Çocukluk çağı obezitesi ve kimyasallar ortaya çıktı

New York’ta çocuklara yapılan idrar testinde çok şaşıracağınız bir olay ile karşılaşıldı. Obezite ve kimyasal ürünlerin arasındaki dostluk gün yüzüne çıktı. Obez hastaları genelde çocuk yaşta bu hastalığa yakalanıyorlar.

Çocukluk çağı obezitesinin kötü beslenme ve yetersiz egzersizle ilgili olduğu belirlenmiş durumda. First Lady Michelle Obama, çocukluk çağı obezitesiyle savaşmak üzere okul ve evlerde daha sağlıklı yiyeceklere ulaşmayı sağlayacak ve çocukların her gün daha fazla fiziksel aktivite yapmasına yardımcı olacak olan “Let’s Move” inisiyatifini başlattı. Çocukların sağlıklı yiyeceğe erişimlerinin artması ve egzersiz yapmaları hepimizin desteklediği bir şey.
Ancak yeni bulgular gösteriyor ki, parfümlü şampuan ve losyonların içine koyulan toksik kimyasallar da çocukluk çağı obezitesinde giderek artan şekilde rol oynuyor olabilir.

NEW YORK’TA ÇOCUKLAR TESTE SOKULDU

Mount Sinai Tıp Fakültesi’nde yapılan ve Çocukların Çevresel Sağlık Merkezi tarafından yayınlanan bir çalışmaya göre kişisel bakım ürünlerinde bulunan bir çeşit fitalat, fazla kilolu çocuklarda yüksek oranda bulundu. Araştırmacılar, New York’ta yaşayan yaklaşık 400 6-8 yaş arası hispanik ve zenci çocuğun idrarını test ettiler. Monoetilen fitalat ya da MEP, daha yüksek beden kitle indeksi ve bel çevresi ile ilişkilendiriliyor. Mount Sinai’nin basın açıklamasında, MEP’e en fazla maruz kalan yüksek kilolu kız çocuklarının vücut kitle indekslerinin, daha az maruz kalanlara göre %10 daha yüksek çıktığı ifade ediliyor.

FTALARDAN KORUNMAK İÇİN BUNLARI YAPMAK GEREKİYOR!

Parfümlü ürünlerden uzak durun. Parfüm karışımları marka sırrı veya özel bilgi olarak değerlendirildiğinden, şirketler de bu “gizli” karışımın içeriğini açıklamak zorunda kalmazlar. Eğer bir ürün parfüm içeriyorsa, yolunuzu değiştirin. Kişisel bakım ürünlerinizin güvenlik seviyelerini kontrol etmek için EWG (Çevre Çalışma Grubu)’nun Skin Deep Kozmetik Veritabanı’nı kullanın. (Ç.N: Bu sitede, pek çok markanın kozmetik ürünleri içeriklerine göre sahip oldukları risk derecelerine göre değerlendiriliyor. Puan yükseldikçe ürünün riski de yükseliyor.) Oje ve diğer toksik kimyasallara sahip kozmetik ürünler yerine güvenli alternatifler bulun. Plastiklerden mümkün olduğunca uzak durun. Plastiklerin geri dönüşüm numaralarını öğrenin ve 2 ile 5 numaraları olanları tercih edin. Plastik duş perdelerinden ve 3 numaralı plastik ürünlerden uzak durun.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.