Yağlı cilde sahip olanlar bunları bilmesi gerekiyor

Yağlı cilde sahip olanlar bunları bilmesi gerekiyor
Tarafından yazılmıştır Umut KAÇMAZ

Cilt bakımı konusunda pek çok maske ve bakım önerisi olsa da, cilt tipine uygun yapılmayan bakım cildinizi daha da sorunlu hale getirecektir. Bu nedenle cilt bakımı yapmadan önce cilt tipinizi öğrenerek ona göre bir yol izlemeniz gerekir.

Eğer geniş ve belirgin gözeneklere sahipseniz, siyah nokta sorununu sık sık yaşıyorsanız, sırt ve göğüs bölgenizde sivilcelenmeler meydana geliyorsa; yağlı cilt tipine sahip olma ihtimaliniz çok yüksektir.

UYUMADAN ÖNCE CİLDİNİZİ TEMİZLEYİN

Sivilce ve siyah nokta sorununu en yoğun yaşayan cilt tipi, yağlı cilttir. Bu nedenle iyi bir cilt temizliği bu sorunlarla daha kolay başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. Uyumadan önce cilt mutlaka temizlenmelidir. Gece uyku esnasında bile yağ üretimi devam edeceği için nemlendirici kullanmadan cilt temizliği yapılmalıdır. Haftada en az bir kere peeling yapılmasını öneren uzmanlar, yağlı cilt tipine sahip kişilerin günde iki kereden fazla yüzlerinin yıkamamaları gerektiğini de belirtiyor.

TUZLU VE YAĞLI YİYECEKLERDEN UZAK DURUN

Normal ciltlere oranla daha kolay sivilce oluşan yağlı cilde sahip kişilerin, sivilceye sebep olacak tuzlu ve yağlı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durması gerekir. Bol lifli gıdalar ve salatalık en çok tüketilmesi gereken yiyeceklerdir.

SABUN KULLANMAYIN

Sabun, cildin ürettiği doğal yağ ve nemi kurutarak cildin pH dengesinin bozulmasına sebep olur. Bu nedenle sabun yerine cilt yağını dengede tutan ürünler kullanılmalıdır. Uzmanlar yağlı cilde sahip olan kişilerin su bazlı ürünler kullanmasını öneriyor.

YAĞSIZ GÜNEŞ KORUYUCU TERCİH EDİN

Antioksidan desteğiyle çevresel faktörlerin sebep olduğu yağ oluşumlarını en aza indirgeyebilirsiniz. Ek olarak güneşten korunmak için tercih edilmesi gereken yağsız güneş koruyucu kremler kurtarıcınız olacaktır.
Cildiniz sizin yansımanızdır, ona iyi bakmayı unutmayın.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Umut KAÇMAZ

Mimar Sinan Üniversitesi mezunu olan Umut Kaçmaz, heykelcilik üzerine eğitim almıştır. Şuan mesleğini hobi olarak yapıyor olsa da insanlara sağlık konusunda hizmet vermek onun için bir sanat haline geldi. İşini severek yapan Umut sağlıklı yaşamı heykel tasarlamaya benzetiyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.