Eğitim sisteminin denetlenmesi bir çok problemi çözebilir

Bir işte başarılı olmak istiyorsanız o işi oluşturan iç dinamikleri sağlam tutmalısınız. Hangi sistemi kullanırsanız kullanın iç dinamikleriniz sağlam olmazsa o sistem sizi başarıya götürmeyecektir.

İç dinamikleri sağlam tutmak denetimlerin sağlıklı yapılması ile mümkündür. Eğitimde başarı ve istikrarın sağlanması için denetimlerin sağlıklı bir biçimde yapılması gerekir.
Bugün eğitim sisteminde yapılan denetlemeler yetersizdir. Bir yıl boyunca müfettişlerin bir defa gelip öğretmenleri denetlemesini pek sağlıklı görmüyorum. Evraklarını tamamlamış olan öğretmenin iyi, evrakları eksik olan öğretmenin kötü öğretmen olarak değerlendirilmesine de çok karşıyım. Asıl değerlendirilmesi gereken sınıf içi etkinliklerdir.
Bir eğitimci olarak sınıflara kamera konulması taraftarıyım. Kamera kayıtlarını milli eğitim ve öğrenci velilerin izlemesine imkân verilmelidir. Böylece eğitim sisteminde şu açılardan ciddi değişiklik olacağı kanaatindeyim.

ÖĞRETMENLER

Denetlendiğini bilen öğretmen işini daha ciddi yapacaktır. Hazırlıksız sınıfa giren, evrakları tamamlayıp eğitim vermeyen öğretmenler gün yüzüne çıkacaktır. Eğitim kalitesinde ciddi derecede düzelmeler görülecektir.

ÖĞRENCİLER

Öğrencinin sınıf içinde öğretmenleri ve arkadaşları tarafından nasıl algılandığı ortaya çıkacaktır. Birçok olumsuz tutum ve davranış kameralı sistemle çözülecektir. Öğrenciler velilerin kendilerini takip ettiğini bilecek. Böylece ders içinde muziplik yapan öğrenci sayısı azalacaktır. Velide öğrencisinin dersi dinleyip dinlemediğini sınıfta nasıl bir sosyal kimliğe büründüğünü görecektir.

KAMERA SİTEMİ

Kameralı sistem sınıflar arasındaki donanım farkını gözler önüne serecektir. Merkez okullarda bir sınıfta akıllı tahta bile bulunurken kimi okullar içi geçmiş kara tahtalarla eğitim vermektedir. Kameralı sistem okullardaki bu adaletsiz kaynak dağılımını ön plana çıkaracaktır.
Kameralı sistem okullardaki disiplin sorunlarının birçoğunu ortadan kaldıracaktır. Benim oğlum bir melektir anlayışında olan anne ve babalar çocuklarının okulda nasıl bir kimliğe büründüğünü görebilirler.

SINAVLARDA

Kameralı sistem sınavlarda kopya çekilmesinin önüne geçecektir. Öğretmenin sınıfa zamanında gelip gelmediğini, öğrencinin dersi nasıl dinlediğini, öğretmenin nasıl ders anlattığını gözler önüne serecektir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.