Diyet ve Fiziksel Aktivite: Kanserden Korunma Yolları?

Diyet ve fiziksel aktivite gibi günlük alışkanlıklar kanser riskini nasıl etkiler, Kanserden korunma yolları düşündüğünden çok fazla. Araştırmalar kötü beslenmenin ve aktif olmamanın kişinin kanser riskini artıracak 2 önemli faktör olduğunu göstermiştir. İyi haber, bununla ilgili bir şeyler yapabilir olmanızdır.

Kanserden Korunma Yolları

Sigarayı bırakmanın yanı sıra kanser riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden bazıları şunlardır:

 • Hayat boyunca sağlıklı kilo alın.
 • Fiziksel olarak düzenli olarak hareket edin.
 • Bitki esaslı gıdalara odaklanarak sağlıklı besin seçimleri yapın.

Dünya Kanser Araştırma Fonu, ABD’de teşhis edilen tüm kanserlerin yaklaşık% 20’sinin vücut yorgunluğu, fiziksel hareketsizlik, aşırı alkol tüketimi ve zayıf beslenme ile ilişkili olduğunu ve dolayısıyla önlenebilir olduğunu tahmin etmektedir.

Kanserden korunmak için daha aktif olun.

Ne kadar yediğinizi izlemek, kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Diğer anahtar fiziksel olarak daha aktif olmaktır. Aktif olmak kilo kontrolüne yardımcı olarak kanser riskinizi azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca hormon düzeylerinizi ve bağışıklık sisteminizin çalışma şekli de iyileştirmeye yardımcı olabilir.

iyi haber – fiziksel aktivite, kalp hastalığı ve şeker hastalığı riskinizi azaltmanıza da yardımcı olur!

Yetişkinler için yapılan en son tavsiyeler, her hafta en az 150 dakika orta yoğunluk veya 75 dakika şiddetli yoğunluk aktivite veya eşdeğer bir kombinasyon, tercihen aktivite haftanın her gününe yayılması gerekmekte. Çocuklar için tavsiye, her gün en az 60 dakika orta veya şiddetli yoğunluk aktivitesidir ve şiddetli yoğunluk aktivitesi her hafta en az 3 gün uygulanmalı.

Orta derecede etkinlikler, yürüyüş, bisiklet, hatta ev işleri ve bahçe işleri dahildir. Kuvvetli aktiviteler, büyük kas gruplarını kullanmanıza ve kalbinizin daha hızlı olmasına, daha hızlı ve daha derin nefes almanıza ve ayrıca terlemenize olanak tanır.

Oturmak, yatmak, televizyon izlemek veya diğer ekran tabanlı eğlenceler gibi yerleşik davranışları sınırlamak çok önemlidir.

Her zamankinden daha fiziksel olarak aktif olmak, faaliyet seviyeniz ne olursa olsun birçok sağlık faydasına sahip olabilirsiniz.

Kanser riskini azaltmak için sağlıklı yiyecekler tüketin.

İyi yemek, sağlığınızı geliştirmenin ve kanser riskinizi azaltmanın önemli bir parçasıdır. Her gün genelde ne yediğinize göz atın ve kendiniz ve aileniz için sağlıklı bir diyet planı oluşturmak için şu ipuçlarını deneyin:

Kanserden korunmak için nasıl beslenmeliyiz

Kalp hastalığı, şeker hastalığı, kanser ve diğer kronik hastalıkların riskini azaltmak için sağlıklı kilo alma ve kalma önemlidir. Aşırı kilolu veya obez olmak, göğüs kanserleri (menopoz geçmiş kadınlarda), kolon ve rektum, endometriyum (rahim dokusu), özofagus, pankreas ve böbrek gibi bazı kanser risklerini artırır.

Sağlıklı kilo almanıza ve bakım yapmanıza yardımcı olacak miktarda yiyecek ve içecek seçin.
 • Porsiyon boyutları ve kalorileri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için gıda etiketlerini okuyun. “Düşük yağ” veya “yağsız” ifadesinin mutlaka “düşük kalorili” anlamına gelmediğinin farkında olun.
 • Yüksek kalorili yiyecekler yediğinizde daha küçük porsiyonları tüketin.
 • Kızartma ürünleri, dondurma, tatlılar gibi kalorili yoğun gıdalar yerine sebzeler, bütün meyve, bezelye ve fasulye gibi baklagiller ve diğer düşük kalorili yiyecekleri seçin.
 • Alkolsüz içecekler, spor içecekleri ve meyve aromalı içecekler gibi şekerle şekerlendirilmiş içeceklerin alımını sınırlayın.
 • Evden uzaktayken, özellikle kalori, yağ ve şeker eksiği düşük yiyecekleri seçmek için dikkatli olun ve büyük porsiyon boyutları yemekten kaçının.
Kanserden korunmak için Ne kadar işlenmiş et ve kırmızı et yiyeceğinizi sınırlayın.
 • Pastırma, sosis, öğle yemeği etleri ve sosisli gibi işlenmiş etlerin alımını en aza indirin.
 • Kırmızı et yerine (sığır eti ve kuzu) balık veya fasulye seçin.
 • Kırmızı et yerseniz, yağsız seçin ve daha küçük porsiyon yemelisiniz.
 • Kızartma yerine, et, kümes hayvanları ve balıkları fırında veya haşlanmış olarak hazırlayın.
Kanserden korunmak için Her gün sebze ve meyve yiyin.
 • Her yemeğe ve atıştırmalığa sebze ve meyveler ekleyin.
 • Her gün çeşitli sebze ve meyveler ye.
 • Bütün meyve ve sebzeler; Sebze veya meyve suları içerseniz % 100 meyve suyu seçin.
Kanserden korunmak için Rafine hububat ürünleri yerine tam tahıl seçin.
 • Rafine hububattan yapılan ekmek, makarna ve beyaz pirinç ten tamamen uzaklaşın. Tam tahıllı ürünler tüketin.
 • Hamur işleri, şekerleme, şekerle şekerlendirilmiş tahıl gevreği ve diğer yüksek şekerli gıdaları içeren rafine karbonhidrat gıdalarınızın alımını sınırlayın.

Kanserden korunmak için alkol tüketimini durdurun
Kanser riski bakımından önemli olan alkollü içki türü değil alkol dür. Mümkün olduğunca az veya alkol tüketimini tamamen hayatınızdan çıkarmalısınız.

Topluluk alanlarımızda kanserden korunma yolları

Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, sağlıklı davranışları destekleyen bir ortamda yaşayan, çalışan, oyun oynayan ya da okula giden insanlar için daha kolaydır. Birlikte çalışmak, topluluklar sağlıklı seçimleri yapmak kolay çevreyi yaratabilir.

Hepimiz bu değişikliklerin bir parçası olabiliriz: İş yerlerinde ve okullarımızda daha sağlıklı yemek seçenekleri isteyelim. Otomattaki her önemsiz gıda maddesi için de sağlıklı bir seçenek isteyin. Daha küçük porsiyonlar, daha düşük kalorili ürünler ve tahıl ürünleri gibi seçenekler sunarak size iyi yemenizi sağlayan restoranları destekleyin.

Yorum Yap