Hamilelikte sağlıklı beslenmenin önemi

Hamilelik içinde farklı bir heyecanın başladığı, sorumlulukların arttığı, düşünülmesi gereken birincil kişinin değiştiği geçici bir dönemdir. Bilimsel olarak ise hamilelik kadının sağlıklı yumurtasının erkeğin sağlıklı spermi ile döllenmesiyle kadının karnında meydana gelen canlı oluşumudur.


Hamilelikte sağlıklı beslenmenin önemi

Hamilelik dönemi kadının neredeyse tüm hormon dengelerinin değiştiği geçici bir dönemdir. Hormon dengeleri ile birlikte psikolojik ve fizyolojik değişimlerin de fazlaca yaşandığı bir dönemdir.

SAĞLIKLI BESLENMENİN ANNEYE ETKİSİ

Hamilelik döneminde sağlıklı beslenme hem anneye hem de bebeğe yarar sağlayacak, doğru oranda kilo artışına sebep olacak beslenme şeklidir. Bu beslenme annenin hızla kilo almasını önleyerek anneye daha sağlıklı bir hamilelik geçirmesini sağlar. Bu dönemde sağlıklı beslene anne adayında oluşabilecek hamilelik şekeri ya da tansiyonu gibi birçok hastalığın ortaya çıkma ihtimalini oldukça düşürür. Ayrıca sağlıklı besleme ile risk oluşturabilecek hızlı ve yararsız kilo artışının da önüne geçilmiş olur. Annenin bir çikolatadan alacağı şeker ihtiyacını bir meyveden alması vücuduna yararlı besinin girmesini ve yağ oluşmamasını sağlar. Buda beraberinde gereksiz kilo alımının önüne geçer. Gereksiz ve fazladan kilo alımı annenin doğumunu zorlaştırır ve bu da beraberinde riski getirir. Hamilelik döneminde fazladan v gereksiz kilo alımını önlemek bebeğin doğumundan sonra annenin kendini kötü ve çirkin hissetmesini önler.

SAĞLIKLI BESLENMENİN BEBEĞE ETKİSİ

Hamilelik döneminde annenin sağlıklı beslenmesinden şüphesiz en çok etkilenen anne karnındaki bebektir. Sağlıklı beslenme ile bebeğin zeka ve beyin gelişimi, düzenli kilo alımı, boy uzunluğunun artışı ve daha birçok gelişimi desteklenmiş olur. Bu sayede bebeğin hem fizyolojik hem de biyolojik gelişimine katkı sağlanır. Anne karnındaki bebek belli bir dönemi geçtikten sonra annenin hissedebileceği derecede hareket eder. Annenin yediği birçok yiyecek bebeğin hareketini arttırır. Bu da anneye bebeğin iyi olduğu mesajını verir ve anneyi rahatlatır.

SAĞLIKLI BESLENMENİN DOĞUMDAN SONRA ETKİSİ

Hamilelik döneminde annenin sağlıklı beslenmesi doğumdan sonra kendini psikolojik olarak daha iyi hissetmesini sağlar. Kadının kendini güzel hissetmesi direkt olarak mutlu ve iyi hissetmesini sağlar. Mutlu bir annenin de bebeğine sağladığı yarar da şüphesiz maksimum düzeye çıkarır.

YAZAR: Özkan KANDEMİR

ODTÜ mezunu olan Özkan Kandemir, mezun olduktan sonra iş bulamayan listesine girmiş ve daha sonra habercilik yapmaya karar vermiştir. Girişimcilik dünyasında adından söz ettirmek isteyen Kandemir'in en büyük hedefi hergunsaglik.net'i milyonlarca kişiye ulaştırmaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Anne ve çocuklarının ergenlik dönemi sorunları

Anne ve çocuklarının ergenlik dönemi sorunları

Çocuklar, ergenlik dönemlerine yaklaştıklarında hem bedensel hem duygusal değişimler sergilerler. Bu değişimler karşısında uyum sağlamak ve bu problemlerle baş etmek konusunda çoğu zaman kendilerini yetersiz hissederler. Duyguları hızla iner ve yükselir. Çabucak sevinip çabucak üzülürler. Sorumluluklarını yerine getirmek istemezler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.