korumak için şapkanın etrafından kenarı olan geniş süslü şapka giyin. Özellikle erkeklerin boyunları, omuzları ve sırtlarında deri kanseri gelişme olasılığı daha yüksek (kadınlar cilt kanserlerini bacak ve kollarında daha çok almaya meyillidir). Sportif şapkalar, boyun, alt yüz ve kulakları etkilemiyor (pamuklu bir boyun koruyucusu kullanmalısınız). Küçük çocuklar boyun koruyuculu da şapka takmalıdır.
Gevşek baggy T-shirt (uzun kollu üstler) Kıyafetiniz, güneş ışığını engellemek için cildinizi tamamen kapatmalıdır. Gözünüzü tamamen çevreleyen güneş gözlüğü kullanın (gözleriniz de güneş ışınlarına maruz kalabilir). Güneş gözlüklerinin CE işaretiyle (veya eşdeğeri ile gösterilen) Avrupa Standardına uyduğundan ve UV ışığına karşı koruma sağlayacak şekilde olduğuna emin olun.

YÜKSEK FAKTÖRLÜ GÜNEŞ KREMİ

Güneş kremi uygularken Dudaklar, kulaklar,gözler, boyun, kafa derisi (özellikle kel ya da ince saçlarınız varsa), ellerin sırtları ve ayakların üst kısmı gibi bazen kaçırılan yerleri mutlaka kapsamasına dikkat edin.
Güneş kremini güneşten kaçınmaya veya örtbas edilmesine alternatif olarak düşünmemelisiniz. Buna ek olarak kullanılır. Güneşten koruyucular, daha uzun süre güneş altında kalmanızı sağlamak için kullanılmamalıdır – yalnızca kendinize daha fazla koruma sağlamanız için kullanın. Hiçbir güneş kremi% 100 etkili değildir ve bu yüzden giysilerden veya gölgelerden daha az koruma sağlar.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.