Evde Basit En İyi Akne Tedavisi

Evde Basit En İyi Akne Tedavisi
Tarafından yazılmıştır Umut KAÇMAZ

Sivilce nedir? Tıp dünyasında Akne Vulgaris olarak adlandırılan cildin yüzeyindeki ölü hücreler, tıkanmış cilt gözenekleri ve aşırı sebumun birleşimidir. Bu kombinasyon enfeksiyona neden olabilecek bakteri oluşturabilir.

Çoğunlukla yüzde görülür vücudun sırtında, boynunda ve omuzlarında patlayabilir. Bu yazıda size Sivilce maskeleri evde nasıl yapılır ve en iyi sivilce tedavisi yöntemlerini geniş kapsamlı anlatıyoruz .

Cildin altında yağ veya sebum yapan yağ bezleri bulunur. Bu gözenekler yoluyla cildin yüzeyine doğru hareket eder ve cildin üst yüzeyinin yumuşak ve nemli kalmasına yardımcı olur. Saç folikülleri gözeneklerde de büyür.

Ergenlik yıllarında, hormonsal seviyelerde inişler ve çıkışlar vardır. Bu, sebase bezlerin gözenekleri dolduran yağ üretmesine neden olabilir. Bu, siyah nokta, sivilce veya beyaz kafa ile sonuçlanabilir.

SİVİLCE OLUŞUMUNUN NEDENLERİ

Sivilce büyümesi için doğrudan ve dolaylı nedenler vardır.
Doğrudan nedenler, Testosteron hormon düzeylerinin aşırı olması nedeniyle ergenlik yıllarında, sebase bezlerden akne oluşturabilecek yağ üretilmesi. Androjen ve lityum içeren bazı ilaçların tüketilmesi sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Derideki gözenekleri kapatan kozmetik ürünlerinin yaygın kullanımı yüz ve deride sivilce oluşturabilir. PCOS gibi polikistik over sendromu ve Cushing sendromu gibi bazı tıbbi durumlar da akne yapabilir.

Dolaylı nedenler, Kötü beslenme alışkanlıkları, fazla karbonhidrat ve şeker yeme gibi akne büyümesinde yardımcı olur. Yüksek stres seviyeleri akne gelişimine atfedilir. Düzenli olarak kontraseptif hapların tüketilmesi sivilceleri daha da kötüleştirebilir.

Sivilceleri düzeltmek ve dokunmak iltihabı daha da kötüleştirir ve sivilce diğer alanlara yayılabilir. Mutfakta olduğu gibi yüksek sıcaklıklara maruz kalma terli bir yüze neden olabilir ve bu da cilt gözeneklerini tıkar. Dolayısıyla sivilcenin yayılması artar. Sıkı giysiler giymek, özellikle iç çamaşırları düzenli olarak sivilcenin daha da alevlenmesine neden olabilir.

EVDE SİVİLCE MASKESİ YAPIMI

Sivilce tedavisi için çok sayıda ilaç olmasına rağmen , önce bazı basit ev ilaçlarını deneyebilirsiniz .

KARBONAT SİVİLCE MASKESİ

Karbonat sivilce tedavisi için basit ve etkili bir çözümdür. Kullanımı cildin soyulmasına ve dolayısıyla aşırı sebumun ve ölü deri hücrelerinin uzaklaştırılmasına neden olur. Aynı zamanda bir ter önleyici olarak da çalışır.

Uygulama:

 • 2 çay kaşığı karbonatı bir kapta limon suyu ile karıştırın.
 • Sivilceleri temizleyip suyla yıkayıp kurutun.
 • Şimdi hazırlamış olduğumuz hamuru yapıştırın ve kurumaya bırakın.
 • Yalnızca birkaç dakika kurumaya bırakılmalıdır.
 • Daha uzun süre bırakılırsa derinin aşırı kurumasına neden olabilir.
 • Daha sonra, ılık su ile yıkayın.

ELMA SİRKESİ SİVİLCE MASKESİ

Elma sirkesi asidiktir ve bu nedenle sivilcelerin giderilmesinde çok etkilidir. Cilde uygulandığında pH değerini dengeler, böylece bu ortamda bakterilerin ve diğer mikropların gelişememesini sağlar. Ciltteki yağ oluşumunu engeller.

Uygulama:

 • Bir kapta organik elma sirkesi ve Su ile yumuşatın.
 • Yüzünüzü veya vücudunuzun akne geçirmiş herhangi bir alanını yıkayın.
 • Bir havluyla kurutun.
 • Pamuklu bir top alıp bu çözeltiye daldırın.
 • Etkilenen bölgeye uygulayın ve yaklaşık 10 dakika kurumaya bırakın.
 • Çok uzun süre bırakmayın, aksi takdirde cildin fazla kurutulmasına neden olabilir.
 • Ilık su ile yıkayın.

Sonuçları görmek için günde 2-3 defa bu prosedürü çabucak uygulayın.

BAZI İPUÇLARI

Yüzü veya sivilceden etkilenen bölgeyi güçlü sabunlarla yıkamayın. Hafif sabunlar ve ılık su kullanın. Ayrıca, cildi yıkarken çok sert fırçalamamaya dikkat edin.

Cildinizde sivilce varsa yağlı kozmetik veya merhemler kullanılmamalıdır. Bu durumun daha da kötüleşmesini sağlayacak ve sivilcelerin giderilmesine yardım etmeyecek.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yazar hakkında

Umut KAÇMAZ

Mimar Sinan Üniversitesi mezunu olan Umut Kaçmaz, heykelcilik üzerine eğitim almıştır. Şuan mesleğini hobi olarak yapıyor olsa da insanlara sağlık konusunda hizmet vermek onun için bir sanat haline geldi. İşini severek yapan Umut sağlıklı yaşamı heykel tasarlamaya benzetiyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.