Erkeklerde Cinsel Sağlık için 10 Madde

Erkeklerde cinsel sağlık oldukça önemlidir. Bu nedenle sağlıklı bir cinsel hayat yaşamak isteyen erkek aşağıda vereceğimiz 10 madde konusunda hassas davranmalıdır.

Erkeklerde cinsel sağlık

Erkeklerde Cinsel Sağlık

Hayattaki öncelikleri belirlemek:

Sizin için önemli şeyleri bir sıraya koyun. Mesela televizyon izlemek yerine seks yapmak istiyorsanız; yorgun olduğunuz bir akşamı bölmek yerine sadece sekse ayırın.

Erkeklerde Cinsel Sağlık

Gülmeyi alışkanlık haline getirin:

Stresin düşmanlarından biri gülmektir. Bu nedenle keyifli ve mutlu olmaya bakın hep. Stresli ve gergin bir gün geçirdiyseniz akşam arkadaşlarınızla komedi filmine gidebilirsiniz. Ya da partnerinle eğleneceğiniz bir aktivite ayarlamak hem sizi rahatlatır hem de eşinizle olan duygusal bağlarınızı kuvvetlendirir.

Erkeklerde Cinsel Sağlık

Rahatlatıcı bir ortam:

Stresli bir gün ardından, rahatlamanız kolay olmayabilir. Bu da cinselliğe hazır olmanızı engeller. Sonuçta her an sevişmeye hazır bir halde olamayız. Bu nedenle gevşeyip, kendinizi ve eşinizi sekse hazırlamak için ortam hazırlayın. Loş ışıklar, hafif bir müzik, belki bir iki kadeh içki ya ılık bir duş keyfinizi yerine getirir.

Erkeklerde Cinsel Sağlık

Kitap ya da filmlerden yardım alın:

Çiftler, iki tarafında rahat olabildiği kitap okuma ya da film izleme gibi aktivitelerde daha istekli hale gelebiliyor. Sizde konuşarak doğru yöntemi bulabilir ve hayatınıza sokabilirsiniz.

Erkeklerde Cinsel Sağlık

Aceleci olmayın:

Sempatik sinir sistemi stres sonucu oluşur ve daha hızlı nefes almanıza, kalbinizin daha çok çarpmasına, kas gerginliğinizin artmasına, kendinizi gergin ve endişeli hissetmenize yol açar. İyi bir cinsel performansta ise bunlara yer yoktur. Bu nedenle aceleci davranmayı ve ön sevişmeyi uzun tutun.

Erkeklerde Cinsel Sağlık

Ağır yememeye çalışın:

Zengin besinlerle beslenmek stresi azaltabiliyor. Hafif ama besleyici yiyecekler ise hafif ve enerjik olmanızı sağlıyor. Bu nedenle yiyeceklerinize dikkat etmelisiniz. Özellikle cinsellik yaşayacağınız saatlerde kan şekerinizi aşırı arttırıp uykunuzu getirecek ağır yemeklerden kaçının.

Erkeklerde Cinsel Sağlık

Egzersize zaman ayırın:

Mutlaka gün içinde yürüyüşler ve hafif kültür-fizik hareketleri yapmanız, vücudunuzda biriken stres hormonlarını vücudunuzdan atmanızı sağlar. Ayrıca yapılan egzersizlerin testosteronu arttırıcı özelliği de bulunuyor. Fazla kilolarınızı da egzersiz ile vermeniz oldukça kolaylaşacak; fit bir hale gelmeniz cinsel anlamda motive edici olacaktır.

Erkeklerde Cinsel Sağlık

Alkolü azaltın:

Alkol, cinselliği artırıcı bir madde olarak düşünülse de bir süre sonra yoğun olarak tüketildiğinde vücudun tüm hormonlarını bozuyor.

Erkeklerde Cinsel Sağlık

Düzenli bir uyku planı oluşturun:

Uyku vücudu dinlendiren ve yenileyen mükemmel bir araçtır. Bu nedenle uyku öncesi kafein alımından uzak durun. Çok geç yatmamaya ve çok fazla uyumamaya gayret edin. Bunlar enerjinizin düşmesine neden olur. Uyuyamadığınız zamanlarda seks yaparak daha keyifli bir uyku uyuyabilirsiniz.

Erkeklerde Cinsel Sağlık

Doktora danışın!

Tüm bu önerilere rağmen cinsel hayatınızı düzenleyemiyorsanız ve büyük bir isteksizlik duyuyorsanız muhakkak uzmana başvurmalısınız.

Erkeklerde Cinsel Sağlık için izlenmesi gereken yolları bu makalede anlattık, umarım makalemizi kullanışlı bulmuşsundur. Herhangi bir öneriniz veya geri bildiriminiz varsa, lütfen bunları aşağıdaki yorum bölümünde bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Yorum Yap