Geniş Gözeneklerden Kurtuldum Sıkılaştırma Yöntemleri

Geniş gözenekleri ne yazık ki makyajla bile kapatması zor, bakım ve tedavi gerektiren bir cilt kusuru. Geniş gözeneklerden kurtuldum demek için uygulanabilecek yöntemleri burada anlatacağız.

Özellikle yağlı bir cilde sahip olanlar, ne kadar bakım ürünü kullansalar da gözeneklerini istedikleri gibi küçültüp sıkılaştıramıyorlar.
Uzun süre güneşte kalmak, aşırı yağlı yiyecekler tüketmek,cildi temiz tutmamak, cilt tipine uygun ürün kullanmamak, siyah noktalar, cildin yağ dengesini sağlayamamak, sivilceler, kişinin yaşının ilerlemesi gibi faktörler gözeneklerin genişlemesine neden oluyor.

Ancak duru ve berrak bir cilt hayal değil. Sağlığımız içinde önemli olan gözeneklerden kurtulmamız mümkün değil ama doğru bir cilt bakım rutini ile geniş gözenekleri büyük oranda kontrol altına alabiliriz.

Geniş Gözeneklerden kuruldum demeniz için yapmanız gereken bazı maskeleri burada belirteceğiz
Geniş gözeneklerden kurtuldum demek için Kil maskesi

Kil içindeki minerallerden dolayı fazla yağı alır, gözenekleri derinlemesine temizler ve düzenli kullanıldığında yağ üretimini azaltır.

Bazı markaların hazır kil maskesi mevcut. Cilt tipinize uygun olanı seçip kullanabileceğiniz gibi,2 yemek kaşığı kadar kile azar azar su ekleyerek karıştırarak maske haline de getirebilirsiniz.

Kil maskesinin ideal bekleme süresi 5 dakikadır. Fazlası cildinizi kurutup, tahriş edebilir.

Maskeyi cildinizde 5 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın.

Kil maskesi ayda 2-3 kere yapılabilir.

Geniş gözenekler için Karbonat maskesi

Karbonat maskesi peeling özelliği taşır ve leke görünümünü azaltır.

2 yemek kaşığı karbonata yavaş yavaş su ekleyerek krem haline getirin ve yüzünüze sürün. 5 dakika bekletin ve soğuk su ile yıkayın.

Haftada 3 kere yapılabilir.

Geniş gözenekler için Buz

Her gün soğuk suyu ve buz kompresini gözenek sıkılaştırıcı olarak kullanabilirsiniz. Bu hızlı ama geçici bir çözümdür.

Bu 3 çözüm genel olarak işe yarayan çözümlerdir. Bunun yanı sıra makyajınızı temizlemeden ve günlük bakım rutininizi yapmadan yatmayın.

Yatmadan önce yüzünüzü mutlaka soğuk suyu ile yıkayın.

Peeling yapın, fazla kimyasal ürün kullanmamaya çalışın, ancak temizleme jellerinin faydasını da gözardı etmeyin.

Yorum Yap