Uzmanlar Cep telefonunun zararları için flaş uyarıda bulundu

Uzun süre cep telefonu ekranına bakanlar arasında siz de varsanız,bilmeniz gereken akıllı cep telefonunun zararları vardır. Teknoloji hayatımıza öyle bir girdi ki, uyumadığımız her an elimizde akıllı cihazlarla uğraşır olduk.

Uzun süre cep telefonu ekranına bakanlar arasında siz de varsanız,bilmeniz gereken akıllı cep telefonunun zararları vardır. Teknoloji hayatımıza öyle bir girdi ki, uyumadığımız her an elimizde akıllı cihazlarla uğraşır olduk.
Hatta birçoğumuz uykudan uyanıp,bildirimlerini kontrol etmeden uykusuna devam edemiyor. Ne yazık ki bu durum tehlikesiz gibi görünse de hem fiziksel hem de mental açıdan bizleri etkiliyor.
Bu etkilerin başında ilk olarak göz bozukluğu yer alıyor. Hepimiz, bilgisayara uzun süre bakmanın göz bozukluğuna neden olduğunun farkındayız, ama akıllı telefonların da aynı etkiye sahip olduğunu kabul etmek istemiyoruz.
Günümüzde yapılan akıllı cep telefonunun zararları araştırmaları gösteriyor ki, sadece sosyal medyada bile en az 3 saat geçiriyoruz. Bilgisayar ekranında geçirilen 3 saatin gözlerimiz için ne kadar zararlı olduğunu düşünecek olursak, şüphesiz akıllı telefonların göz sağlığı için oluşturduğu riski tahmin edebiliriz.

AKILLI CEP TELEFONU ZARARLARI

Akıllı telefonların ekranının daha küçük olması nedeniyle,miyop olma olasılığı artıyor. Erken miyopiye neden olan akıllı telefonlar, kişilerin ilerleyen yaşlarda hastalanmasına neden olabiliyor.

PEKİ HİÇMİ AKILLI TELEFON KULLANMAYACAĞIZ

Bu elbette mümkün değil. Ancak daha sağlıklı ve daha kaliteli bir yaşam sürebilmek için kontrollü olmak bizim elimizde. 20 dakikadan fazla ekrana bakmamalı ve ekranla göz arasındaki mesafeyi korumalıyız.
Göz kuruluğuna neden olduğu için çok parlak ekran tercih etmemeli, özellikle gece karanlıkta parlak ekrana bakmamalı, büyük ekranlı tablet, bilgisayar ve akıllı telefon kullanmalıyız.
Herkese sağlıklı günler !

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Esra HARAMOĞLU

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Esra Haramoğlu'nun sağlık alanında 'yok' denecek kadar az tezleri var. Birçok konuda idealist tavır takınan Haramoğlu'nun gazeteci olma hayali emin adımlarla ilerliyor. Tenis oynamaktan hoşlanıyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.