Sivilce Maskeleri Evde Nasıl Yapılır – 3 Pratik Yöntem

Sivilceler bizler için bugün ortak bir konudur. Kullanımı kolay doğal Sivilce maskeleri evde nasıl yapılır ve nasıl uygulanır, makalemizde 3 pratik yöntemi sizinle paylaşacağız, Bitkisel sivilce tedavisi kesinlikle bir sorun için hızlı bir çözümdür.

Sivilce nedir? Tıp dünyasında Akne Vulgaris olarak adlandırılan bu cildin yüzeyinde ölü hücreler, tıkanmış cilt gözenekleri ve aşırı sebumun birleşimidir. Bu kombinasyon enfeksiyona neden olabilecek bakteri de çekebilir. Çoğunlukla yüzde görülür vücudun sırtında, boynunda ve omuzlarında patlayabilir. Bu yazıda size Sivilce maskeleri evde nasıl yapılır ve en iyi sivilce tedavisi yöntemlerini geniş kapsamlı anlatıyoruz .

Cildin altında yağ veya sebum yapan yağ bezleri bulunur. Bu gözenekler yoluyla cildin yüzeyine doğru hareket eder ve cildin üst yüzeyinin yumuşak ve nemli kalmasına yardımcı olur. Saç folikülleri gözeneklerde de büyür. Ergenlik yıllarında, hormonsal seviyelerde inişler ve çıkışlar vardır. Bu, sebase bezlerin gözenekleri dolduran yağ üretmesine neden olabilir. Bu, siyah nokta, sivilce veya beyaz kafa ile sonuçlanabilir.

Sivilce Nedenleri

Sivilce büyümesi için doğrudan ve dolaylı nedenler vardır.

Doğrudan Nedenler
  • Testosteron hormon düzeylerinin aşırı olması nedeniyle ergenlik yıllarında, sebase bezlerden akne oluşturabilecek yağ üretilmesi.
  • Androjen ve lityum içeren bazı ilaçların tüketilmesi sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olabilir.
  • Derideki gözenekleri kapatan kozmetik ürünlerinin yaygın kullanımı yüz ve deride sivilce oluşturabilir.
  • PCOS gibi polikistik over sendromu ve Cushing sendromu gibi bazı tıbbi durumlar da akne yapabilir.
Dolaylı Nedenler
  • Kötü beslenme alışkanlıkları , fazla karbonhidrat ve şeker yeme gibi akne büyümesinde yardımcı olur.
  • Yüksek stres seviyeleri akne gelişimine atfedilir.
  • Düzenli olarak kontraseptif hapların tüketilmesi sivilceleri daha da kötüleştirebilir.
  • Sivilceleri düzeltmek ve dokunmak iltihabı daha da kötüleştirir ve sivilce diğer alanlara yayılabilir.
  • Mutfakta olduğu gibi yüksek sıcaklıklara maruz kalma terli bir yüze neden olabilir ve bu da cilt gözeneklerini tıkar. Dolayısıyla aknenin yayılması artar.
  • Sıkı giysiler giymek, özellikle iç çamaşırları düzenli olarak sivilcenin daha da alevlenmesine neden olabilir.

Sivilce Türleri Nelerdir

Orta dereceli sivilcenin salgını

Gözeneklerin etrafındaki cilt, ölü hücreler ve aşırı yağ birikimi ile kalınlaşabilir. Bu, küçük kaynatmanın ucu siyah renkte siyah uçlara neden olur. Bu renk cildin pigmentine bağlıdır ve kirden kaynaklanmamaktadır.
Bazen sebum cildin altına birikir ve deride pembe veya kırmızı noktalar oluşur. Bunlara sivilce veya papül denir.
Normalde yukarıdaki türdeki patlamalar daha fazla ilerlemez ve sivilce tedavisi ile gitmeyen küçük koyu renkli lekeler olarak görülür .

Sivilcenin Şiddetli Ortaya Çıkması

Cilt yüzeyinde bulunan propioni bakterileri bazen zararsızdır. Ancak sebum aşırı olan tıkanmış cilt gözeneklerine girdiğinde enfeksiyonlara neden olabilir.

Enfeksiyon oluştuğunda, bağışıklık sistemi iltihaba neden olur. Bu, çevrenin pembe kırmızı renkte olmasına ve pıhtı ile dolmasına neden olur. Bunlara püstüller denir. Bazen püstüllerin birçoğu birlikte toplanarak kist adı verilen nodüller oluşturabilir.

Enflamasyonlu kısım zamanla iyileşir ancak koyu bir iz veya iz bırakır. Bazen, iltihaplı bölgenin yerine kalıcı bir çukur olur.
Sivilcenin 10 gencin 8’ini etkilediği tespit edildi. Hatta yetişkinler ve yaşlı insanlarda sivilce olduğu bilinmektedir.

