Antibiyotiklerin sağlık açısından yararsız olması

Antibiyotik aslında doğru kullanıldığında işe yarayan bir tedavi yöntemidir. Mikrobik enfeksiyon, prostat, yumurtalık iltihapları, solunum yolu ve idrar yolları iltihapları, tüberküloz ve hatta tifo gibi çok önem arz eden hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.


Antibiyotiklerin sağlık açısından yararsız olması

Bu zamanda yapılan en büyük hata; en ufak rahatsızlıkta doktora dahi danışmadan antibiyotik kullanımıdır. Oysa antibiyotiğe bu açı ile bakmak vücudunuzda kalıcı hasarlar bırakacaktır.

Anne Adayları Dikkat!

Başka ilaçlarla beraber kullanıldığında farklı yan etkileri olabilir. Hamile veya emzirme döneminde olan anne adayları için en uygun antibiyotiğe doktor karar vermelidir. İlacın hekimin belirttiği doz ve aralıklara kullanılması, tedavinin sorunsuz şekilde atlatılmasında büyük önem arz etmekte.

Ciddi alerjik tepkiler oluşturabiliyor!

Bu alerjik tepkiler yalnızca hafif bir kaşıntı veya deri döküntüsü biçiminde gelişebildiği gibi, hayatınızı kaybettirecek kadar şiddetli olabiliyor.

Karaciğer işlevlerini bozabiliyor!

Karaciğer işlev testleri adı altında verilen kan tetkikleriyle bu yan etkiler kontrol altına alınabilmektedir. Karaciğer hastalığına sahip olan insanlar, karaciğerde metabolize olacak bir antibiyotiklerden kaçınılmalıdır.

Antibiyotik, şiddetli ishale sebep olabiliyor!

Normalde bağırsak duvarında 400’den çok bakteri türü bulunuyor ve bunlar hastalık oluşturmadıkları gibi, aslında büyük yarar sağlıyorlar. Antibiyotiğin bilinçsizce kullanımı bu iyi huylu bakterilerin ölmesine ve böylece kötü huylu bakterilerin üremelerine ortam hazırlıyor ve bu sebepten ishaller oluşabiliyor. Hatta dizanteriye benzerlik gösteren kanlı ishal bile olunabilir.

Obeziteye Sebep Oluyor!

Antibiyotiklerin sağlık açısından yararsız olması, sebeplerinden birisi de budur aslında. Antibiyotiklerin sağlık açısından yararsız olması, sebeplerinden birisi de budur aslında. Son senelerde yapılan araştırmalar gösteriyor ki; bilhassa bebeklik ve çocukluk zamanlarında sürekli antibiyotik kullananlarda obezite daha fazla görülüyor.

Böbrek yetmezliğine Sebep Oluyor!

Böbrekler üzerine toksik etkiler bırakarak organ kaybını tetikleyebiliyor. Araştırmalara göre böbrek yetmezliğinin en az 5’de biri, kullanılan antibiyotikler sebebiyle gelişiyor.

Antibiyotik Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Bir arkadaşınızın aynı belirtilerde kullandığı ve sağlık sorununa iyi geldiği bir antibiyotiği kullanmayın. Hekiminizin tavsiye ettiği dozun tamamını, tavsiye edilen zaman içinde kullanın. Örneğin hekiminizin tavsiye ettiğinden daha uzun süre almayın ya da kendinizi daha iyi hissettiğiniz için yarıda kesmeyin. Tedaviye ara verilmesi durumunda ya da doz atlanması gibi durumlarda bakterilerin direnç göstermesine yol açıyor. Akabinde tedavi başarısızlığa uğruyor ve hastalık yeniden karşınıza çıkıyor.

YAZAR: Mustafa Yenice

Sağlık uzmanı olan Mustada Yenice, bu web sitesini açmıştır fakat daha sonra bu ağırlığı taşımayarak Özkan Kandemir ile ortak olmuştur. Sağlık alanında lider haber sitesi olmak için disiplinli ve hırslı bir şekilde çalışmalar yürütmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Televizyonun hayatımıza etkilerini uzmanlar böyle açıkladı

Televizyonun hayatımıza etkilerini uzmanlar böyle açıkladı

İnsanlar önceden sırf televizyonu olmamaması sebebiyle kahvelere gidiyor ya da kahveye uğruyorlardı. Eskiden her evde 1 tane bile yokken artık evlerimizde 2 – 3 tane var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.