Erektil Disfonksiyon Sertleşme Bozukluğu

Erektil Disfonksiyon Sertleşme Bozukluğu
Tarafından yazılmıştır Esra HARAMOĞLU

Erektil Disfonksiyon yani Sertleşme bozukluğu tüm dünyada sağlık sorunu olduğu gibi, aynı zamanda kalp ve damar rahatsızlıklarının belirtisi de olduğu tespit edilmiş. Buna karşın erkekler bu sorunla doktora başvurmaktan kaçınıyor.

Hastanın fiziksel ve psikolojik açıdan bir çöküntü yaşamasına sebep olabilirken; kalp-damar hastalıklarının erken teşhisine de engel oluyor.

ERKEN TANININ ÖNEMİ

‘Erektil Disfonksiyon’ Sertleşme bozukluğu psikolojik etkileri de mevcut. Erkek kendini eksik olarak gördüğü için; huzursuzluk, utanma, mutsuzluk, üzüntü, sinirlilik ve öfke gibi duygular geliştiriyor. Bu nedenle eşiyle arasına soğukluk girebiliyor, erkek duygularının acısını eşinden çıkarıyor ve aile yaşantısı kötü etkileniyor.

Özelinde meydana gelen sorunlar sosyal hayatını da olumsuz etkiliyor. Tüm bu kötü gelişmeler sonucu istatistiki olarak boşanma sebeplerinde %20’lere varan bir durum oluşuyor.

SERTLEŞME PROBLEMİ NEDENLERİ

Nedenlerinin içinde ilk sıralarda damarsal hastalıklar ve şeker hastalığı yer alırken bunu; prostat kanseri ve mesane tümörü için yapılan ameliyatlar izliyor. Ağız yoluyla alınan ilaçlardan yarar görmeyen ve enjeksiyon tedavilerini kabul etmeyen ve ya fayda görmeyen hastalarla beraber mesane ve prostat kanseri ameliyatı geçiren hastalar için ‘AMS-LGX’ isimli yeni bir protez geliştirildi.

Diğer penis protezlerinden farkı ise şişirildiği zaman penisin enine ve boyuna büyüyebilmesi. Her yaştan insan rahatça kullanabilirken; yüzeyi antibiyotikle kaplanarak üretilen AMS-LGX, şeker hastalığı ve prostat kanseri ameliyatı sonrası sık görülen sertleşme bozukluğunda yaygın olarak kullanılıyor.

TEDAVİ SÜRECİ

Sertleşme bozukluğu tedavi yöntemi olarak da çok zorlu bir süreç bulunmuyor. 1,5 saatlik bir ameliyat sonrası hastaya takılan protez, bir çok sorunu ortadan kaldırıyor. Bu nedenle uzmanların açıklamaları her şeyden önce hastanın doktoruna başvurması gerektiği yönünde.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yazar hakkında

Esra HARAMOĞLU

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Esra Haramoğlu'nun sağlık alanında 'yok' denecek kadar az tezleri var. Birçok konuda idealist tavır takınan Haramoğlu'nun gazeteci olma hayali emin adımlarla ilerliyor. Tenis oynamaktan hoşlanıyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.