Güneşten korunma yöntemleri Neler yapılmalı

Cildinizi güneş ışığının zararlı etkilerinden korunmak için neler yapılmalı. Özellikle, çocukları güneşten korunma yöntemleri ni uygulamak çok önemlidir. Çocuğun narin cildi, güneş ışınlarına karşı bir yetişkin cildine göre daha hassastır.

Güneş hasarı, sonraki hayatta cilt kanserine neden olabilir. Güneş ışığı doğru miktarda da sağlığımız için iyidir. Gün ışığı güvenli bir şekilde nasıl kullanacağınızı bilmek önemlidir, böylece sağlıklı yaşam adına yardımcı olabilir.

Güneş ışığını ve Cildinizi tanıma

Güneş ışığına çok fazla maruz kalmak zararlıdır ve cilde zarar verebilir. Bu hasarın bir kısmı kısa süreli (geçici) güneş yanığı gibi. Bununla birlikte, cildinizin yanmasına izin vermek, uzun süreli cilt hasarına bağlı olarak cilt kanseri gibi gelecekte sorunlara yol açabilir.

Zararlı ultraviyole (UV) güneş ışığının iki temel türü vardır: UVA ve UVB. UVA ışınları cildin derinliklerine nüfuz eder ve orta tabakaya (dermiş) zarar verir. Dermiş cildi gergin tutan elastik dokuları içerir. UVA ışınları cildin yaşlanmasına ve kırışıklık yaratmasına neden olur. UVB ışınları üst katman (epidermi) tarafından emilir. Bu güneş tabaklamasına neden olur, ancak yanma da yapar.

Hem UVA hem de UVB ışınları cilt kanseri gelişim riskinizi arttırır. Güneş yanması, bu nedenle kendinizi tehlikeye attığınıza dair bir uyarı işaretidir.

Melanin derimizdeki renkli pigment tir. Cilt güneş ışığına maruz kaldığında cildin UV ışınlarına karşı korunmasına yardımcı olmak için daha fazla melanin üretilir. Bu cildi daha koyu yapar – insanların bronz cilt dediği şey. Her ne kadar melanin cildinizi güneş ışınlarına karşı koruma altına alıyorsa da, UV ışınlarının zararlı etkilerini engellemez.

Güneşten kimler tehlikede altında?

Herkes potansiyel olarak aşırı güneşe maruz kalma riskiyle karşı karşıyadır.

En fazla risk altındaki insanlar hassas cilt, mavi gözler, çiller ve kırmızı veya zencefil saçlardır. Beyaz (Kafkas) tenli insanlar daha koyu tenli olanlardan daha az melanin dir, bu nedenle yanma riski daha yüksektir.

Açık alan işçileri ve ciltlerini korumayan açık havada olan insanlar da risk altındadır. Ekvatora yakın bölgelerde yaşıyorsanız, yüksek rakımda yaşıyorsanız veya çalışıyorsanız ya da güneş ışınları en güçlü olduğunda (11: 00-17: 00 saatleri arasında) dışarıdaysanız.

Güneş’ten kaynaklanabilecek olası sorunlar nelerdir?
Güneş yanığı

Kısa süreli aşırı güneşe maruz kalmak yanmaya neden olabilir. Cilt kırmızı, sıcak ve ağrılı hale gelir. Birkaç gün sonra yanmış cilt soyulabilir. Size serin bir duş veya banyo veya Yatıştırıcı kremler yardımcı olacaktır. Güneşten sonraki losyonlar cildi serinletir ve cildin kuruluğunu ve sızdırmazlığını önlemek için nemlendiriciler (yumuşatıcılar) içerir. Herhangi bir düz yumuşatıcı, rahatlıkla yardımcı olmak için cilt üzerinde kullanılabilir. Güneş yanığı çok şiddetli ise bir doktora görünmelisiniz.

Isı yorulması

Vücuttaki sıcaklık 40 ° C’ye (104 ° F) kadar yükseldiğinde gerçekleşir. Normal sıcaklık yaklaşık 37 ° C (98.6 ° F) dir.
Bu sıcaklıklarda, kendinizi hasta hissedebilir, baş ağrısı, aşırı terleyebilir ve bayılma hissi gerçekleşebilir. Vücut suyunu kaybediyor ve kurutuluyor. Tedavi edilmezse, ısı yorulması ciddi derecede ısınmaya neden olabilir.

