Uzmanlar uyarıyor Çocuklar için cep telefonu tehlikesi radyasyon

Uzmanlar uyarıyor Çocuklar için cep telefonu tehlikesi radyasyon

Ülkemizde, cep telefonları ve radyasyon hakkındaki gerçekleri anlattığı “Cepteki Tehlike” (Disconnect) isimli kitabıyla tanınan, Amerika Çevre Sağlığı Örgütü’nün (Enviromental Health Trust) kurucusu Dr. Devra Davis’in, cep telefonlarının yaydığı radyasyonla ilgili bir yazısını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Özellikle küçük çocukların ellerinde sıklıkla teknolojik cihazları görmeye başladığımız bugünlerde, tüm ebeveynlerin faydalanabileceğini umuyoruz.
Çocuklar, insanlık tarihinde daha önce olmadığı bir biçimde radyasyon denizinin içine büyüyorlar. Bugün Amerika’da, 14 yaşının altında yaklaşık 20 milyon çocuğun cep telefonu var. Teknoloji merakıyla bilinen İsrail, Finlandiya gibi ülkelerin bilim adamlarının bu cihazların kullanımının beyni tehlikeye attığına dair gittikçe artan endişeleri mevcut. Cicili bicili plastik çıngıraklı iphone kılıfları bebeğiniz ısırdığında camın kırılmasını engeller ama onun beynini telefonun mikrodalga radyasyonundan koruyamaz.

KABLOSUZ CİHAZLAR TEHLİKE SAÇIYOR

Kablosuz cihazların artışıyla hamile kadınlar, sağlıklı çocuklara baba olmak isteyen erkekler ve çocukların kendisi için kritik bir konu gözden kaçıyor: Non-iyonize veya mikrodalga radyasyonun, deneye tabi tutulan hayvanların beyin ve spermlerine verdiği zarar.
Bir cep telefonu, sürekli aynı frekanslarda çalışan mikrodalga fırınların aksine, 2 yönlü, periyodik ve dengesiz sinyalli bir mikrodalga telsizidir. Cep telefonu ve tabletlerden gelen zayıf ve kararsız mikrodalga radyasyon, molekülleri bir arada tutan bağı direkt olarak bozamaz ancak DNA’yı bozar, beynin koruyucu bariyerini zayıflatır ve yüksek derecede reaktif ve zararlı serbest radikaller salar. 5 yaşındaki bir çocuğun beyni, sağlıklı olsun veya olmasın daha ince bir kemiğin içindedir ve yetişkin bir kişinin beyninden daha çok miktarda sıvı içerir. Çocuğun kafasındaki kemik iliği, bir yetişkinin 10 katı kadar radyasyon emer. Daha küçük çocukların ve bebeklerinki ise daha da fazla.

AKADEMİK ARAŞTIRMALAR DİKKATE ALINMALI

Az sayıda ebeveyn, One Fish Two Fish, Peekaboo Farm, Twinkle Twinkle Little Star gibi bebek aplikasyonlarının çocuğu eğlendirmekten çok dikkatini dağıttığını biliyor. Amerikan Pediatri Akademisi, çocukların ekran başında olmak yerine gerçek etkileşimlerde bulunmaları gerektiği konusunda uyarılar yapıyor. Çocuğun anne ve kendisi arasındaki farkı ayırt etme ve 3. şahıslar hakkında düşünmeyi öğrenme becerisi ancak gerçek, etten kemikten insanlara dokunarak, koklayarak, görerek ve işiterek kazanılabilir ve teknolojik ziller ve düdükler asla bunun yerini alamaz.
Bugüne kadar yürütülen büyük ve düzgün araştırmaların sonuçlarına göre, 10 senedir her gün düzenli olarak yarım saat cep telefonu kullananların beyin kanseri riskinin iki katına çıktığı görülmektedir. Bu kişilerden cep telefonunu 20′li yaşlar öncesinde kullanmaya başlayanların, 10 seneden az süre içinde 4 – 5 kat daha fazla hasta oldukları da sonuçlar arasındadır.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.