Siyah noktalardan kurtulmanın yollarını uzmanlar böyle açıkladı

Siyah noktalardan kurtulmanın yollarını uzmanlar böyle açıkladı
Tarafından yazılmıştır Umut KAÇMAZ

Aynaya baktığınızda cildiniz lekesiz görünebilir. Ancak daha yakından incelendiğinde, burnunuzda küçük siyah noktalar görebilirsiniz. Havlu ya da ıslak bezle çıkmayacaklar. Kir değiller, inatçı siyah noktalardır. Küçük olsa da, bu küçük işaretler sivilce kadar rahatsızlık verebilir.

Tıpkı akne gibi, gözenekleriniz kir, yağ veya ölü deri hücreleri tarafından engellendiğinde siyah nokta oluşumu gerçekleşir. Sebum yüzünüzde bir şişlik oluşturur. Oksijene maruz kaldığında siyahlaşır, bu da tanıdık küçük siyah noktalara neden olur. Yüzün en yüce kısımlarından oluşurlar, alın, burun ve çene. Bazı durumlarda, kulakların içerisinde bile siyah nokta oluşabilir.

BOL SU İÇİN

Eğer siyah noktalardan kurtulmak istiyorsanız, içeriden başlamalısınız. En basit ilaçlardan biri, mutfağınızda kolayca bulabilirsiniz. Genel kural olarak, günde en az 8 bardak su içilmelidir. İyi derecede nemlendirilmiş olduğunuzda, dışarıda görünecek ve daha sağlıklı bir cilde ulaşacaksınız.

EKSFOLİANT KULLANIN

Birçok insan cildin düzenli olarak soyulmasının önemini fark etmez. Siyah nokta ve akne nedenlerinden birinin ölü deri hücrelerinin birikimi olduğunu unutmayın. Nazik bir yüz eksfoliant kullanarak cildinizi haftada iki kez pul pul dökülmesini sağlamayı alışkanlık haline getirin. Bu, ölü deri hücrelerini temizlemenizi ve yeni yüzeylerin yüzeye çıkmasını sağlar.

GÖZENEK ŞERİDİ

Evde deneyebileceğiniz başka bir çözüm, siyah şerit veya gözenek şeridi. Bu, bir tarafta tutkal benzeri bir madde içeren bir bant gibidir. Yüzünü temizle ve gözenek şeridini burnuna uygula. tamamen kurumasını sağlamak için 10 dakika ya da daha fazla bekleyin. Bunu yüzünüzün çenesi veya alın gibi diğer kısımlarında da uygulayabilirsiniz. Şeridi çıkardıktan sonra yüzünüzü tekrar yıkamayı unutmayın.

YÜZÜNE DOKUNMA

Gözleri ovuşturmak, ellerini kullanarak yüzünüzü kirletmekten mi yoksa sadece yüzüne dokunmaktan mı hoşlanırsın? Durdur şunu! Ellerin muhtemelen düşündüğünden daha kirli, bu yüzden onları yüzünüzden uzak tutun. Bunun gibi basit uygulamalar uzun bir yol kat etmenizi sağlar. Yüzünüze kesinlikle dokunmanız gerekiyorsa, önce ellerini yıkadığından emin olmalısın.

DERMATOLOG YARDIMI AL

Dermatoloğunuzu ziyaret etmeniz önerilir. Bazen sadece bir profesyonel, ilaç reçete ederek veya gerekli tedavileri yaparak size yardımcı olabilir. Cildinize nasıl bakılacağı ve sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz sorular sormaya çekinmeyin.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Umut KAÇMAZ

Mimar Sinan Üniversitesi mezunu olan Umut Kaçmaz, heykelcilik üzerine eğitim almıştır. Şuan mesleğini hobi olarak yapıyor olsa da insanlara sağlık konusunda hizmet vermek onun için bir sanat haline geldi. İşini severek yapan Umut sağlıklı yaşamı heykel tasarlamaya benzetiyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.