Isı yorgunluğunun tedavisi, doğrudan güneş ışığından uzak, serin bir mekana hızla geçmek ve bol miktarda soğuk sıvı içmektir. İyileşme hızlı bir şekilde, genellikle 30 dakika içinde gerçekleşmelidir ve uzun vadeli bir komplikasyon yoktur. Isı yorgunluğunuz varsa ya da ısı tükenmesi olan birine bakıyorsanız ve gelişme olmuyorsa, acil tıbbi yardım alınmalıdır.

Güneş çarpması

Isı çarpması, vücut sıcaklığı 40 ° C’nin (104 ° F) üzerine çıktığında gerçekleşir. Potansiyel olarak çok ciddi. Vücuttaki hücreler parçalanmaya başlar, önemli bedensel işlevler çalışmayı durdurur, iç organlar tepki vermede başarısız olabilir ve aşırı durumlarda ölüm olabilir.

Belirtiler arasında hasta (kusma), baş dönmesi, hızlı sığ nefes alma (hiperventilasyon) ve bilinç kaybı bulunur. Isı çarpması tıbbi bir durumdur ve derhal tıbbi yardım çağırmalısınız (Ambulans için 112 numaralı telefonu arayın) .

Bir hastanede yapılan ısınma tedavisi, vücut ısısını düşürmek için soğutmayı ve kaybedilen sıvıları almak için damar yoluyla desteklenir.

Cilt hasarı

Birkaç yılda çok fazla güneş ışığına maruz kalınması cilde ciddi zararlar verebilir. Güneş hasarının etkileri erken cilt yaşlanmaları, buruşukluk, kahverengi lekeler ve cilt kanserine neden olabilir.

Cilt kanseri

Her 10 cilt kanserlerinin yaklaşık 8 ila 9’unun aşırı güneş maruz kalmadan kaynaklandığı düşünülmektedir. Özellikle, güneş yanığı atakları, riski büyük ölçüde arttırır. Hasar gören cilt hücreleri anormal ve kanser olma riski taşır.

Güneşten korunma yöntemleri ni Her yaştan herkes uygulamalıdır , ancak çocukları korumanın daha hayati önemi var. Cilt kanseri çocuklarda nadir olsa da, çocukluğunda güneşe maruz kalma miktarı, yetişkinlikte cilt kanseri gelişme riskini artırdığı düşünülmektedir. Bu nedenle çocuklarda çok dikkatli olmalısınız ve bebeklerinizi tamamen güneşten uzak tutun.

Güneşten Korunma Yöntemleri

Güneşten korunmak için ne yapmalıyız?
 • Güneş güçlü olduğunda güneşten kaçının, örtünün ve yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanın.
 • Güneş güçlü olduğunda güneşi olabildiğince uzak tutun.
 • Yaz aylarında mümkün olduğunca gölgede veya kapalı yerlerde özellikle 11.00-14.00 saatleri arasında mümkün olduğunca güneşe maruz kalmayın. Ekvatora yakın daha sıcak bölgelerde bütün bir yıl boyunca geçerlidir. Günün bu orta saati güneş ışınlarının en güçlü olduğu zamandır.
Güneşli günlerde vücudu olabildiğince örtün:
 • Güneşten korunma yöntemleri arasında en önemli konulardan biri,Yüzü ve boynu korumak için şapkanın etrafından kenarı olan geniş süslü şapka giyin. Özellikle erkeklerin boyunları, omuzları ve sırtlarında deri kanseri gelişme olasılığı daha yüksek (kadınlar cilt kanserlerini bacak ve kollarında daha çok almaya meyillidir). Sportif şapkalar, boyun, alt yüz ve kulakları etkilemiyor (pamuklu bir boyun koruyucusu kullanmalısınız). Küçük çocuklar boyun koruyuculu da şapka takmalıdır.
 • Gevşek baggy T-shirt (uzun kollu üstler) Kıyafetiniz, güneş ışığını engellemek için cildinizi tamamen kapatmalıdır.
 • Gözünüzü tamamen çevreleyen güneş gözlüğü kullanın (gözleriniz de güneş ışınlarına maruz kalabilir). Güneş gözlüklerinin CE işaretiyle (veya eşdeğeri ile gösterilen) Avrupa Standardına uyduğundan ve UV ışığına karşı koruma sağlayacak şekilde olduğuna emin olun.
Yüksek faktörlü güneş kremi kullanın:
 • UVA korumasına da sahip en azından güneş koruma faktörü (SPF) 15 (genç soluk tenli kişiler için SPF 30) güneş kremi uygulamanız gerekir. Bazı yetkililer, 30 faktör güneş kremi herkes için kullanılmasını önermektedir.
 • SPF, belirli bir güneş kremi tarafından ne kadar güneşten koruma sağlandığına dair bir rehber sunmaktadır. SPF ne kadar yüksekse, koruma o kadar fazla olur. SPF etiketi UVB’ye karşı korumayı gösterir; UVB güneş yanıkları ve cilt kanserine neden olabilecek hasarlara neden olur.
 • Ayrıca, yüksek SPF güneş koruyucu ürününüzün UVA korumasının yüksek seviyede olması da önemlidir. UVA cildin yaşlanma etkilerine ve potansiyel olarak cilt kanserine neden olabilecek hasarlara neden olabilir.

