Doğum Sonrası Meme Büyümesi ve Emzirmenin Önemi

Doğum Sonrası Meme Büyümesi ve Emzirmenin Önemi
Tarafından yazılmıştır Esra HARAMOĞLU

Bazı yeni anneler, sütleri doğumdan birkaç gün sonra ‘gelmeye başladığında’ göğüs büyümesi yaşarlar. Genellikle geçici bir durum ve kolayca tedavi edilebilir nasıl yapıldığını öğrenmek için okumaya devam edin

Bebeğinizi emzirmeye ilk başladığınızda, göğüsleriniz ilk birkaç gün içinde yavaş yavaş artan küçük miktarlarda kolostrum üretir. Ancak yaklaşık iki ila dört gün sonra, daha büyük miktarlarda süt üretmeye başlar.

Sütün geldiğinin işaretlerinden biri, göğüslerin daha dolgun ve sertleşmesidir. Bu büyümeye yalnızca fazla miktarda süt değil, aynı zamanda meme dokunuzdaki kan akışını ve ekstra lenf sıvıları artırması da neden olur.

Çoğu yeni anne için, eğer bebekleri iyi ve sık besleniyorsa, ağırlık duyguları sorunsuz geçer. Ancak bazı anneler göğüslerinden alınabilecek süt miktarından daha fazla süt üretebiliyor, bu da kendilerini kaya gibi hissettiriyor.

Büyümüş Memenin Belirtileri Nelerdir?

Şişmeye neden olabilir, bazen koltuk altınıza kadar uzanabilir ve göğüslerinizi oldukça sıcak veya topaklı hissetmenize neden olabilir – bunun nedeni içerideki tüm aktivitelerden kaynaklanmaktadır. Göğsünüzün derisinin parlak görünüp gergin hissedebilir, meme uçlarınızın sertleştiği ve düzleştiği de dahil olmak üzere diğer meme büyüme semptomlarını fark edebilirsiniz.

Ağrılı olmasının yanı sıra, göğüs büyümesi emzirme sıkıntılarına neden olabilir, bu da sorunu daha da kötüleştirebilir. Bebeğiniz, eğer meme uçlarınız daha yassı ve meme dokunuz daha sertse, tutunması zorlaşır, bu da göğüs ağrısına neden olabilir. Bunun anlamı, tedavi edilmezse, tıkanmış kanallara, mastitis ve süt üretiminin azalmasına yol açabilir .

Meme Büyümesine Ne Sebep Olur?

Büyüme genellikle bir bebeğin yeterince sık beslenmemesi nedeniyle oluşur (24 saatte en az sekiz kez). Herhangi bir yeni annenin başına gelebilir, ancak daha önce meme ameliyatı geçirmiş kadınlarda daha yaygındır. İyi oturan bir sütyen veya dar giysilerden kaynaklanan baskılar rahatsızlığı daha da kötüleştirebilir ve tıkalı kanallara ve muhtemelen mastitis’e yol açabilir.

Süt üretiminde artışa neden olan bebeğin ve plasentanın doğumunu izleyen hormonal değişiklikler gibi nedenlerden oluşur.

Büyümüş Memeleri Nasıl Tedavi Edebilirim?

En etkili göğüs büyüme tedavisi aç bir bebek! Sütün akmasını sağlamaya yardımcı olmak için göğüslerinizi mümkün olduğunca sık sık emzirmeye çalışın. 24 saatte bir sekiz ila 12 kez besleyin.

Bebeğinizi gün boyunca ve gece uyanık olduğunuzda mümkün olduğunca uzun süre göğsünüze temas ettirin. Bu şekilde sütünüzün çekici kokusunu koklayabilir, göğüslerinize kolay erişebilir.

Etkili bir şekilde beslendiğinden ve göğüslerinizi doğru şekilde boşalttığından emin olmak için bebeğinizi emzirme uzmanı tarafından kontrol ettirmek de faydalıdır. Aşağıdaki ipuçları da semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Göğüs Büyümesini Rahatlak İçin İpuçları

  • Her 24 saatte en az sekiz kez emzirdiğiniz den emin olun.
  • Bebeğinizin emdiğinden emin olun.
  • Emzirmeyi farklı pozisyonlarda deneyin .
  • Sütün etkili bir şekilde akmasına yardımcı olmak için beslenirken göğüslerinize hafifçe masaj yapın.
  • Eğer göğüsleriniz emzirmeden sonra hala çok sert ve doluysa, kendinizi rahat hissedene kadar emzirmeyi tekrar deneyin.
  • Memedeki aşırı sıvıyı hareket ettirebilen bir teknik olan ‘ters basınç yumuşatması’ deneyin. Emzirme uzmanı size bunun nasıl yapıldığını gösterebilir.
  • Göğüsleriniz deki şişmeyi ve ağrıyı azaltmak için bir emzirmeden sonra on dakika boyunca soğuk lahana kompresi uygulayın.
  • Sütyen içindeki lahana yaprakları göğüs ucuna değdirmemeye özen gösterin. Evet gerçekten! Birçok anne, lahananın göğüs şişliğini ve ağrıları azaltmaya yardımcı olduğunu söylüyor.
  • Düzgün bir şekilde takılmış bakım sütyeni giyin.
  • Şişmeyi daha da kötüleştirebileceğinden, aniden emmeyi kesmeyin.

Sabırlı olmaya çalış. Vücudunuz süt yapmaya ve bebeğinizi beslemeye alışmaya devam ediyor.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yazar hakkında

Esra HARAMOĞLU

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Esra Haramoğlu'nun sağlık alanında 'yok' denecek kadar az tezleri var. Birçok konuda idealist tavır takınan Haramoğlu'nun gazeteci olma hayali emin adımlarla ilerliyor. Tenis oynamaktan hoşlanıyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.