Siyah Noktalardan Kurtulmak Mümkün

Siyah Noktalardan Kurtulmak Mümkün
Tarafından yazılmıştır Hüseyin ERDOĞAN

Pürüzsüz bir cilde sahip olup siyah noktalardan kurtulmak mümkün ve uygulama yöntemleri hiç de zor değil. Siyah noktalar genellikle yüz bölgesinde ve en çok da burnun üst kısmında bulunur ve bu durumda estetik bakımından hoş olmayan bir görünüme yol açmaktadır.

Siyah noktalar özellikle yağlı cilt tipine sahip insanlar da daha sık görülmektedir. Siyah noktalar ciltte kötü bir görünüme sebep olmaktadır ve sağlıksız bir cilde sahip olunduğunun habercisidir. Siyah noktalar yağ gözeneklerinde bakteri oluşmasına sebep olur, oluşan bakteriler de sivilcelerin çıkmasına sebep olmaktadır.

Siyah noktaların oluşma sebebini incelendiğinde, yağlı ciltlerde daha çok görülmektedir ve cildin iyi temizlenmemesi sonucunda oluşmaktadır. Ayrıca dönemsel olarak da görülmektedir. Ergenlik dönemi, regl dönemi, yoğun stres ve beslenmenin düzensiz olması gibi nedenler siyah nokta oluşumuna etki etmektedir.

Peki cildimizde oluşan siyah noktalardan nasıl kurtulacağız. Siyah noktalardan kurtulmak için evde yapabilecekleriniz kolay doğal maskeler ile siyah noktalardan kurtulmak ve yeniden oluşmasını engellemek mümkün.

LİMON VE SU KARIŞIMI

Limon içerisinde bulundurduğu C vitamini ve sitrik asit sayesinde siyah noktaların azalmasını ve cildin pürüzsüz bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Limon direk olarak yüze uygulanmadığı için su ile karıştırıp kullanılmalıdır.

 • Su ile karıştırılan limon suyu pamuk yardımı ile yüze sürülmeli ve yüzde 20 dakika bekletilmelidir.
 • Daha sonra bol su ile yıkanmalıdır.
 • Sabun vb. ürün kesinlikle yıkama işleminde kullanılmamalıdır.

Limon kürü her gün yapılırsa burundaki siyah noktalardan kurtulmak daha hızlı ve daha etkili bir sonuç alınır.

LİMON SUYU VE ŞEKER

Limon ve şekeri karıştırır daha sonra yüze masaj yapacak şekilde sürülür. Bu doğal karşı sayesinde ölü cilt temizlenip ve siyah noktalardan kurtulmak mümkün hale gelir. Şeker ve limon karışımı yüze ferahlık ve ışıltılı bir görünüm de sağlar.

YUMURTA AKI KULLANIMI

Yumurta akı hem siyah noktalar dan kurtulmak hem de yüzü sıkılaştırdığı için daha sonra oluşmasını da önlemesi bakımından oldukça etkili bir doğal maskedir.

 • Yumurta akı sarısından dikkatli bir şekilde ayrılıp biraz çırpılır.
 • Yüze maske şeklinde sürülüp 10 veya 15 dakika bekletilir.
 • En son işlem olarak bol su ile yüz bölgesi iyice temizlenir.

YULAF EZMESİ KULLANIMI

Yulaf ezmesi sadece kahvaltıda tüketilen bir besin değildir ayrıca mucizevi de bir cilt bakım maskesi olarak kullanılmaktadır. Yulaf ezmesi kahverengi lekeleri yok eder ayrıca ölü hücreleri de temizleyerek siyah noktaların oluşumunu da engeller.

Maskenin yapılışı:

 • Yulaf ezmesini iyice toz haline getirilir ve sulandırılır.
 • Daha sonra parmaklar ile masaj yaparak yüze sürülmelidir.
 • Yarım saat yüzde bekletildikten sonra bol su ile durulanır.

Bu maske hafta da en az iki kere uygulanırsa etkin ve kalıcı bir sonuç elde edilir.

KİL MASKESİ KULLANIMI

Kil maskesi ciltteki yağ dengesini koruduğu için daha çok yağlı cilt tipine sahip kişilere önerilmektedir. Hemen hemen tüm aktarlarda bulunan kil düzenli olarak yapıldığında siyah noktalardan kurtulmayı mümkün hale getirmektedir.

Kilin kullanımı da oldukça basittir.

 • Su ile kil karıştırılıp macun kıvamına getirilir.
 • Ardından yüze maske olarak sürülür.
 • 10 dakika yüzde bekletildikten sonra iyice durulanır ve ardından yüze nemlendirici krem sürülür.
YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Hüseyin ERDOĞAN

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezunu olan Hüseyin Erdoğan, saçlar ve aynı zamanda sağlıklı yaşam konusuna ilgi göstermektedir. Siz değerli okuyucularımız için güncel olarak yaşama dair sağlıksal makaleler hazırlamaktadır.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.