Çocukla yolculuk gözünü korkutmasın!

Aylardır bu tatilin hayalini kuruyordun, biliyoruz. Ancak çocukla yolculuk yapmak gözünde büyüdükçe büyüyor. Yolcuğunu sorunsuz geçirmek için önceliğin ihtiyaçların sağlanması olsun, gerisi kolay. Yolcuğunun çok rahat geçmesini sağlayacak birkaç tüyomuz var!

Tatlı dil ile çocuğuna ne kadar eğlenceli bir yolculuk olacağını anlatmalı ve korkudansa onun merak güdüsünü harekete geçirmelisin! Çocukla yolculuk yapmak kâbus yerine senin için keyif olsun!

YOLCULUĞU ÇOCUĞUNUN UYKU SAATİNE DENK GETİR

Her çocuk ne yazık ki arabada uyumuyor. Eğer arabada uyuyan bir çocuksa, yolculuk saati ile uyku saatini çakıştırabilirsin. Her çocuk uyurken melek gibidir. İster 6 aylık olsun, ister 6 yaşında olsun; yolcuğunu çocuğunun uyku saatine denk getirmeye çalış. Ne kadar çok uyursa, sen yolculuk boyunca o kadar rahat olacaksın.
Eğer öğle uykusuna yatıyorsa, yola uyku saatinizde 1 saat önce çıkın. Çocuklar yolculuk için hep heyecanlı olurlar. 1 saatlik yolculuk deneyimi ona yetecek, uyku vakti yaklaştıkça gözleri yavaş yavaş kapanacaktır. Ancak unutmayalım ki öğle uykusu kısa sürebilir. Yolcuğunuz uzunsa yola gece çıkmayı da deneyebilirsin. Böylelikle çocuğunuz yol boyu uyuyabilir.

İYİ BİR SEYAHAT ÇANTASI TÜM ZORLUKLARI YENER!

Bagajdaki valiz ve çantaların yanı sıra; ön koltukta, her zaman elinin altında olacak bir çanta alabilirsin. Bu çantada sizin kendi kol çantanızdan bağımsız bir çanta olacak ve sadece çocuğunun yol boyunca ihtiyaç duyabileceği eşyalarla dolu olacak. Çocukla yolculuk yapmak sana her zamankinden daha fazla eşyaya mal oluyor, evet. Ancak bunları yapmak sana daha rahat bir yolculuk sağlayabilir.
Çocuğunuzun yaşına göre temel ihtiyaçlar (bebek bezi, biberon, ıslak mendil vs.) dışında çantada mutlaka yedek kıyafet olmalı. Güneş koruyucu sprey ya da krem, sinek ilacı ve çocuğunun kullandığı ilaçlar varsa onları da yanına almayı sakın unutma. Çantaya oyuncak atmayı da ihmal etmemelisin, oyun çocuk için en iyi oyalanma şeklidir. Arabada “oyuncak istiyorum” diye ağlarsa oyun için telefonunu feda etmek zorunda kalabilirsin. Beslenme için ise çocuğunun sevdiği, sağlıklı ve ufak atıştırmalıklar almayı unutma. Mola verdiğinizde eşinle yiyeceğiniz yemekleri çocuğun yemek istemeyebilir.

YA ARABA İLE YOLCULUK YAPMIYORSAN?

Hep araba ile yolculuğa çıkmaktan bahsettik. Belki de otobüs, tren, uçak ya da gemi kullanacaksın! Bunların içinde çocuğunu en çok rahatsız edecek ve ürkütecek olan uçak ve gemi olabilir. Uçağa binmeden evvel hava basıncını azaltmak için bebeğini emzirebilir ya da ona emzik verebilirsin. Diğer tüm bu ulaşım alternatifleri için yukarıda saydıklarımız tabii ki geçerli. Ancak çocuğun korkarsa ve uçağa ya da trene binmek istemezse, bu aşamada devreye senin ikna becerin giriyor! Sevdiğiniz müzikleri yolda beraber dinleyebilir, eğlenceli videolar izleyebilirsiniz.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Esra HARAMOĞLU

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Esra Haramoğlu'nun sağlık alanında 'yok' denecek kadar az tezleri var. Birçok konuda idealist tavır takınan Haramoğlu'nun gazeteci olma hayali emin adımlarla ilerliyor. Tenis oynamaktan hoşlanıyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.