Çocuklarda görülen işitme kaybına dikkat

İşitme kaybı, Konjenital (doğuştan) veya sonradan ortaya çıkabilmektedir. İşitme kaybını ne kadar erken tanımlarsak o kadar çocuğumuzu topluma entegre edebilme açısından kolaylık sağlarız.

Konjenital işitme kayıpları, sonradan ilerleyen kayıplara göre daha kolay anlaşılabilmektedir. Çocuğunuzun baş-göz koordinasyonunu değerlendirirken; anahtarlık, el şaklatma gibi hareketlerle, çocuğunuzun işitme yeteneğine olan hassasiyetini değerlendirebilirsiniz. Asıl konumuza dönecek olursak işitme kaybı; orta, iç , dış kulak mekanizmasındaki sorunlardan ve/veya işitme sinirinden kaynaklı sorunlardan karşımıza çıkabilmektedir.
Bebeklik ve çocukluk dönemindeki en hafif kayıp dahi erken teşhis olmadığı vakit büyük psikososyal sorunlara neden olabilmektedir. Bunun için düzenli olarak çocuğunuza bir Odyolog tarafından işitme taraması yaptırmalısınız.

İŞİTME KAYBINDAN ŞÜPHELENİYORUM!

Çocuğunuz duymuyor veya az duyuyorsa ilk işiniz bir KBB uzmanı ve bir Odyolog’a görünmek olmalı. Ardından yapılan tetkikler sonucunda çocuğunuzda işitme kaybı var mı, varsa ne yapılmalı, ne tür tedavi uygulanmalı? …gibi bir çok sorunuza cevap alabilirsiniz.

ÇOCUĞUNUZ İŞİTME KAYIPLI MI

Sayın ebeveynler, bu her kişide ortaya çıkabilecek ve diş çürüğü kadar normal bir durumdur. Sizin yapmanız gereken ise sadece tedavi sürecine aktif katılmanız, çocuğunuza destek olmanız, hastalığı ve tedaviyi inkar etmemenizdir. Her ebeveyn bu durum başına geldiğinde “neden ben” ya da “neden benim çocuğum!” diyebilir. Fakat bu durum sadece çocuğunuzun var olan problemini daha da ileriye götürmekten başka bir işe yaramaz. Siz de bir ebeveyn ve bir birey olarak sakin ve tedbirli olmalısınız.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Esra HARAMOĞLU

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Esra Haramoğlu'nun sağlık alanında 'yok' denecek kadar az tezleri var. Birçok konuda idealist tavır takınan Haramoğlu'nun gazeteci olma hayali emin adımlarla ilerliyor. Tenis oynamaktan hoşlanıyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.