Güneş kremi uygularken Dudaklar, kulaklar,gözler, boyun, kafa derisi (özellikle kel ya da ince saçlarınız varsa), ellerin sırtları ve ayakların üst kısmı gibi bazen kaçırılan yerleri mutlaka kapsamasına dikkat edin.

Güneş kremini güneşten kaçınmaya veya örtbas edilmesine alternatif olarak düşünmemelisiniz. Buna ek olarak kullanılır. Güneşten koruyucular, daha uzun süre güneş altında kalmanızı sağlamak için kullanılmamalıdır – yalnızca kendinize daha fazla koruma sağlamanız için kullanın. Hiçbir güneş kremi% 100 etkili değildir ve bu yüzden giysilerden veya gölgelerden daha az koruma sağlar.

Güneş kremi uygulama ipuçları:
 • Güneşe çıkmadan 20-30 dakika önce güneş kremi uygulayın (deriye nüfuz etmesi biraz zaman alır).
 • Sık sık, en az iki saatte bir tekrar uygulayın,yüzme sonrasında havlu ile kurulanma veya aşırı terleme sonrası (hatta su geçirmez olanlar da dahil) tekrar uygulayın.
 • Maruz kalacak cildi kaplayacak kadar güneş kremi uygulayın.
 • Çocuklara daha sık uygulayın.
Cildi Güneşten korunma yöntemleri
 • SPF’si 15’in altında olan güneşten koruyucular çok fazla koruma sağlamazlar. Her zaman faktör 15 veya daha yüksek kullanın. Çok sıcak bir ülkede tatil yapıyorsanız, daha yüksek bir faktörü düşünün.
 • Güneş kreminin son kullanma tarihini muhakkak kontrol edin. Güncel olmayan güneş kremi kullanmayın (şişedeki tarihe göre kullanın). Birçoğu 2-3 yıl raf ömrüne sahiptir.
 • Güneş altında tutulması güneş koruyucusunu aktif koruyucu bileşenlerin bozulmasına neden olabilir. Doğrudan güneşe maruz kalmış dışarıda tutulan sıcağa maruz kalmış Güneş kremi almayın. Güneş koruyucu kremi serin ve gölgede tutmaya çalışın.
 • Bazı uzmanlar, güneşten koruyucu losyonların ve kremlerin artan kullanımının yanlış bir güvenlik hissi verebileceğini düşünmektedir. Bu, insanları güneşe daha fazla götürmeye teşvik edebilir ve sonuç olarak cilt kanseri geliştirme riskiniz de artışa neden olabilir. Güneş kremi cildinizi kısmen koruduğu vurgulanmalıdır. Güneş kremi kullanmak, zarar görmeden uzun süre güneşlenebileceğiniz anlamına gelmez. Unutmayın Bronzlaşır sanız cildinize bir miktar zarar vermiş olursunuz.
 • Yansıtılan ışık da cildiniz hasar görebilir. Güneşli günlerde, gölgede olsanız bile, güneş cildinize yansır. Kum, su, beton ve kar güneş ışığının iyi yansıtıcılar dır.
 • Islak kıyafetler kuru giysilerden daha fazla UV ışın geçirirler. Yanınızda yedek elbiseler bulundurun.
 • Bulutlar yanlış bir güvenlik hissi verebilir.Güneş’ten gelen UV ışınlarının çoğu ince buluttan geçebilir. Kalın bulut bir miktar koruma sağlar; ancak ince bulut olduğunda koruma sağlamanız gerekir.
 • Sıcak havalarda (ince tişörtler gibi) giyilen birçok kıyafet, aslında çok fazla güneş ışığına izin verir. Güneş ışınlarından korunmak için sıkı dokuma kıyafetler giymeniz gerekiyor. Bir kumaştan ışığı görebiliyorsanız, zararlı UV ışınları da geçebilir.
 • Güneş ışınları daha yüksek rakımlarda daha güçlüdür.Bir dağ serin olabilir, ancak daha fazla cildin korunması gerekir.
 • Kolaylıkla güneş yanığı olan beyaz tenli insanlar cilt kanseri gelişme riski taşıyor ve cildi korumak konusunda çok dikkatli olmalılar.
 • Sağlıklı bronzluk diye bir şey yoktur. Bronzlaşma güneşin zararlı ışınlarına cildin tepkisidir ve bu nedenle güneş hasarının bir göstergesidir.
 • Güneş ışığı lambaları ve Solaryum suni bronzlaşma güneş ışığı kadar zararlıdır – bu yüzden bunlardan kaçının. Araştırmalar, Solaryum kullanımının cilt kanseri olasılığını daha yüksek hale getireceğini gösteriyor.
 • Zararı yapan ısı değil, güneş ışığındaki UV radyasyonu, tüm yıl mevcut. Güneşli havalarda ve yüksek rakımlarda olduğu gibi, kayak gibi kış sporlarında UV ışınlarına çok fazla maruz kalabilirsiniz. Özellikle, buz ve karın güneş ışığını yansıttığını unutmayın. Bu nedenle, bir şapka, güneş kremi, SPF içeren dudak kremi ve güneş gözlüğü takmalısınız.
Güneş UV Endeksi

