Eğitim sisteminin denetlenmesi bir çok problemi çözebilir

Bir işte başarılı olmak istiyorsanız o işi oluşturan iç dinamikleri sağlam tutmalısınız. Hangi sistemi kullanırsanız kullanın iç dinamikleriniz sağlam olmazsa o sistem sizi başarıya götürmeyecektir.


Eğitim sisteminin denetlenmesi bir çok problemi çözebilir

İç dinamikleri sağlam tutmak denetimlerin sağlıklı yapılması ile mümkündür. Eğitimde başarı ve istikrarın sağlanması için denetimlerin sağlıklı bir biçimde yapılması gerekir.
Bugün eğitim sisteminde yapılan denetlemeler yetersizdir. Bir yıl boyunca müfettişlerin bir defa gelip öğretmenleri denetlemesini pek sağlıklı görmüyorum. Evraklarını tamamlamış olan öğretmenin iyi, evrakları eksik olan öğretmenin kötü öğretmen olarak değerlendirilmesine de çok karşıyım. Asıl değerlendirilmesi gereken sınıf içi etkinliklerdir.
Bir eğitimci olarak sınıflara kamera konulması taraftarıyım. Kamera kayıtlarını milli eğitim ve öğrenci velilerin izlemesine imkân verilmelidir. Böylece eğitim sisteminde şu açılardan ciddi değişiklik olacağı kanaatindeyim.

ÖĞRETMENLER

Denetlendiğini bilen öğretmen işini daha ciddi yapacaktır. Hazırlıksız sınıfa giren, evrakları tamamlayıp eğitim vermeyen öğretmenler gün yüzüne çıkacaktır. Eğitim kalitesinde ciddi derecede düzelmeler görülecektir.

ÖĞRENCİLER

Öğrencinin sınıf içinde öğretmenleri ve arkadaşları tarafından nasıl algılandığı ortaya çıkacaktır. Birçok olumsuz tutum ve davranış kameralı sistemle çözülecektir. Öğrenciler velilerin kendilerini takip ettiğini bilecek. Böylece ders içinde muziplik yapan öğrenci sayısı azalacaktır. Velide öğrencisinin dersi dinleyip dinlemediğini sınıfta nasıl bir sosyal kimliğe büründüğünü görecektir.

KAMERA SİTEMİ

Kameralı sistem sınıflar arasındaki donanım farkını gözler önüne serecektir. Merkez okullarda bir sınıfta akıllı tahta bile bulunurken kimi okullar içi geçmiş kara tahtalarla eğitim vermektedir. Kameralı sistem okullardaki bu adaletsiz kaynak dağılımını ön plana çıkaracaktır.
Kameralı sistem okullardaki disiplin sorunlarının birçoğunu ortadan kaldıracaktır. Benim oğlum bir melektir anlayışında olan anne ve babalar çocuklarının okulda nasıl bir kimliğe büründüğünü görebilirler.

SINAVLARDA

Kameralı sistem sınavlarda kopya çekilmesinin önüne geçecektir. Öğretmenin sınıfa zamanında gelip gelmediğini, öğrencinin dersi nasıl dinlediğini, öğretmenin nasıl ders anlattığını gözler önüne serecektir.

YAZAR: Özkan KANDEMİR

ODTÜ mezunu olan Özkan Kandemir, mezun olduktan sonra iş bulamayan listesine girmiş ve daha sonra habercilik yapmaya karar vermiştir. Girişimcilik dünyasında adından söz ettirmek isteyen Kandemir'in en büyük hedefi hergunsaglik.net'i milyonlarca kişiye ulaştırmaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzmanlar madde bağımlılığıyla savaş için flaş uyarılarda bulundu

Uzmanlar madde bağımlılığıyla savaş için flaş uyarıda bulundu

Madde bağımlılığı, günümüzde birçok insanı etkisi altına almış ve bu nedenle de insanlarda oldukça büyük zararlara neden olmuş bir durumdur. Etki alanı gittikçe daha da artan bu durum birçok farklı madde ile meydana gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.