Uzmanlar açıkladı: Grip en çok elden ele bulaşıyor

Yaz kış fark etmeden insanların en fazla yaşadıkları sorunların başında, Gribal enfeksiyonlar gelmekte. Birçok kişi ne kadar dikkat ederlerse etsinler fark etmez, yaptıkları birkaç ufak hatadan sonra yeniden hastalıklar ile karşı karşıya kalabiliyorlar.

Özellikle de küçük çocuklar okullarında grip mikrobuna çok daha çabuk yakalanabiliyor. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntılardan bir tanesi temizliğe dikkat etmek. Çünkü kişisel temizliğe ne kadar dikkat edilirse edilsin fark etmez, gripten korunmanın en etkili yollarından bir tanesi kalabalık alanlarda kendini korumayı başarmaktır. Bunun başında ise elleri yıkamak geliyor. Çok fazla tokalaşmanın yanı sıra virüslerin içerisinde yer bulduğu başta kapı kolları olmak üzere birbirinden farklı noktalara temas edilmesi sonrasında virüsler insanların vücutlarına girmiş olacak.

GRİBAL ENFEKSİYONDAN KORUNMA

Dolayısıyla başta grip olmak üzere çeşitli virüslerin vücuda girmesini engellemek adına kişilerin çok fazla kişinin içerisinde yer aldığı alanlarda mutlaka kişisel temizliğini sıklıkla yapmalıdır. Elden ele bulaşabilen virüsler arasında kendine yer bulan grip konusunda dikkat edilecek olan diğer bir ayrıntı ise tokalaşmalar. Ilık su ile sürekli elleri yıkamanın mümkün olmadığı durumlarda devreye alkollü ıslak mendiller giriyor. Bunların olmadığı yerde ise el dezenfektanları ya da kolonyada yine oluşabilecek olan enfeksiyon hastalıklarının önüne geçilmesi sağlanacaktır. Böylece gribal enfeksiyonların en fazla kendini gösterdiği dönemlerde bile insanlar kendilerini korumuş olacaklardır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

İsmail SAĞIR

1997 Bursa Şampiyonası 2'si olan İsmail profesyonel olarak muhabirlik yapmaktadır. Spor ve Sağlık konularında siz değerli okuyucularımıza güncel olarak içerik üretmektedir.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.