Güneş lekelerinden korunmak sizin elinizde

Güneş Lekelerinden Kurtulma ve Önleme
Tarafından yazılmıştır Hüseyin ERDOĞAN

Güneş lekeleri cildinizin renk tonundan daha açık renkte veya koyu renkte olmasıyla kendini belli edebilmektedir. Güneşe sıklıkla maruz olan kısımlarda; burnunuz, yanak ve elmacık kemikleri, burun ile dudak arası, kulağınız ve boynunuzda sıklıkla görülmektedir. Cildinizde bu bölgeler ara ara kaşıntıyla pul pul dökülebilir, kızarıklık şeklinde meydana gelebilir.

Güneş lekeleri, güneşe uzun süre ve korumasız şekilde maruz kalan cildin, güneşin yaydığı ultraviyole ışınları bolca emmesiyle meydana gelmektedir. Bu durum açık renkli tene sahip kişilerde daha yoğun görülmektedir. Güneş cilde faydalıdır ancak uzun süreli güneşe maruz kalmak oldukça çeşitli zararlar verebilmektedir.
Güneş lekelerini önlemek cilt sağlığınızı korumanız için yaz aylarında almanız gereken önemli bir tedbirdir. Güneş lekelerini engellemenin en etkili yolu güneş kremi kullanmaktır, ancak güneş kremine güvenerek hassas cilt yapısına sahip bölgelerinizi olabildiğinde güneşten uzak tutun.
Güneş kreminin etkili olabilmesi için güneşe çıkmadan 15-20 dakika önce sürülmelidir. Güneşin tam dik vurduğu saatlerde yani öğlen ve öğleden sonra saatlerinde güneşe olabildiğince az maruz kalmanız önerilir. Güneşlenmek için akşamüstü güneşi veya sabahın ilk güneşlerini seçebilirsiniz. Yüzünüzü güneşten korumak için nemlendirici krem sürmeniz, fondöten kullanmanız veya diğer kozmetik ürünlerle cildinizi maskelemeye çalışmanız maalesef ki cildinizi güneşin ultraviyole ışınlarından koruyamaz.

DERMATOLOG YARDIMI ALIN

Güneş lekelerinin tedavisi için doğal yöntemleri tercih edebilirsiniz. Hali hazırda oluşmuş güneş lekeleri yok etmek için öncelikle uzman bir dermatolog yardımı almanız çok önemlidir.

GÜNEŞ KREMİ KULLANMANIZ ÖNEMLİ

Güneşe çıkmadan 15-20 dakika önce güneş kremi yerine cildinize hakiki zeytin yağı sürmeniz doğal bir güneş kremi etkisiyle hem cildinizi besleyecek, hem güneş yanıklarından koruyacak hem de güneş lekelerinin oluşmasını engelleyecektir. Güneş kremi yerine doğal yöntemlerden faydalanmak isteyenler için zeytinyağı oldukça etkili bir maddedir.

CİLDİNİZİ NEMLİ TUTMAYA ÇALIŞIN

Son olarak cildinizi yaz aylarında sürekli nemli tutmaya çalışın. Mümkünse her gün ılık duş almanız cildinizi nemlendirir ve tazeler. Duş almadan önce haftada bir defa yüzünüze peeling maskesi de uygulayabilirsiniz. Nemlendirici kremleri ek takviye niteliğinde de kullanabilirsiniz.
Ayrıca yaz ayları geldiği anda güneşe henüz alışmamış cildinizi bir anda güneşlenmeye maruz bırakmak cildinize beklediğinizden daha fazla zarar verecektir. Derin güneş yanıklarına kadar gidebilir. O açıdan güneşli günler geldiğinde cildinizi aşama aşama güneşe alıştırmanız daha tedbirli bir hamle olacaktır.
Yaz aylarının ve güneşin keyfini çıkarırken cildinizin sağlığını da ihmal etmeyin…

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Hüseyin ERDOĞAN

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezunu olan Hüseyin Erdoğan, saçlar ve aynı zamanda sağlıklı yaşam konusuna ilgi göstermektedir. Siz değerli okuyucularımız için güncel olarak yaşama dair sağlıksal makaleler hazırlamaktadır.

2 Yorumlar

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.