Sağlıklı Bir Cilt İçin Yapılması Gereken 12 Adım

Pırıl pırıl parlayan, pürüzsüz bir cilde sahip olmak aslında çok da zor değil. Yaşam tarzınıza biraz dikkat ettiğinizde cildinizin yenilendiğini ve ışıldadığını keyifle fark edeceksiniz.

Bol Su İç:

Herkesin bildiği ama tam olarak uygulayamadığı bir adım olan su içmek hem cildiniz hem vücudunuz için çok önemlidir. Hücrelerin yenilenmesinde, toksinlerin atılmasında, cildin elastik yapısının korunmasında ve yaşlılık belirtilerinin azaltılmasında büyük etkisi olan su, günlük beslenme rutininizde büyük bir yer kaplamalıdır.

Düzenli Uyu:

Yeterince uyumadığınızda cildiniz solgun, gözaltlarınız daha mor ve kırışıklıklarınız daha belirgin hale gelir. Uyku düzeninize dikkat etmeniz ve gece boyu kaliteli bir uyku çekmeniz cildinize de iyi gelir. Kaliteli bir uyku için elektronik aletlerin olmadığı, karanlık ve sessiz bir ortam olmalıdır.

C Vitamininden Zengin Beslen:

C vitamini cilde ışıltı veren, mikrop ve bakterilerle savaşan önemi bir vitamindir. Günlük beslenme diyetinize size dokunmadığı taktirde C vitamini içeren besinleri bolca eklemeniz cildinizi canlandırır.

Sağlıklı Beslen:

Sadece cilt için değil tüm vücut sağlığında büyük bir etkisi olan beslenme düzeninizi sebze ve meyve ağırlıklı oluşturmak gerekir. Abur cuburdan uzak durmak, fast food gıdaları tüketmemek cildinize olumlu yansır.

Daha Az Ürün Kullan:

Cildinize bakım yapmamak kadar fazla bakım yapmak da yanlış bir harekettir. Çok fazla krem kullanmak, gereksiz peeling yapmak cildinizi yorar ve yaşlandırır. Gerekmedikçe makyaj yapmamak, doğal ürünler kullanmak cildinize parıltı katar.

Sigara ve Alkolden Uzak Dur:

Sigara ve alkol kullanmak sağlığınıza olumsuz etki eder. Cildi daha solgun, damarları daha belirgin, kırışıklıkları daha yoğun gösterir.

Boyun ve Dekolte Bölgesini Unutma:

Cildinizi temizlerken ve nemlendirirken boyun ve dekolte bölgenize de bakım yapmanız gerekir. Zamanın etkilerinin en çok bu bölgelerde görülmesi nedeniyle yer çekimine ters yönde yukarı doğru masaj hareketleri ile kan akışını hızlandırmak, hücrelerin yenilenmesi için harekete geçirmek gerekir.

Ellerini Sık Sık Yıka:

El temizliği her zaman önemlidir ama söz konusu cildiniz olduğunda bu önem iki kat artar. Sürekli hareket halinde olan eller bakteri ve mikrop içerir. Yüzünüze dokunduğunuzda akne oluşumuna zemin hazırlamış olursunuz. Bu nedenle sık sık elleri yıkamak ve yüze fazla dokunmamak gerekir.

Kağıt Havlu Kullan:

Yıkanmış yüzünüzü normal bir havluya sildiğinizde tekrar bakteri oluşumuna neden olabilir. Tek kullanımlık kağıt havlular cilt temizliği için daha hijyen içeren bir alternatiftir.

Güneşten Koru:

Güneş sağlığınız için çok gerekli. Güneşten elbette ki faydalanmalısınız ancak birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekir. Doğal D vitamini kaynağı olan güneşin cildinize zarar veren etkilerinden korunmak için 11:00-16:00 saatleri arasında güneşe çıkmamanız önemlidir. Bu saatler dışında da mutlaka güneş koruyucu sürmeniz ve direk güneş ışınlarına maruz kalmamanız hem cilt kanseri riskini arttıran ışınlardan korunmanız da hem de yaşlanma belirtilerinin azalmasın da büyük bir etkiye sahiptir.

Uzmandan Yardım Al:

Özellikle akne sorunu yaşayan ciltler için önemli olan bu adım ilerde yaşayacağınız daha büyük sorunların önüne geçer. Her ürünü, her maskeyi denememesi gereken bu cilt tipine sahip kişiler en doğru çözümü bulmak için bir cilt uzmanıyla görüşmeli ve tedaviyi bu şekilde uygulamalıdır. Aksi taktirde kalıcı lekeler, alerji sorunları gibi çözümü daha zor problemlerle karşı karşıya kalabilirler.

Bitter Çikolata Ye:

Çikolata herkesin vazgeçemediği bir lezzettir. Cilde zararlı olduğu düşünülmesine rağmen bitter çikolata antioksidan içerdiği için hem cilde parlaklık ve sağlık kazandırır hem de kalp sağlığınıza olumlu etki eder. Kararında tükettiğiniz bitter çikolata ile hem cildinizi hem kendinizi mutlu edebilirsiniz.

1 Yorumlar

  • cildime çok önem veriyorum ve sağlıklı cilt için yapılması gereken neyse bende fazlasıyla yapmaya çalışıyorum burada da güzel uygulamalara değinilmiş beğendim

Yorum Yap