Dudakta Renk Koyulaşması Nedenleri ve Tedavisi

Dudaklar yüzünüzün en belirgin özelliklerinden biridir; Bu nedenle Dudakta renk koyulaşması problemine çözüm bulmak gerekiyor. Bu durum inanılmaz can sıkıcı ve utanç verici olabilir.
Ancak bazen, çevremiz veya diğer alışkanlıklarımızdan dolayı dudaklarımız renk değişikliğini engelleyemiyoruz bu da dudaklarınızın siyaha dönmesi veya biraz mavi olması anlamına gelir.

Bakalım dudak renginin bozulmasına neden olan nedenleri ve bunları nasıl tedavi edebileceğinizi görelim.

Dudak rengi bozulması, dudaklarınızın koyu renkleri siyahın ve mavinin tonlarına dönüştüreceği veya beyazımsı renk tonlarına dönüştürebileceği bir süreçtir. Birçoğu için, vücudunuzda hormonal bir değişime işaret eden normal bir durumdur. Ancak, bazılarında güneş veya belirli gıdalar gibi belirli elementlere karşı alerjiyi de gösterir. Genellikle kadınlar erkeklerden daha fazla dudak renk değişikliği vakalarına sahiptir.

Dudakta renk koyulaşması nedenleri

Dudaklarınız renksizleşmeye başladığında doktorunuza danışmak en iyisidir. Dudak renk değişikliği için en sık bilinen nedenlerden bazıları hormonal değişiklikler, doğum kontrolü ve güneşe maruz kalması.

Hormonal Değişiklikler

Hormonlar dudaklarınızın doğal renginde değişikliklere neden olabilir. Pregrancy sırasında veya tedaviler sırasında ve terapi sırasında vücuda verildiğinde oluşturulan ve salınan hormonlar, üst dudakta siyah veya mavi lekelerin oluşmasına neden olabilir. Vücudunuzdaki östrojen seviyesinde bir artış * varsa, dudaklarda daha koyu bir renk değişikliği meydana gelecektir.

Güneşe maruz kalma

Cildimiz güneşe duyarlıdır ve dudakları güneşe maruz kaldıklarında Dudakta renk koyulaşması gerçekleşebilir. Dudaklarınızın plajdaki bir günden sonra veya uzun bir yolculuğa geri döndüğünüzde renk değiştirdiğini fark etmişsinizdir. Bunun nedeni, güneş ışığı dudaklarınızda koyu renk lekelerin oluşmasına neden olabilir. Güneşten dolayı renk kaybetmemenizi sağlamak için en iyi yol iyi bir güneş kremi elde etmek ve güneş kremi olan ruj uygulamaktır.

Doğum kontrolü

Ağızdan kontrollü doğum kontrol ilaçlarını kullanan kadınların dudaklarında renk değişikliği yapma şansı daha yüksektir. Doğum kontrol *, hamilelikleri önlemek için vücudunuzun hormonal etkinliğini etkiler ve bu da dudakların renk değişikliğine neden olabilir doğum kontrolü almayı bırakırsanız, önümüzdeki birkaç ay içinde dudak renginizi geri kazanacaksınız.

Ağız çevresi kararması bitkisel çözüm

Dudaklarında renk değişikliği belirtilerini tersine çevirmek için deneyebileceğiniz pek çok farklı çözüm vardır. Yapılması gereken en iyi şey tütünü çiğnemek ya da sigara içmek gibi her türlü bağımlılığı dudaklarınıza kolayca neden olabileceği için durdurmaktır.

Renk değişikliği için pek çok yöntem arasında en iyisi her gün bol su tüketin. Günde 10 bardak su vücuda detoks yapabileceğinden ve limon suyunu eklerseniz, renksiz dudaklarınıza yardımcı olur..

Güneşe maruz kalma nedeniyle kolayca hasar görebilen hassas bir cildiniz varsa, dudaklarınızı korumak için iyi bir güneş kremi yatırım yapma vakti.
Dudakların renginin bozulmasına karşı merak uyandıran bir macun oluşturmak için yoğurt ve bal ile olgunlaşmış muzları karıştırabilirsiniz. İçeriğiniz yoksa veya herhangi bir malzemeyi sevmiyorsanız doğal dudak renginizi korumak için yatmadan önce her gün Vazelin’i kullanabilirsiniz. Ayrıca diş macunu kullanabilir ve her hafta bir veya iki kez dudaklarınıza uygulayabilirsiniz; bu ölü derilerinizi temizlemek için iyi bir yoldur. Kuruyunca, yıkayabilirsiniz.

Nasıl Engellenir ve Doğal Dudak Renklerinizi Koruyun

Renksiz dudaklarla ilgili iyi haberler, önlenebilir olması, burada doğal renklerinizi geri almanıza yardımcı olacak birkaç ipucu.

  • Her gece yatmadan önce Vazelin’i dudaklarınıza uygulayın. Bu dudaklarınızı nemli ve sağlıklı tutacaktır.
  • Sigara içmeyi en aza indirmeye çalışın ve kahve alternatifi olarak yeşil çay içmeye başlayın; çünkü bu alışkanlıklar renk değişikliğine neden olabilir.
  • Her gün ruj sürmesi gereken kadınlar, bileşiminde doğal maddeler ve güneş kremi olanları bulmalıdır.
  • Yatmadan önce daima rujunuzu temizleyin, rujlu dudaklarla yatmaya gitmeyin renk değişiminin en büyük nedenlerinden biridir.

Yorum Yap