Havaturkiye, Güneş UV Endeksi bilgilerini günlük olarak takip edebilirsiniz. Temelde, indeks ne kadar yüksek olursa (1’den 10’a kadar)güneşten kaynaklanan risk o kadar yüksek olur ve dışarıdaki cildinizi daha fazla bakıma almanız gerekir.

Güneş ışığının faydaları: D vitamini

D vitamini sağlık için çok önemlidir. Yediğimiz gıdada çok az miktarda bulunan güneş ışığı aslında D vitamininin ana kaynağıdır.

Bu, sağlıklı olabilmeniz için belli miktarda güneşe maruz kalmanız gerektiğini gösterir. Bazı insanların güneşten tamamen kaçınmaya ve D vitamini eksikliğine neden olabileceği endişesi var. Amaç güneşten zevk alıp, yeterince D vitamini elde etmek ve cilt kanseri riskini arttırmak değil.

D vitamininin eksikliğini önlemek için, yaz aylarında haftada 2-3 güneş ışığına (Nisan-Eylül ayı) ihtiyaç duyulduğu tahmin edilmektedir. Her bir maruz kalma 20-30 dakika sürer ve çıplak el ve yüzle olur. Güneşin kısa süreli sıklıkları uzun sürelerden çok daha faydalıdır.Vücudun direkt güneş ışığına maruz kalması gerekir, bir pencere aracılığıyla değil.

Güneşi kaçınarak cilt kanseri riskini azaltmak için hassas tenli kişilerin D vitamin alımını takviye etmeyi düşünmeleri önerilir.Fazla miktarda D vitamini alamadığınızdan emin olmak için doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Güneşin diğer faydaları

Güneş ışığı genel iyilik halimizi geliştirir ve bizi daha mutlu eder. Bunu daha çok serotonin denilen “mutluluk hormon” üretmemize neden olarak yaparız. Açık havada fiziksel aktiviteler ve egzersizler. Güneşin iyi ve kötü etkilerini dengelemek, güneşin güvenli bir şekilde keyfini çıkarmak için yukarıdaki tüm Güneşten korunma yöntemleri ve ipuçlarını kullanmanız anlamına geliyor.

Özellikle günün ve yılın daha sıcak saatlerinde, vücudu uzun süreli güneşe maruz bırakmak yerine, güneşin altında kısa süreler yaşayın. Gün ortasında dışarı çıkmanız gerektiğinde, güneş kremleri, şapkalar, giysiler ve gölge gibi koruyucular kullanın. Cildinizi bu şekilde korumak, genç görünüşlü ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Yorum Yap