Sivilce Maskeleri Evde Nasıl Yapılır

Sivilce tedavisi için çok sayıda ilaç olmasına rağmen , önce bazı basit ev ilaçlarını deneyebilirsiniz .

Bitkisel Akne Tedavisi, Akne Tedavisi, Akne Tedavisi Nasıl Yapılır, Sivilce Nasıl Gecer, Sivilce maskesi, Sivilce giderici maske, Sivilce Maskeleri Evde Nasıl Yapılır

Karbonat Sivilce Maskesi

Kullanımı akne tedavisi için karbonat basit ve etkili bir çözümdür. Kullanımı cildin soyulmasına ve dolayısıyla aşırı sebumun ve ölü deri hücrelerinin uzaklaştırılmasına neden olur. Aynı zamanda bir ter önleyici olarak da çalışır.

Uygulama
2 çay kaşığı karbonatı bir kapta limon suyu ile karıştırın. Sivilceleri temizleyip suyla yıkayıp kurutun. Şimdi hazırlamış olduğumuz hamuru yapıştırın ve kurumaya bırakın. Yalnızca birkaç dakika kurumaya bırakılmalıdır. Daha uzun süre bırakılırsa derinin aşırı kurumasına neden olabilir. Daha sonra, ılık su ile yıkayın.

Bitkisel Akne Tedavisi, Akne Tedavisi, Akne Tedavisi Nasıl Yapılır, Sivilce Nasıl Gecer, Sivilce maskesi, Sivilce giderici maske, Sivilce Maskeleri Evde Nasıl Yapılır

Elma Sirkesi Sivilce Maskesi

Elma sirkesi kompozisyonda asidiktir ve bu nedenle sivilcelerin giderilmesinde çok etkilidir. Cilde uygulayarak pH değerini dengeler, böylece bu ortamda bakterilerin ve diğer mikropların gelişememesini sağlar. Fazla yağın giderilmesini sağlar.

Uygulama
Bir kapta organik elma sirkesi ve Su ile yumuşatın. Yüzünüzü veya vücudunuzun akne geçirmiş herhangi bir alanını yıkayın. Bir havluyla kurutun. Pamuklu bir top alıp bu çözeltiye daldırın. Etkilenen bölgeye uygulayın ve yaklaşık 10 dakika kurumaya bırakın. Çok uzun süre bırakmayın, aksi takdirde cildin fazla kurutulmasına neden olabilir. Ilık su ile yıkayın. Sonuçları görmek için günde 2-3 defa bu prosedürü çabucak uygulayın.

Bitkisel Akne Tedavisi, Akne Tedavisi, Akne Tedavisi Nasıl Yapılır, Sivilce Nasıl Gecer, Sivilce maskesi, Sivilce giderici maske, Sivilce Maskeleri Evde Nasıl Yapılır

Çay Ağacı Yağı Sivilce Maskesi

Çay ağacı yağı bir dezenfektandır ve cilt gözeneklerinden bakterilerin öldürülmesine yardımcı olur. Bu akne çevresindeki iltihaplanmayı azaltacak ve kurutacaktır.

Uygulama
Bir kapta 2-3 çay kaşığı çay ağacı yağı alın. Sivilce alanını yıkayıp kurutun. Çözüm içine bir pamuklu çubuk batırın. Etkilenen bölgeye uygulayın. Kurumasına izin verin. Daha sonra alanı biraz sıcak suyla yıkayın. Çay ağacı çözeltisini çok güçlü buluyorsanız ve cilde kızarıklık ve sinirlilik yaratıyorsa, aşağıdakileri yapın. Çözeltiyi su ile inceltin ve birkaç damla aloe vera jeli ilave edin ve karışımı kullanın. Bu işlemi her gün tekrarlayın.

Sivilceyi önlemek için yapılması gerekenler

Yüzü veya sivilasyondan etkilenen bölgeyi güçlü sabunlarla yıkamayın. Hafif sabunlar ve ılık su kullanın. Sivilceyi etkilenen ciltler için çok sıcak veya çok soğuk su kullanılmamalıdır. Ayrıca, cildi yıkarken çok sert fırçalamamanıza dikkat edin.

Sivilce varsa yağlı kozmetik veya merhemler kullanılmamalıdır. Bu durumun daha da kötüleşmesini sağlayacak ve sivilcelerin giderilmesine yardım etmeyecek.
Kara kafalar, kir olmadığı için koparılmamalıdır. Sadece cilt pigmentasyonudur.
Etkilenen bölgeyi normal olarak yıkayın. Yıkama sıklığını artırmanız gerekmez.

Umarım Sivilce maskeleri evde nasıl yapılır ve uygulama yöntemlerini anlattığımız bu makaleyi kullanışlı bulmuşsundur. Herhangi bir öneriniz veya geri bildiriminiz varsa, lütfen bunları aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin.

Yorum Yap