Uzmanlar Hamilelikte uyku düzensizliğine dikkat çekti

Uzmanlar Hamilelikte uyku düzensizliğine dikkat çekti
Tarafından yazılmıştır Hüseyin ERDOĞAN

Uyku bozukluğu ya da düzensiz uyku problemi, hemen hemen bir çok kadının hamilelik döneminde karşılaşabileceği sorunlardan biridir. Düzensiz uyku genellikle gebelik sürecinin son aylarında yaşanan bir problemdir. Fakat son aylarda yaşanabileceği gibi gebeliğin ilk aylarında da düzensiz uylu sorunu baş gösterebilir.

Hamilelerde görülen düzensiz uyku sorununa genel olarak neden olan etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz: Hormonlardaki değişiklikler, sürekli idrara çıkma arzusu, mide ekşimesi, karnın büyümesi.
Hamilelik evresinin hangi aylarında ne gibi uyku sorunları yaşanabilir, gelin birlikte ayrı ayrı inceleyelim.
Hamilelik süreci genelde ortalama olarak 9 ay sürmektedir. Bu süreç ise 3 ayrı zaman zarfında incelenmektedir. İlk dönem hamileliğin ilk 3 ayını inceler, ikinci dönem 4, 5 ve 6. ayları inceler ve son olarak üçüncü dönem ise son 3 ayı ele alır.

HAMİLELİĞİN BİRİNCİ DÖNEMİ

Hamilelik döneminde ilk aylarda yaşanan uyku problemlerinin asıl nedeni genel olarak mide bulantısı olmaktadır. Mide bulantısı ise aşırı derecede idrara çıkmaktan kaynaklanan bir sorundur. Bu nedenle özellikle gece yatmadan önce mümkün olduğunca daha az sıvı tüketilmelidir. Uyku öncesi az sıvı tüketmek, idrara çıkma isteğini geciktirir ve bu sayede uyku bölünmemiş olur. Aksi durumda fazla sıvı tükettikten sonra uyumanın ardından gelen idrara çıkma isteği, uykuyu bölecek ve bölünmüş bir uykudan sonra tekrar uyumaya çalışmak biraz güç olacaktır. Bu şekilde de uyku sorunu baş göstermiş olacaktır.
Hamilelik sürecinin ilk aylarında hissedilen mide bulantısı gibi sorunlarda düzensiz uyku problemine neden olmaktadır.

HAMİLELİĞİN İKİNCİ DÖNEMİ

Hamileliğin ikinci dönemi yani 4, 5 ve 6. ayları bu sürecin en rahat geçirilen evresidir. Uyku probleminin pek yaşanmayacağı bu dönemde mide rahatsızlıkları azalmış ya da artık hiç hissedilmez duruma gelmiştir. Anne adayının iştahının da açıldığı ikinci dönem, bol bol uyumak ve dinlenmek için en güzel dönemdir.

HAMİLELİĞİN ÜÇÜNCÜ DÖNEMİ

En şiddetli geçirilecek evre ise hamileliğin son dönemidir. Son 3 aylık dönemde karnın hızlı büyümesi anne adayının rahat şekilde yatamamasına neden olur. Yatakta sağa ya da sola dönmek bile kadın için işkence durumuna dönüşmektedir. Bu dönemde hamileler sık sık uykudan uyanabilir. Son dönemde yaşanan uyku probleminin ana nedenlerin biri de, mideye ve mesaneye olan baskının artması ve sık sık idrara çıkma isteğinin olmasıdır. Ayrıca mideye olan baskı nedeniyle mide ekşimesi ve yanması gibi rahatsızlıklarda sık sık görülebileceği için anne adayı sürekli olarak rahatsız ve huzursuz olacaktır.
Ayrıca son dönemde artık doğumun yaklaşmış olacağı için anne adayında tatlı bir heyecanda baş göstermektedir. Bu heyecanda uyku problemlerine neden olan etkenlerden biri olarak kabul görmektedir.

UYKU SORUNUNA KARŞI NE YAPILMALI?

Anne adaylarının uzun süren uyku bozukluğu yaşamaları sonucu oluşan depresyon ve sinirlilik durumu bebeği de olumsuz olarak etkilemektedir. Bu nedenle tüm anne adayları hamilelik dönemlerinde her gün aynı saatlerde uyumak gibi bir uyku alışkanlığı edinmelidir. Düzenli uyku içinse yatmadan önce aşırı derecede sıvı alınmamalı, fazla yemek yenmemelidir. Aynı zamanda uyunacak ortam ışık almayan, havalandırması yeterli düzeyde ve gürültüden uzak olmalıdır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Hüseyin ERDOĞAN

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezunu olan Hüseyin Erdoğan, saçlar ve aynı zamanda sağlıklı yaşam konusuna ilgi göstermektedir. Siz değerli okuyucularımız için güncel olarak yaşama dair sağlıksal makaleler hazırlamaktadır.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.