Parlak Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Hepimiz parlak cilt sahibi olmak istiyoruz. İnsanların sizin görünüşünüz hakkında ilk fark ettikleri şeylerden biridir ve kötü bir cildin kendinizden daha az güvende hissetmenize neden olabileceğinden kuşku yoktur. Güzellik endüstrisi sayısız parlak cilt için krem, iksir, merhemler ile lekeleri örtmek için pazarlanan makyaj ürünleri ile doludur. Ancak, çoğu zaman unuttuğumuz şey dış görünüşümüzün içte başlamasıdır. Aslında, cildiniz vücudunuzun en büyük organıdır ve toplam vücut ağırlığımızın % 10’unu oluşturur.

Cildinizin temel sorumluluklarından biri detoksifikasyon dur. Örneğin, terleme vücudunuzun cildiniz aracılığıyla toksin salgılama şeklidir. Sivilce, sedef hastalığı, kızarıklık, egzama’nın, yüzeyin derinliklerinde devam eden bir sorunun tüm belirtileri olduğu anlaşılır. Çeşitli farklı cilt sağlığı sorunlarından muzdarip insanların neredeyse hepsinde ortak olan bir problem bağırsak bozukluğu dur.

Cildiniz bağırsak-deri ekseni ile ayrılmaz şekilde bağlantılıdır. Araştırmalar, sızan bağırsak sendromu, maya aşırı büyümesi ve bakteriyel dengesizlik gibi altta yatan bağırsak bozukluklarının hepsinin deri sağlığına katkıda bulunduğunu göstermiştir . Tüm bu belirtiler vücudunuzun çığlık atma şeklidir Neyse ki, bağırsaklarınızı iyileştirmeye ve canlı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak için günlük hayatınıza kolayca dahil edebileceğiniz birçok yaşam tarzı değişikliği vardır;

Parlak Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Cilde zarar veren gıdalardan uzak durun.

Şeker, hindistan cevizi şekeri ve bal gibi doğal tatlandırıcıların aşırı yüklenmesi bile, bağırsaklarınızda ki kötü bakterileri besleyerek kötü bir cilde katkıda bulunur.

Gıda intoleranslarını açığa çıkarın.

Her insanın biyokimyası eşsizdir ve bu nedenle her insan farklı gıda intoleransları ile savaşacak. Hangi yiyeceklerin enflamatuar bir cevabı tetiklediğini öğrenmek, bunlardan sakınmanıza yardımcı olur ve bunun yerine cildinize yararı olan süper yiyecekleri seçmenize yardımcı olur. Bir eliminasyon diyeti sizin için hangi yiyeceklerin çalıştığını bulmak için altın standarttır.

Cildinizi Hindistan cevizi yağıyla yatıştırın.

Hindistan cevizi yağı ile ilgili bir şey yok mu? Bu yağ, bağırsak destekli sağlıklı yağların yüksek içeriği nedeniyle yemek pişirmek için mükemmel bir seçim olmakla kalmaz, aynı zamanda antimikrobiyaldir ve makyaj temizleyici veya nemlendirici için mükemmel bir seçimdir.

Probiyotikler tüketin

Lahana turşusu, kefir gibi yiyecekler bağırsak iyileştirici probiyotiklerle doludurlar. Mikrobiyomunuzu yeniden dengelemek ve bağırsağınızı en üst seviyede tutmak için günlük bir iyi bakteri dozu için bunları diyetinize ekleyin.

Cildi destekleyen kolajen ekleyin.

Bu protein üç amino asitten (glisin, prolin ve hidroksiprolin) oluşur ve kıkırdak, kemikler, kan damarları, tendonlar ve cildimiz gibi bağ dokumuzu oluşturur. Kendi kollajen üretimimizi düzenler ve genç görünmeniz için cilt elastikiyetini destekler. Sağlıklı yaşam rutininize bir kolajen takviyesi eklemek , çoğu insan diyetle günde sadece 15 gramlık glisin aldığından çok faydalı olabilir. Sabah çayınıza veya güler yüzünüze kolajen tozu ekleyebilirsiniz.

Adaptojenler ile Güzelleşin.

Bu bitki ve bitki ilaçları, vücudunuzdaki tüm sistemlere (cildinize dahil olan) denge sağlamanıza yardımcı olacak en sevdiğim araçlardan bazılarıdır. İnci tozu, özellikle cildinizi besleyen amino asitlerle doludur. Fesleğen inflamasyonu azaltmak ve genç bir görünüme katkıda bulunmak için çalışır. Smoothie’lere, kahveye ekleyerek ve en sevdiğiniz yemeklerin üzerine serpiştirerek deneyebilirsiniz.

Kemik suyu kaynatın.

Parlak cilt için ne yemeli sorusunun cevabı bu kemik suyu olsa gerek Sadece kemik etini yudumlarken hasarlı ve iltihaplı bir bağırsağı yatıştırmakla kalmaz (aynı zamanda kollajen ile doludur), esnekliği cesaretlendirerek donuk cildin korunmasına da yardımcı olur.

Biyotin al.

B-vitamini , yağ asidi sentezinde yardımcı olur ve cildimiz güneş ve rüzgar gibi her gün çevresel sert elementlere maruz kaldığından, cildiniz koruyucu olarak yağa dayanır . Takviyenin yanı sıra avokado, ot ile beslenen sığır karaciğeri ve yumurta gibi tüm besin kaynakları aracılığıyla biyotin alabilirsiniz.

EGCG’yi deneyin.

Epigallokateşin Gallat, yaşlanma belirtilerine yol açan, hücrelere zarar veren serbest radikallerle savaşan bir antioksidan polifenol türüdür. Yeşil çayda bolca bulunur, bazı çalışmalar EGCG’nin ölmekte olan cilt hücrelerini bile canlandırabildiğini göstermiştir .

Elma sirkesi ile Cilt Temizleme.

Temizleyici olarak elma sirkesi kullanmak cildinizin pH seviyelerini dengeleyerek lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

1 Yorumlar

  • bende parlak cilde sahip olmak istiyorum, cildim gerçekten çok kuru ve alnımdaki çizgiler olsun çok çabuk oluştular, bu yazılanlar inşallah işe yarar

Yorum Yap