Gebelikte beslenmenin önemi Anne adaylarını ilgilendiren haber!

Gebelikte beslenmenin önemi Anne adaylarını ilgilendiren haber!
Tarafından yazılmıştır Esra HARAMOĞLU

Gebelik süreci anne için olduğu kadar bebek içinde çok önemlidir. Bir bebeğin gelişimi anne karnındayken başlar. Anne sütünden kesilene kadar da anne ile beraber devam eder. Hem fiziksel hem de zihinsel gelişimi annenin beslenmesiyle doğrudan alakalı bir durumdur.

Annenin düzenli ve sağlıklı beslenmesi hem kendi için yorucu olan bu dönemde vücuduna gerekli bir ihtiyaçtır. Hem de bebeğinin gelişiminin sorunsuz tamamlanması için kesinlikle gereklidir. Bebek doğduktan sonrada annenin emzirme dönemi başlar ve bebek aynı karındaki gibi yine besinini annesinin vücudundan almaya devam eder. Yani normal yaşantıda kendi vücuduna yetecek kadar sağlıklı ve yeterli beslenen annenin gebelik dönemi ve emzirme döneminde iki kişilik düşünmesi gerekiyor.

SÜTÜM ACABA YETECEK Mİ KORKUSU

Çocuğunu emzirdiği dönemde sütün yetmeme durumu tamamen dengesiz beslenmeden kaynaklanmaktadır. Gebelik dönemi süresince kişiye göre hazırlanmış özel bir beslenme programı benimsenerek uygulanması gerekir. Buna bağlı olarak yağ, enerji, vitamin, protein ve mineral gibi besin öğelerinin yeteri kadar alındığı menülerden oluşan beslenme şekliyle anne adayı gebeliği süresince 11-15 arası bir kilo artışı yaşayabilir. Bunu yaşamamak daha zararlıdır ve unutmamak gerekir; bu kilolar bebeğiniz içinde önemlidir.

GEBELİK DÖNEMİ DİYET YAPILIR MI

Tabi sağlıklı bir şekilde doğum yapacak bir vücuttan bahsediyorsak. Elbette vücut yapısına göre aşırı bir kiloya sahipseniz bunu da hekiminizle konuşarak uygun bir diyet beslenme programı uygulayabilirsiniz. Gebelikte beslenmenin içine katmamız gereken bir diğer unsur ise sudur. Su içmek son derece önemlidir hele ki gebelik döneminde. Gebe bir bayan günde 2.5 litre su içmelidir. Bu hem kendisi için hem de bebeği için çok önemlidir. Bu miktarda su içilmesi ishal, kabızlık, idrar yolu enfeksiyonu gibi sindirim ve boşaltım komplikasyonlarını engeller, solunum yollarında oluşabilecek sorunlarla erken doğum olasılığının oranını düşürür.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Esra HARAMOĞLU

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Esra Haramoğlu'nun sağlık alanında 'yok' denecek kadar az tezleri var. Birçok konuda idealist tavır takınan Haramoğlu'nun gazeteci olma hayali emin adımlarla ilerliyor. Tenis oynamaktan hoşlanıyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.