Uzmanlar açıkladı: Grip en çok elden ele bulaşıyor

Yaz kış fark etmeden insanların en fazla yaşadıkları sorunların başında, Gribal enfeksiyonlar gelmekte. Birçok kişi ne kadar dikkat ederlerse etsinler fark etmez, yaptıkları birkaç ufak hatadan sonra yeniden hastalıklar ile karşı karşıya kalabiliyorlar.


gribal enfeksiyon nasıl geçer, gribal enfeksiyon ne yapılmalı,gribal enfeksiyonlar

Özellikle de küçük çocuklar okullarında grip mikrobuna çok daha çabuk yakalanabiliyor. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntılardan bir tanesi temizliğe dikkat etmek. Çünkü kişisel temizliğe ne kadar dikkat edilirse edilsin fark etmez, gripten korunmanın en etkili yollarından bir tanesi kalabalık alanlarda kendini korumayı başarmaktır. Bunun başında ise elleri yıkamak geliyor. Çok fazla tokalaşmanın yanı sıra virüslerin içerisinde yer bulduğu başta kapı kolları olmak üzere birbirinden farklı noktalara temas edilmesi sonrasında virüsler insanların vücutlarına girmiş olacak.

GRİBAL ENFEKSİYONDAN KORUNMA

Dolayısıyla başta grip olmak üzere çeşitli virüslerin vücuda girmesini engellemek adına kişilerin çok fazla kişinin içerisinde yer aldığı alanlarda mutlaka kişisel temizliğini sıklıkla yapmalıdır. Elden ele bulaşabilen virüsler arasında kendine yer bulan grip konusunda dikkat edilecek olan diğer bir ayrıntı ise tokalaşmalar. Ilık su ile sürekli elleri yıkamanın mümkün olmadığı durumlarda devreye alkollü ıslak mendiller giriyor. Bunların olmadığı yerde ise el dezenfektanları ya da kolonyada yine oluşabilecek olan enfeksiyon hastalıklarının önüne geçilmesi sağlanacaktır. Böylece gribal enfeksiyonların en fazla kendini gösterdiği dönemlerde bile insanlar kendilerini korumuş olacaklardır.

YAZAR: Mustafa Yenice

Sağlık uzmanı olan Mustada Yenice, bu web sitesini açmıştır fakat daha sonra bu ağırlığı taşımayarak Özkan Kandemir ile ortak olmuştur. Sağlık alanında lider haber sitesi olmak için disiplinli ve hırslı bir şekilde çalışmalar yürütmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzmanlar madde bağımlılığıyla savaş için flaş uyarılarda bulundu

Uzmanlar madde bağımlılığıyla savaş için flaş uyarıda bulundu

Madde bağımlılığı, günümüzde birçok insanı etkisi altına almış ve bu nedenle de insanlarda oldukça büyük zararlara neden olmuş bir durumdur. Etki alanı gittikçe daha da artan bu durum birçok farklı madde ile meydana gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.