Selülit oluşumunu engelleyen yiyecekler

Selülit Oluşumunu Engelleyen Yiyecekler
Tarafından yazılmıştır Umut KAÇMAZ

Selülit cilt altında oluşmuş yağ birikintilerine verilen isimdir. Kadınlar için yapılan araştırmalar sonucu selülit oluşumunu engelleyen yiyecekler nelerdir bu yazımızda sizlere yer vereceğiz.

Selülit kötü bir görüntü ile beraber kişide özgüven kaybına ve mutsuz bir duruma sebebiyet vermektedir. Bu sorun hemen hemen her kadında görülmekte olup zaman zaman çok can sıkan bir durum haline gelmektedir. Bilimsel olarak da açıklanan verilere göre her 10 kadından 9 kadında selülit sorunu görülmektedir.

BROKOLİ:

Besin ögelerine ve faydalarına bakıldığı zaman diğer birçok sebzeden önce gelen brokoli hem sağlık açısında hem de güzellik açısında oldukça faydalı bir bitkidir. İçerisinde pek çok vitamin ve minareli barındıran brokoli özellikle de selülit sorununa oldukça faydalı bir bitkidir. Bu yüzden haftada 3-4 kez brokoli tüketmek hem sağlık hem de güzellik açısından oldukça faydalı ve yararlı olacaktır.

DOMATES:

Domatesin içerisinde bulunan likopen maddesi kan dolaşımına büyük bir etkisi bulunmaktadır. Bu likopen maddesi sayesinde kan dolaşımı hızlı olmakta ve ciltteki lekelerden, selülit oluşumundan ve yağ birikintilerinden kurtulabilirsiniz. C ve E vitaminleri bakımından çok zengin olan domates, cildin sıkılığını koruması ve kolajen üretimine destek olmaktadır.

KUŞKONMAZ:

Kuşkonmaz denilince akla ilk iltihap giderici gelmektedir. Çünkü kuşkonmaz iltihap giderici konusunda oldukça faydalı bir bitkidir. Kalorisi düşük olduğundan dolayı şişkinliği önlemektedir. Kan dolaşımını hızlandırıcı canlandıran bir özelliğe sahip olduğundan dolayı başta selülit olmak üzere vücudu toksinlerden arındırma özelliğine sahiptir.

MUZ:

Muz enerji kaynağı olarak da söylersek hiçte abartmamış oluruz. Cilde iyi gelen çinko ve benzeri minerallerde vermektedir. Muz içermiş olduğu potasyum, kan akışını da hızlandırmaktadır. Bu nedenden dolayı selülit sorununa da iyi gelen yiyecekler arasında yer almaktadır.

SALATALIK:

Hangi yaşta olursanız olur vücudun fazla su tutması selülit oluşumunu tetikler. Bu neden dolayı salatalık tüketimi idrar söktürücü özelliği sayesinde vücuttan hem fazla suyun atılmasına hem de vücudun zararlı toksinlerden arındırılmasına neden olmaktadır. Bir diğer idrar söktürücü besinler ise kereviz, kuşkonmaz ve soğanda idrar söktürücü özelliğe sahiptir.

SARIMSAK:

Birçok açıdan faydalı olan sarımsak artık çoğu uzmanlardan tarafından da doğal antibiyotik olarak kabul görmektedir. Kolesterolü düşüren ve bağışıklık sistemini güçlendiren sarımsak kan dolaşımını da fazlası ile yararı vardır. Sarımsak, selülit oluşumunu engelleyen yiyecekler in başında gelmektedir ve selülit oluşumundaki zararlı maddeleri vücuttan atma konusunda çok faydalı bir doğal antibiyotiktir.

SU:

Su insan hayatı için yaşam kaynağıdır. Suyun faydalarını saymakla bitiremeyiz tabi ki. Başta vücuttan zararlı toksinleri atma olsun, Selülit, baş ağrısı, halsizlik ve kabızlık gibi birçok problemin tedavi kaynağıdır. Günde en az 8 bardak su içmek gerekmektedir. Cildin sağlığı açısında hem de doğal bir Detoks yöntemi olarak vücuda fayda sağlamaktadır.

Son olarak bu besinler ile birlikte egzersiz ve spor yapmayı da ihmal etmeyiniz. Çünkü egzersiz ve spor vücudun hareketli olması için yağ yakımı ve kilo verme konusunda da çok etkilidir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yazar hakkında

Umut KAÇMAZ

Mimar Sinan Üniversitesi mezunu olan Umut Kaçmaz, heykelcilik üzerine eğitim almıştır. Şuan mesleğini hobi olarak yapıyor olsa da insanlara sağlık konusunda hizmet vermek onun için bir sanat haline geldi. İşini severek yapan Umut sağlıklı yaşamı heykel tasarlamaya benzetiyor.

2 Yorumlar

  • yaz geldi tam deniz mevsimi valla şu selülitlerden kurtulmak istiyorum. selülit oluşumunu engelleyen yiyecekleri deneyeceğim son çare

    • nida hanım size katılıyorum yaz geldi ve denize rahatça girmek için selülitlerden kurtulmak gerek şart yani. bende deneyeceğim umarım fayda buluruz

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.