Doğal Yağların Güzelliğe Etkileri

Doğal Yağların Güzelliğe Etkileri
Tarafından yazılmıştır İsmail SAĞIR

Doğal yağları neden denemeliyiz, Saçları iyileştirmek, cildi nemlendirmek, sivilceler ile mücadele etmek ve cildi güçlendirmek için alternatifler olarak öne çıkıyorlar. Herkesin cildi farklıdır ve güzelliğe etkilerini deneme yanılma ile doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

Cilde en iyi gelen yağlar hangileridir.

SUSAM YAĞI

Ağız gargaranı yağla ile değiştirir misin yada ağzını yağla durulama, Araştırmalar sağlıklı dişler ve diş etleri için yardımcı olabileceğini gösteriyor. Son zamanlarda yapılan uluslararası çalışmalar, susam yağı ile gargaranın plak ve diş eti iltihabını azaltabileceğini ortaya koyuyor. Ayrıca, ağız kokusu oluşturan mikroorganizmaları da uzaklaştırabilir.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Kuru, çatlamış deride enfekte olma, tahriş olma olasılığı yüksektir ve alerjik reaksiyonlar görülür. Hindistan cevizi cilde en iyi gelen yağ, korur ve nemlendirir ve egzama gibi yaygın koşullarla birlikte olan pürüzlü, sert lekeleri yatıştırır.

ÇAY AĞACI YAĞI

Kırmızı, iltihaplı sivilceler bakteriler gözenekler içine sıkıştığında olur. Araştırma, çay ağacının yağı sayesinde bakterilerin yok edilmesine yardım ettiğini gösteriyor.

ARGAN YAĞI

Sıvı altın olarak adlandırılan argan yağı, yaşlanmanın etkileri ile mücadele edebilen polifenoller olarak adlandırılan antioksidanlar açısından zengin. Dermatologlar ayrıca omega-3 yağ asitlerinin kollajen büyümesini artırdığını ve cildinizi şişirdiğini söylüyor. Kuru, yağlı veya normal cilt türünüz olup olmadığı önemli değildir.

PAPATYA VE NANA YAĞI

Muhtemelen Papatya’yı rahatlatıcı bir çay olarak düşünebilirsiniz, ancak bu papatya dan elde edilen yağ da cildi rahatlatabilir. Deri uzmanları, kızarıklık, tahriş ve enfeksiyon ihtimalini düşüren bir anti-inflamatuar ve antiseptik derler. Nane yağı da aynı yatıştırıcı özelliklere sahiptir.

KUŞBURNU VE HAVUÇ YAĞI

Bir çok cilt bakım ürününde A vitamini olduğunu göreceksiniz. Eski cilt hücrelerini yenileriyle değiştirmeye yardımcı olan ve kolajen yapmak için bir “retinoid”, yara izi işaretlerinde renk değişikliklerini kolaylaştıracak bir kimyasal.

A Vitamini bakımından zengin iki yağ: Kuşburnu ve Havuç. Bazı dermatologlar sivilce ve yaşlanma karşıtı tedaviler için de iyi olduklarını söylüyor. Gece yalnızca küçük bir tutam kullanmalısınız.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

İsmail SAĞIR

1997 Bursa Şampiyonası 2'si olan İsmail profesyonel olarak muhabirlik yapmaktadır. Spor ve Sağlık konularında siz değerli okuyucularımıza güncel olarak içerik üretmektedir.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.