Cinsel işlevsellik bozukluğu erektil disfonksiyon çözümsüz değil

Cinsel işlevsellik bozukluğu erektil disfonksiyon çözümsüz değil
Tarafından yazılmıştır Umut KAÇMAZ

Genel olarak cinsel sağlığın önemli bir kısmı, sağlıklı cinsel işlevdir; arzu edildiğinde cinsel zevk ve memnuniyeti deneyimleyebilir. Cinsel zevk, mastürbasyondan oral seks yapmaya, şehvetli masaja kadar bir çok olasılıktan deneyimlenebilir.

Cinsel çıkış yaptığımızda, vücudumuz belli şekillerde tepki verir. Hızlı kalp atışı, hızlı nefes alma, cinsel organlara kan akışı. Kadınlar için vajina daha yağlanacak ve klitoris şişecektir. Erkekler için artan kan akımı ereksiyona yol açar. Tüm bunlar cinsel tepki döngüsünün bir parçasıdır.
Ancak, bu yanıt çevrimindeki bir şey beklendiği gibi çalışmadığında ne olur? Belki bir kadını cinsel uyandırmada güçlük çeker veya cinsel ilişki ağrılı yaparak vücudunun yağlanmasını azaltır. Bir erkek bir ereksiyona maruz kalmak veya bakım yapmakta güçlük çekebilir veya orgazma ulaşmada güçlük çekebilir.

PİSKOLOJİ VE AKTİVİTE

Bunun gibi cinsel sorunlar nadir değildir ve psikolojik veya fiziksel nedenlere de sahip olabilirler. Diyabet, yüksek tansiyon veya diğer kronik hastalıklar gibi sağlık koşulları hormonal değişiklikler gibi cinsel işlevlerinizi de etkileyebilir. Kronik bir durumun duygusal etkisi de cinsel sağlık üzerinde etkili olabilir. Stres, kaygı veya depresyon, erkeklerde ve kadınlarda cinsel işlevsizliğe neden olabilir. Bu koşulları tedavi etmek için kullanılan ilaçlar da soruna katkıda bulunabilir.

CİDDİ BİR SORUNMU

Peki ara sıra ortaya çıkan sorun daha ne kadar ciddi bir sorun haline geliyor? Cinsel güçlükler arada bir, kalıcı ve rahatsız edici olduklarında ve sağlıklı bir cinsel yaşamı engellediğinde, bir sağlık mesleği mensubu ile konuşma zamanı geldi demektir. Cinsel işlevsizlik ile ilgili iyi haber, çözümlerin bulunmasıdır. Bazen ilaç olabilir. Diğer durumlarda, tedavi doğru yaklaşım olabilir. Önemli olan tatmin edici bir cinsel yaşam için gereken yardımı araştırıp bulmaktır.

PARTNERİNLE KONUŞ

Bir ilişkide cinsel işlevsizlik olduğunda, iki taraf da etkilenir. Örneğin, erektil disfonksiyon (ED) sadece bir erkeğin problemi değil, ortağı da etkilenir. ED, bir erkeğin seks ve eşinden çekilmesine neden olabilir. Bir kadın ortak, artık arzulanmadığını düşünerek kendini suçlayabilir. Ayrıca partnerini suçlayabilir ve ED’nin arkasındaki sebep olarak aldatmaca dan şüphelenebilir. İletişim eksikliği ED ile ilgilenen çiftler için yıkıcı olabilir. ED’le ilişki kuran erkekler için, bir partnerle konuşmak, durumu idare etmenin vazgeçilmez bir parçasıdır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Umut KAÇMAZ

Mimar Sinan Üniversitesi mezunu olan Umut Kaçmaz, heykelcilik üzerine eğitim almıştır. Şuan mesleğini hobi olarak yapıyor olsa da insanlara sağlık konusunda hizmet vermek onun için bir sanat haline geldi. İşini severek yapan Umut sağlıklı yaşamı heykel tasarlamaya benzetiyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.