Gebelik testi nasıl yapılır?

Gebelik testi nasıl yapılır
Tarafından yazılmıştır Esra HARAMOĞLU

Hamilelik, bebeğin anne karnında oluşmaya başladığı andan, doğuma kadar devam eden toplamda 9 aylık bir süreçtir. Hamilelik şüphesi taşıyan anne adayında mide bulantısı, kusma isteği, koku hassasiyeti, sürekli idrara çıkma isteği, vücudun bazı bölümlerinde ağrı, ara kanamalar ve regl gecikmesi gibi belirtiler kendini göstermeye başlar.

Bunlardan hamilelik şüphesini en fazla artıran adet gecikmesidir. Adet dönemi geciken bir kadının aklına ilk olarak gebelik gelir.
Akla gelen bu şüpheyi somut olarak görmek isteyen adaylar için iki seçenek mevcuttur. Bu seçeneklerden ilki herhangi bir hastaneye gidip kan tahlili yaptırmak, diğeri de eczanelerden rahatlıkla bulunabilecek bir gebelik testi almaktır. Genellikle fiyatları uygun olan bu testler için herhangi bir indirim yapılmamaktadır. Piyasada çeşitli marka adlarına sahip birçok gebelik testi bulunmaktadır. Eczanede tavsiye edilen herhangi bir marka kullanılabilir.

GEBELİK TESTİ YAPMAK İÇİN EN DOĞRU ZAMAN

Piyasada satışa sunulan gebelik testlerinin geneli adet gecikmesinden sonra kullanıma uygundur. Ancak son yıllarda erken gebelik testi adı altında ortaya farklı seçenekler de çıkmaya başlamıştır. Sabırsız anne adaylarının merakını gidermeyi amaçlayan erken gebelik testleri uygulanması için adet döneminin geçmesine gerek yoktur, ilişkiden yaklaşık bir hafta sonra kullanılabilirler.
Bu da akıllara bu testler güvenilir mi, sorusunu getirmektedir. Ancak; eczaneden alınan ve idrar yardımı ile anne adaylarının tek başlarına yaptığı gebelik testleri için en doğru süre geciken adetin 5 güne ulaşmasıdır. Bunun sebebi yalnızca hamilelik döneminde ortaya çıkan hCG hormonunun idrar testlerinde kana oranla daha geç ortaya çıkmasıdır.

GEBELİK TESTİ KULLANIMI

Gebelik testinin uygulanmasına başlamadan önce, anne adayı ilk olarak kutunun sağlamlığını ve son kullanma tarihini kontrol etmelidir. Tarihi geçmiş olan ya da zarar görmüş test sonuçları yanıltıcı olabilir. Kutunun sağlam olduğuna emin olduktan sonra, testin içinde yer alan kullanma kılavuzu dikkatlice okunmalıdır çünkü her markanın kullanım şekli değişiklik göstermektedir.
Genelde test kutularının içinde idrarı çubuğa damlatmak için plastik damlalıklar bulunur. Temiz ve kuru bir kaba doldurduğunuz idrarı test çubuğuna damlattık tan sonra yapılacak tek şey, çubuk üzerinde beliren çizgileri gözlemlemektir. Genellikle çift çizgi pozitif, tek çizgi ise negatif sonuç anlamına gelmektedir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Esra HARAMOĞLU

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Esra Haramoğlu'nun sağlık alanında 'yok' denecek kadar az tezleri var. Birçok konuda idealist tavır takınan Haramoğlu'nun gazeteci olma hayali emin adımlarla ilerliyor. Tenis oynamaktan hoşlanıyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.