Ergenlik döneminde anne çocuk iletişimi

Her birey için gelişim dönemlerinden biri olan ergenlik, çocukluk dönemi ile yetişkinlik dönemi arasında bir geçiş evresi olarak tanımlanmaktadır. Bu dönem bireyler için fiziksel ve zihinsel açıdan hızlı değişimlerin yaşandığı bir dönemdir.


Ergenlik döneminde anne çocuk iletişimi

Başlıca değişikliklerin; boyda uzama, kiloda artış, vücutta yağlanma, tüylenme, androjen ve östrojen hormonlarındaki artış, kadınlarda adet kanamasının başlaması olduğu bilinmektedir. Bu değişimlere ayak uydurmak her zaman ve her birey için çok kolay olmamaktadır. Böylesine kritik olan bu dönemde şüphesiz ki anne – çocuk arasındaki ilişki daha önemli bir hale gelmektedir. İletişim kurarken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar aşağıda belirtilmiştir.

SAYGI GÖSTERME

Onun fikirlerini dinlemek, onaylamak yeri geldiğinde reddettiğini belirtmek bireye duyulan saygının göstergesi olacaktır. Hiç katılmadığınız bir fikir olsa bile bireyin kendisiniz ifade etmesine izin vermek, onun görüşlerine saygı duyduğunuzu göstermektedir. Düşüncesi veya kararı ne olursa olsun buna saygı duyulacağını bilen birey, bunu annesi ile paylaşmaktan çekinmeyecektir. Aynı zamanda sizin ona saygı duymanız, onun da size saygı duymasını sağlayacaktır. Nasıl sizin için onun fikri önemli ise çocuk için de annenin fikri önemli hale gelecektir.

SEVGİ GÖSTERME

Bu dönemde fiziksel olarak ani değişimlerin yaşanmasının yanında duygusal açıdan da ani değişiklikler görülmektedir. Birey duygusal açıdan desteğe ihtiyaç duyabilmektedir. Birey hayatı boyunca ne olursa olsun kendini seven birinin varlığından güç alacaktır. Sevgi göstermenin yolu bazen pasif bir şekilde sadece onu dinlemek bazen fiziksel iletişime geçerek sarılmak bazen ise sözlü bir ifade kullanarak sevildiğini belirtmek olabilmektedir. Sevildiğini hisseden birey ise hayata daha sıkı tutunacak, yaşadığı gelişmelere daha olumlu yaklaşacaktır. Hem ailesi ile hem de çevresinde bulunan bireyler ile pozitif ilişkiler kuracaktır.

TEBRİK ETME

Bireyler bu dönemde diğer dönemlere kıyasla daha çok takdir edilme ihtiyacı duymaktadır. Başarılı olduğu konularda tebrik etmek bireyin kendine güvenini ve saygısını artıracaktır. Bireyin kendine karşı algısı daha olumlu etkilenecektir. Ayrıca tebrik etmek veya ödüllendirmek bu davranışın sıklığını da arttıracak ve bunu anne ile paylaşmaktan keyif duyulacaktır. Bu durum da aranızdaki iletişimin güçlenmesine katkı sunacaktır.

YAZAR: Mustafa Yenice

Sağlık uzmanı olan Mustada Yenice, bu web sitesini açmıştır fakat daha sonra bu ağırlığı taşımayarak Özkan Kandemir ile ortak olmuştur. Sağlık alanında lider haber sitesi olmak için disiplinli ve hırslı bir şekilde çalışmalar yürütmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hamilelikte sağlıklı beslenmenin önemi

Hamilelikte sağlıklı beslenmenin önemi

Hamilelik içinde farklı bir heyecanın başladığı, sorumlulukların arttığı, düşünülmesi gereken birincil kişinin değiştiği geçici bir dönemdir. Bilimsel olarak ise hamilelik kadının sağlıklı yumurtasının erkeğin sağlıklı spermi ile döllenmesiyle kadının karnında meydana gelen canlı oluşumudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.