Çocuklarda görülen işitme kaybına dikkat

İşitme kaybı, Konjenital (doğuştan) veya sonradan ortaya çıkabilmektedir. İşitme kaybını ne kadar erken tanımlarsak o kadar çocuğumuzu topluma entegre edebilme açısından kolaylık sağlarız.


Çocuklarda görülen işitme kaybına dikkat

Konjenital işitme kayıpları, sonradan ilerleyen kayıplara göre daha kolay anlaşılabilmektedir. Çocuğunuzun baş-göz koordinasyonunu değerlendirirken; anahtarlık, el şaklatma gibi hareketlerle, çocuğunuzun işitme yeteneğine olan hassasiyetini değerlendirebilirsiniz. Asıl konumuza dönecek olursak işitme kaybı; orta, iç , dış kulak mekanizmasındaki sorunlardan ve/veya işitme sinirinden kaynaklı sorunlardan karşımıza çıkabilmektedir.
Bebeklik ve çocukluk dönemindeki en hafif kayıp dahi erken teşhis olmadığı vakit büyük psikososyal sorunlara neden olabilmektedir. Bunun için düzenli olarak çocuğunuza bir Odyolog tarafından işitme taraması yaptırmalısınız.

İŞİTME KAYBINDAN ŞÜPHELENİYORUM!

Çocuğunuz duymuyor veya az duyuyorsa ilk işiniz bir KBB uzmanı ve bir Odyolog’a görünmek olmalı. Ardından yapılan tetkikler sonucunda çocuğunuzda işitme kaybı var mı, varsa ne yapılmalı, ne tür tedavi uygulanmalı? …gibi bir çok sorunuza cevap alabilirsiniz.

ÇOCUĞUNUZ İŞİTME KAYIPLI MI

Sayın ebeveynler, bu her kişide ortaya çıkabilecek ve diş çürüğü kadar normal bir durumdur. Sizin yapmanız gereken ise sadece tedavi sürecine aktif katılmanız, çocuğunuza destek olmanız, hastalığı ve tedaviyi inkar etmemenizdir. Her ebeveyn bu durum başına geldiğinde “neden ben” ya da “neden benim çocuğum!” diyebilir. Fakat bu durum sadece çocuğunuzun var olan problemini daha da ileriye götürmekten başka bir işe yaramaz. Siz de bir ebeveyn ve bir birey olarak sakin ve tedbirli olmalısınız.

YAZAR: Özkan KANDEMİR

ODTÜ mezunu olan Özkan Kandemir, mezun olduktan sonra iş bulamayan listesine girmiş ve daha sonra habercilik yapmaya karar vermiştir. Girişimcilik dünyasında adından söz ettirmek isteyen Kandemir'in en büyük hedefi hergunsaglik.net'i milyonlarca kişiye ulaştırmaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzmanlar madde bağımlılığıyla savaş için flaş uyarılarda bulundu

Uzmanlar madde bağımlılığıyla savaş için flaş uyarıda bulundu

Madde bağımlılığı, günümüzde birçok insanı etkisi altına almış ve bu nedenle de insanlarda oldukça büyük zararlara neden olmuş bir durumdur. Etki alanı gittikçe daha da artan bu durum birçok farklı madde ile meydana gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.